Milan i s pojačanjima bespomoćan

Ivana Spahija • nedjelja, 31.08.2008.

Ni Ronaldinho ni Ševčenko nisu promijenili stanje započeto još protekle sezone; u susretu prvog kola Serie A Milan je nastavio s nizom loših rezultata i upisao poraz od dojučerašnjeg drugoligaša Bologne. Kiksala je i Roma remijem protiv Napolija, dok su uvjerljive pobjede upisali Lazio i Torino...

Unatoč dovedenim pojačanjima u obliku brazilskog čarobnjaka Ronaldinha i povratnika u crveno-crni dres Andrija Ševčenka, Milan je ipak loše otvorio sezonu. Rossoneri su na San Siru dočekali novopečenog prvoligaša Bolognu, od koje su poraženi rezultatom 2:1. Milan je tako nastavio tradiciju započetu protekle sezone, a kako se čini, niti novi početak nije bio dobar za posrnulog talijanskog diva.

Utakmica je započela dobrim pritiskom gostiju iz Bologne, u 11. minuti je Di Vaio sam izbio ispred domaćeg vratara Abbiatija, koji je spriječio da njegov pokušaj završi u mreži Milana. Ipak, Di Vaio je put do vrata crveno-crnih pronašao u 19. minuti kada je majstorski provukao loptu ispod Abbiatija i Bologni donio prednost od 1:0.

Uslijedilo je razdoblje dominacije Milana, Ronaldinho je u 28. minuti pokušao iznenaditi Antoniolija, ali je gostujući vratar bio na mjestu. Sedam minuta kasnije Ronaldinho je odlično pronašao Inzaghija koji se našao sam ispred Antoniolija, ali je neprecizno gađao iznad grede. Domaćinima se pritisak isplatio u 41. minuti kada su uspjeli doći do izjednačenja. Ronaldinho je izveo slobodan udarac, a loptu je u gol glavom proslijedio Ambrosini.

Drugo poluvrijeme nije ponudilo toliko prilika kao prvo. Milan je i dalje opsjedao prostor gostiju, u 55. minuti je Ševčenko prokockao odličnu priliku za vodstvo domaćina. Ronaldinho je ubacio idealnu loptu za Ukrajinca, no Ševčenko je gađao daleko pokraj vratnice. Kazna za promašaje Rossonere je stigla u 78. minuti. Valiani je nakon solo prodora udarcem izvana rasparao mrežu Abbiatija za vodstvo gostiju od 2:1. To je bilo i konačno rješenje utakmice, gosti zadovoljni odlaze sa San Sira s prvom prvoligaškom pobjedom, dok Ancelottiju i društvu stare rane i dalje ostaju otvorene.

Nešto bolje od Milana provela se momčad Rome, koja je također doživjela blagi kiks u otvaranju sezone remijem protiv Napolija. Utakmica odigrana na Olimpicu završila je rezultatom 1:1, a Vukovi također ne mogu biti zadovoljni početkom sezone. Da sve bude gore po momčad Luciana Spallettija, gosti iz Napulja su do vrijednog boda došli s igračem manje nakon što je zbog crvenog kartona teren morao napustiti Santacroce.

U susret na Olimpicu furiozno su krenuli gosti, koji su preko Hamsika i Lavezzija nekoliko puta ozbiljno zaprijetili vratima Donija. Unatoč pritisku na njihovu obranu, prvi su u vodstvo došli Vukovi u 28. minuti susreta. De Rossi je dobro uposlio Aquilanija koji nije imao težak zadatak matirati Iezza za vodstvo Rome od 1:0.

