"Mine" za Real i Barcu

Vedran Attias • nedjelja, 31.08.2008.

Kakvo prvo kolo Primere! Tko bi rekao kako će dva španjolska diva Barcelona i Real doživjeti poraze na otvaranju. S druge strane, Atletico je bio vrlo uvjerljiv te tako najavio dobru sezonu...

Barcelona je došla u goste novom prvoligašu Numanciji isključivo s jednom ciljem - pobjedom. Gosti su očekivano zagospodarili terenom od samog početka i taman kada su se zagrijali - šok. Bellvis je nabacio s lijeve strane, a lopta je preletjela sve i došla do Marija koji je čekao na drugoj stativi i poslao loptu u mrežu.

Katalonci nisu odustajali od svoje poznate pas igre i smireno su igrali te tako pokušali doći do pogotka. Eto'o je imao vrlo dobru priliku samo malo nakon primljenog pogotka, no nije bio precizan. Iniesta, Toure i Xavi su imali prilike do odmora, no nisu došli do pogotka.

U nastavku - igra na jedan gol. Barca je dignula ritam igre i redale su se prilike. Messi je svojom prilikom otvorio nastavak, a ubrzo je i Xavi ponovno zaprijetio. Gostujući trener Guardiola nakon sat vremena igre na teren šalje ofenzivnog Hleba umjesto Tourea, no niti to nije donijelo pogodak.

Eto'o, Xavi i Messi još su se napromašivali u zadnjih 20 minuta. U igru je ušao i Bojan koji je također imao odličnu priliku glavom, no gol Colinasa večeras je bio začaran. 25 udaraca su uputili gostujući igrači, no nisu uspjeli zabiti gol. Čudesna večer za 10.000 domaćih navijača i domaćeg trenera Sergija Krešića koji bolje otvaranje sezone - nisu mogli niti poželjeti.

Athletic Bilbao vrlo je razočaravajuće otvorio sezonu. Almeria je nastavila s vrlo dobrim predstavama iz prošle sezone i golovima Pellerano, Negreda i Ortiza, nakon 50 minuta igre imala velikih 3:0. Velez je u 56. samo smanjio veliko vodstvo gostiju, no više Baski nisu mogli.

Čvrstu i borbenu su utakmicu odigrali Osasuna i Villarreal. Iako su gosti bili favoriti, domaćini su odlučili "skupo prodati kožu" i na kraju su bili nagrađeni bodom. Nakon loših 45 minuta, u nastavku smo vidjeli mnogo zanimljivosti. Senna je u 54. doveo goste u vodstvo, no nije dugo trajalo. Godin dobiva crveni, a domaći priliku s bijele točke. Najstrožu kaznu sigurno je izveo Nekounam i postavio konačnih 1:1. Do kraja su i domaćini ostali s igračem manje jer je isključen Flano.

Betis je domaćim porazom od Recreativa svojim navijačima najavio još jednu lošu sezonu. Naš je Marko Babić odradio svih 90 minuta u porazu 0:1. Sevilla je dugo lomila otpor Racinga, no kada su konačno preko Luis Fabiana poveli u 71. minuti, samo su pet minuta kasnije domaćini zabili preko Juanja i ostavili jedan bod na El Sardineru.

Novi prvoligaš Sporting, nesretno je poražen na svojem terenu od Getafea. Gosti su poveli preko Albina već u 15. minuti, no domaći vraćaju stvari na početak u 35. kada je Gimenez zabio za 1:1. U drugom dijelu je bilo šansi na obje strane, a kada su domaćini bacili sve karte u napad i hrabro krenuli po sva tri boda (Mate Bilić ušao u igru u 69.) - primili su gol i izgubili i taj jedan što su držali.

Jedini favorit koji večeras nije razočarao je Atletico Madrid. Madrižani su odigrali još jednu odličnu utakmicu i, nakon Schalkea u pretkolu Lige prvaka, "razbili" i Malagu. Prvi gol u novom dresu postigao je Heitinga u 26. minuti za vodstvo. Do odmora - Forlan zabija još dva i osigurava pobjedu. Na kraju, "točku na i" stavlja Sinama-Pongolle.

Da ne bi samo u Barceloni večeras bili tužni i razočarani, pobrinuli su se igrači Reala, no, mora se priznati - i igrači Deportiva. Kada je trener Lotina rekao kako će u Splitu odmarati nekoliko igrača za Real zvučalo je prilično smiješno, no nakon što je njegova momčad prošla Hajduk i dobila Real - smije se samo on.

Domaćini su poveli u 27. minuti nakon prekida. Meksikanac Guardado dobro je nabacio, a obrana Reala loše reagirala i ostavila Mistu samoga pa ovome nije bilo teško iz blizine poslati loptu u mrežu. Robben i Higuain su opasno zaprijetili prije odmora, no Aranzubia je bio siguran.

Na samom početku nastavka - 1:1. Van Nistelrooy se, kao i uvijek, našao na pravom mjestu i lijevom nogom poslao loptu u desni kut domaćeg gola. Real se nije stigao niti zahuktati nakon pogotka, a domaći su opet vodili. Pepe je pomalo nepotrebno izbio loptu u korner i njegova je momčad to skupo platila.

Ponovno je sveprisutni Meksikanac Guardado izveo korner, no ovoga puta na glavu Lopa koji matira Casillasa za novo vodstvo. Igrala se 52. minuta. Real je imao nekoliko prilika u nastavku utakmice, no do pogotka nisu došli i tako su igrači Deportiva zasluženo slavili veliku pobjedu u zaista sjajnom tjednu za klub iz La Corune.