Novo razočaranje za Tottenham

Marin Vuković • subota, 23.08.2008.

Tottenham je na premijeri na White Hart Laneu ponovno razočarao svoje navijače i upisao novi poraz na startu sezone. Ovaj put od Spursa je bio bolji Sunderland, a Luka Modrić je odigrao svih 90 minuta i kreirao jedini pogodak u mreži gostiju. Do pobjeda u posljednjim sekundama utakmice stigli su Stoke City i Liverpool, dok je Hull s teškog gostovanja u Blackburnu odnio bod. Najveće iznenađenje je poraz Arsenala od Fulhama na Craven Cottageu.

Malo je tko očekivao ovakav početak sezone za Tottenham. Momčad koja je u predsezoni gazila sve pred sobom, Romi napunila mrežu s pet pogodaka i potrošila pedesetak milijuna funti na pojačanja, momčad kojoj su predviđali uplitanje u "veliku četvorku", nakon dva kola Premiershipa na svom kontu ima dva poraza i niti jedan jedini bod.

Luka Modrić je ponovno odigrao cijelu utakmicu i premda je pružio bolju partiju nego u prvome kolu, na poziciji zadnjeg veznog koju mu je opet dodijelio Juande Ramos, nije mogao pokazati ono što najbolje zna. Previše trošenja u obrani i premalo sudjelovanja u napadačkim akcijama nije ono za što je Tottenham platio 16 milijuna funti.

Spursima je tijekom većeg dijela utakmice nedostajalo ritma i prave ideje pred vratima Sunderlanda. Brojni pokušaji ubačaja za usamljenog Darrena Benta ostajali su bez rezultata i na odmor se otišlo bez pogodaka u mreži oba protivnika. Početkom nastavka, u 55. minuti strpljivi i solidni Sunderland dočekao je svoju priliku. Na otprilike 25 metara od vrata Tottenhama loptu je zadržao Kieran Richardson i sjajnim udarcem pogodio gornji lijevi kut Gomesova gola.

Pogodak je probudio Spurse, koji su napokon djelovali opasnije, a napadu se počeo priključivati i Luka Modrić. Koliko našem reprezentativcu više odgovara uloga bliža protivničkom šesnaestercu pokazao je u 73. minuti kada je kreirao priliku za izjednačenje Spursa. Modrićev udarac s ruba šesnasterca je blokiran, no lopta mu se vraća za novi pokušaj kojeg brani vratar Gordon, no na odbijenu loptu natrčava Jermaine Jenas i donosi izjednačenje Spursima.

Činilo se da će domaća momčad na krilima pogotka doći i do drugog pogotka, ali novi šok stigao je sedam minuta prije kraja. U jednom od svojih prvih kontakata s loptom, povratnik u Premiership Djibril Cisse koristi odličan ubačaj s lijeve strane i neometan glavom postavlja konačnih 2:1 za momčad Roya Keanea.

Još jedan dobar dan za prinove u Premiershipu. Nakon što je u prošlom kolu izborio prvu pobjedu, Hull City je s teškog gostovanja u Blackburnu odnio potpuno zasluženi bod. Obrana gostiju zadržala je sve nalete Roversa, osim jednog. U 38. minuti zaboravili su na Jasona Robertsa koji postiže vodeći pogodak za Blackburn. Vodstvo domaćina ipak nije dugo trajalo, samo dvije minute kasnije krasnim lobom izjednačio je Richard Garcia.

Stoke City je odigrao odličnu utakmicu protiv Aston Ville i pogotkom u samoj završnici utakmice izborio prvu pobjedu u Premier ligi. Aston Villa se dvaput uspijevala vratiti u utakmicu, stižući prednost domaćina od 1:0 i 2:1, no na kraju pogotkom Mamadyja Sidibe bodovi su ostali na domaćem travnjaku.

Middlesbrough se pokazao vrlo tvrdim i neugodnim protivnikom i umalo je s gostovanja na Anfieldu odnio sva tri boda. Gosti su odolijevali svim napadima Liverpoola i u 70. minuti pogotkom Mida stigli i do vodstva. Veliki preokret Redsa uslijedio je u posljednjih pet minuta utakmice, prvo je udarac Jamieja Carraghera u vlastitu mrežu skrenuo Emmanuel Pogatetz, a potom je u sudačkoj nadoknadi bodove Liverpoolu donio kapetan Steven Gerrard.

Nakon što je svoju momčad prije tjedan dana održao na životu u grotlu Old Trafforda, Shay Given je ponovno bio junak Newcastlea. Obranivši jedanaesterac Kevina Nolana održao je Bolton na nuli, a potom je kao džoker s klupe ušao Michael Owen i donio sva tri boda momčadi Kevina Keegana.

Osim Sunderlanda, bodove s gostovanja uspio je odnijeti i Everton, koji je s 2:1 svladao West Bromwich Albion. Leon Osman i Aiyegbeni Yakubu donijeli su nedostižnu prednost, a utješni pogodak za domaćina djelo je Romana Bednara s bijele točke u 89. minuti utakmice.

U posljednjoj utakmici dana možda za najveće iznenađenje pobrinuo se Fulham, koji je prvi put nakon gotovo dvije godine svladao neku momčad iz Londona. Na Craven Cottageu stradao je Arsenal s 1:0, a jedini pogodak za domaćine djelo je kapetana norveške reprezentacije Brede Hangelanda u 21. minuti.