Početkom drugog dijela ponovno su pritisnuli nogometaši Napolija, Lavezzi je u 53. minuti uspio proći trojicu braniča Rome, ali je njegov udarac završio pokraj gola. Dvije minute kasnije gosti su ostali s igračem manje, Santacroce je u samo četiri minute zaradio dva žuta kartona i morao je put svlačionice. Ipak, brojčani manjak kao da je bio pozitivan šok za goste, samo dvije minute kasnije Napoli je došao do izjednačenja. Gargano je izveo udarac iz kuta, a Hamsik je prvo pogodio u gredu, a potom iz drugog pokušaja zatresao mrežu Donija za 1:1. Tim je rezultatom susret i završen, a prva pratilja Intera je, baš poput i aktualnog prvaka, u novu sezonu ušla "samo" remijem.

I dok su "divovi" redom kiksali, okus pobjede je ponovno osjetila momčad Lazija, koja je na gostujućem terenu na Sardiniji deklasirala Cagliari s čak 4:1. Nebesko plavi su proteklu sezonu odigrali za zaborav, a početak nove je prilično obećavajući, unatoč činjenici da je Cagliari momčad koja je jedva izbjegla put u drugu ligu.

Golijadu na Sardiniji započeli su domaćini, Larrivey je pogotkom u 31. minuti susreta Cagliariju donio prednost od 1:0. Rimljani su spavali do sredine drugog dijela, a tada je uslijedila "streljana". U 62. minuti je Zarate pogotkom s bijele točke poravnao rezultat na 1:1, a isti je igrač sedam minuta kasnije Laziju donio prednost od 2:1. Foggia je u 75. minuti pogodio mrežu Marchettija za vodstvo gostiju od 3:1, a konačan je rezultat na 4:1 postavio Pandev pogotkom u 83. minuti susreta.

Uvjerljiv početak sezone ostvarila je i momčad Torina, koja je na domaćem terenu svladala novopečenog prvoligaša Leccea rezultatom 3:0. Pobjedu domaćinima svojim su pogocima donijeli Rosina, Zanetti i Bianchi. Chievo je na domaćem terenu svladao Regginu rezultatom 2:1, a minimalne pobjede upisale su Atalanta i Catania pobjedama protiv Siene, odnosno Genoe. Ivan Jurić je svih 90 minuta sudjelovao u porazu svoje momčadi.

U posljednjoj utakmici, ujedno i derbiju ovog kola, Fiorentina i Juventus podijelili su bodove rezultatom 1:1. Viole su na domaćem terenu dočekale goste iz Torina, koji su vodstvo i sva tri boda prokockali u posljednjim minutama susreta, i to dok su imali brojčanu nadmoć na terenu.

Utakmica je počela međusobnim odmjeravanjem snaga bez puno prilika s obje strane. Kao najopasniji čovjek Fiorentine pokazao se Gilardino, dok je od gostiju najviše prodora prema prostoru Fiorentine ostvario kapetan Del Piero. Juventus je poveo u 39. minuti susreta. Amauri se odlično oslobodio domaćih braniča i dobro uposlio Nedveda, koji je imao zadatak samo ugurati loptu u mrežu za vodstvo Stare dame od 1:0.

U drugom poluvremenu Viole su pokušavale doći do izjednačenja, no to im nije polazilo za rukom. Štoviše, u 83. minuti ostali su s igračem manje jer je Melo zaradio crveni karton i tada se činilo kako će Juventus uzeti sva tri boda. Međutim, u 89. minuti Fiorentina je uspjela doći do izjednačenja zahvaljujući pogotku Gilardina, koji je udarcem iz voleja zatresao mrežu Buffona za konačnih 1:1. Viole su tako s(p)retno uspjele doći do boda, a Juventus s igračem više nije uspio sačuvati praznu mrežu i uzeti sva tri boda iz ovog susreta.

Serie A, prvo kolo: Milan - Bologna 1:2, Roma - Napoli 1:1, Atalanta - Siena 1:0, Cagliari - Lazio 1:4, Catania - Genoa 1:0, Chievo - Reggina 2:1, Torino - Lecce 3:0, Fiorentina - Juventus 1:1.