Portsmouth bez Kranjčara razbio Everton

Marin Vuković • subota, 30.08.2008.

Momčad Portsmoutha osvojila je prve bodove u novoj sezoni fascinantnom predstavom i uvjerljivom pobjedom nad Evertonom. Jednako težak poraz pred svojim je navijačima doživio i Hull City i tako propustio u svojoj prvoj prvoligaškoj sezoni barem nakratko zasjesti na čelo prvenstvene ljestvice. Osim iznimno raspoloženih strijelaca, treće kolo Premiershipa obilježila su čak tri neiskorištena jedanaesterca, a Tottenham je sada jedina momčad bez osvojenog boda.

Subotnji raspored trećeg kola Premiershipa prošao je bez nastupa hrvatskih igrača, budući da Niko Kranjčar i Eduardo da Silva zbog ozljeda ne konkuriraju za sastave Portsmoutha, odnosno Arsenala. Kranjčarov izostanak ipak se nije pokazao velikim hendikepom, Portsmouth je sjajnom predstavom, svakako najboljom u dosadašnjem tijeku sezone razbio Everton na Goodison Parku i pobjegao sa samog dna prvenstvene ljestvice.

Najveće zasluge za visoku pobjedu od 3:0 idu Jermainu Defoeu koji je pružio sjajnu predstavu, postigao dva pogotka i jednom asistirao, a usto proslavio i vlastiti jubilej od 100 golova u engleskoj Premier ligi. Upravo stoti pogodak bio je i najljepši na utakmici, prelijepim lobom Defoe je prebacio domaćeg vratara i postavio konačnih 3:0. Everton je u 47. minuti imao priliku s bijele točke, ali je udarac Ayegbenija Yakubua zaustavio nesavladivi David James.

Hull City je uoči susreta s Wiganom sanjao o pobjedi koja bi ih lansirala na sam vrh Premiershipa, no stvari su krenule nizbrdo već nakon pet minuta igre u prvom poluvremenu. Tada je Sam Ricketts nesretno skrenuo loptu u vlastitu mrežu, a samo desetak minuta kasnije Antonio Valencia povisio prednost Wigana na 2:0. U drugom poluvremenu domaćin je doživio pravu katastrofu, dva pogotka Amra Zakija i jedan Emilea Heskeya zapečatili su Hullovu sudbinu.

Svoju priliku da izbije na vrh ljestvice propustio je i Blackburn porazom na Upton Parku. West Ham je slavio 4:1, a mrežu gostiju načeli su pogocima Caluma Davenporta u 12. i Deana Ashtona u 20. minuti. Poraz gostiju ublažio je Jason Roberts dvije minute kasnije, a potom s bijele točke propustio prigodu za izjednačenje, njegov udarac obranio je vratar Čekićara Robert Green. Gosti su na kraju u sudačkoj nadoknadi utakmice doživjeli težak poraz, prvo je Craig Bellamy povisio na 3:1, a konačan rezultat odmah zatim postavio je Carlton Cole.

Još jedan promašaj s bijele točke vidjeli smo i u susretu Middlesbrougha i Stoke Cityja. Novi je prvoligaš u 36. minuti ostao s deset igrača nakon isključenja Amdyja Fayea, a potom odmah u sljedećoj minuti primio i pogodak iz slobodnog udarca Afonsa Alvesa. U 63. minuti Stewart Downing je iz kaznenog udarca pogodio gredu, a osam minuta kasnije gosti autogolom Hoytea stižu do izjednačenja. Drugu pobjedu u tri utakmice Middlesbroughu donosi Tuncay Sanli pet minuta prije kraja.

Jedini jedanaesterac u trećem kolu realiziran je u posljednjoj utakmici, onoj između Arsenala i Newcastlea. Jezikova juha bijesnog Arsenea Wengera nakon prošlotjednog poraza od Fulhama očito je urodila plodom. Topnici su odigrali vrlo dobru utakmicu i slavili s visokih 3:0.

Mrežu Newcastlea načeo je Robin van Persie s bijele točke u 18. minuti, a isti igrač prije odlaska na odmor povisio je i na 2:0. Konačnih 3:0 djelo je Denilsona nakon sat vremena igre, što je ujedno i Brazilčev prvi pogodak u Premier ligi.

Jedinu utakmicu bez pogodaka odigrali su Bolton i West Bromwich Albion. Gostima je to ujedno i prvi osvojeni bod u novoj sezoni, no i dalje će ostati u zoni ispadanja. Zanimljivo, na samom dnu ljestvice sada je Tottenham koji je ujedno i jedina momčad bez osvojenog boda. Priliku za popravak imat će u nedjelju na Stamford Bridgeu, a u preostale dvije nedjeljne utakmice sastaju se Aston Villa i Liverpool te Sunderland i Manchester City.