Hat-trick Mate Bilića

Zoran Zdelar, Vedran Attias • subota, 13.09.2008.

Već smo u prvom kolu Primere, nakon poraza Barce i Reala, vidjeli kako nas i ove godine čekaju mnoga iznenađanja u Španjolskoj, a prve utakmice drugog kola - samo su to potvrdile. U Sevilli je palo čak sedam golova, a tri je zabio Mate Bilić...

Očito postoji neko nepisano pravilo da kada dođete na klupu Barcelone, jednostavno - ne smiju igrati najbolji. Nakon što je Rijkaard bio potpuno dosljedan tom pravilu i, na koncu, dobio otkaz, sličnom se "taktikom" služi i novi trener Pepe Guardiola.

Naime, utakmicu sa Racingom počeo je s Messijem, Iniestom i Bojanom - na klupi. Sigurno se pitate: a dobro, tko je igrao? Odgovor glasi, vjerovali ili ne, Sergi i Pedrito. Svaki komentar je suvišan, no čak je i takva Barcelona dominirala protiv Racinga.

Baš je mladi Sergi, sin bivšeg vratara, a sadašnjeg trenera Barcelone Carlesa Busquetsa, zaprijetio u 18. minuti, no njegov udarac Tono brani. Kao i obično, Barcelona je cijelo vrijeme imala loptu u svojim nogama, no, također kao i inače - nisu bili previše opasni.

Keita je prvo glavom u 22., a onda nogom u 29. minuti zaprijetio, no bio je to lak plijen za gostujućeg vratara. Bile se to jedine veće prilike u prvom dijelu za domaće, ako se i ove mogu nazvati "većim prilikama", dok gosti nisu pokazali apsolutno nikakve napadačke ambicije.

U nastavku su u igru ušli Iniesta i Messi pa je Barca počela doslovno "gaziti" Racing. Izuzetno aktivni i opasni Dani Alves i, s druge strane, Abidal - dodavali su se s jedne strane kaznenog prostora gostiju na drugu i to dovoljno govori koliko su igrači Barce stisnuli Racing.

U 67. Messi prijeti iz slobodnjaka, a zapravo je bilo nevjerojatno što je nakon 68. minute i dalje stajalo 0:0. Naime, Eto'o, Dani Alves, Messi, Iniesta i Xavi su bili u kaznenom prostoru gostiju i svi su pucali po golu, no zaista je pravo čudo kako lopta nije završila u mreži. I onda, nakon totalnog pritiska - gol iz penala.

Po "n-ti" je puta centrirao Dani Alves, a Christian je malo precijenio mogućnost spuštanja i savijanja svoje glave pa je rukom blokirao centaršut. Iako dosta glupi i nepotreban - čisti penal kojega je Messi rutinski pretvorio u potpuno zasluženo vodstvo od 1:0 u 71. minuti.

Kada su napokon došli do toliko željenog vodstva, tako su ga jeftino prokockali. Garay je prizemno izveo slobodni udarac s 20 metara, a Pereira ga samo malo dotaknuo i tako je prvi udarac gostiju, polagano ušao po sredini gola dok je Valdes samo nemoćno gledao.

Guardiola je do kraja pokušao sve ne bi li došao do pobjede, no niti uvođenje Bojana, umjesto Puyola (a Pique je ostao u igri?) - nije urodilo pogotkom. Iniesta je imao odličnu priliku u 88. minuti nakon sjajnog dodavanja Xavija, ali umjesto gola - dobio je žuti karton jer je štopao loptu rukom.

Što reći? Kada bi se zapravo našao "normalan" trener i, iako je to očito jako komplicirano, jednostavno u igru stavio najbolje - navijačima Barcelone bilo bi puno lakše. E da, samo još vrijedi spomenuti kako je Hleb, iako se na nekim (ne)ozbiljnim portalima pojavila informacija kako neće igrati dok ne nauči španjolski, odnosno sigurno su mislili katalonski - zaigrao od prve minute. Istina, vrlo loše.

Lošoj večeri za favorite svoj je doprinos dao i Atletico Madrid. Nakon odlične igre protiv Schalkea i velike pobjede u prvom kolu, Atletico je večeras pokazao zašto se niti ove godine neće boriti za naslov. Jednostavno, nemaju jednostavnost pobjeđivanja malih utakmica.

Valladolid je u vodstvo došao već u 4. minuti preko Dorada, a iako je Lopez isključen u 21., domaćini povećavaju svoju prednost na 2:0 preko Baraje s bijele točke u 28. minuti. Igrač više gotovo cijelu utakmicu, Atleticu je bio dovoljan samo za počasni pogodak Aguera u 55. minuti.

Utakmica u Sevilli na Sanchez Pizjuan stadionu ponudila je iznimno zanimljiv dvoboj, a igrač utakmice je neupitno Hrvat Mate Bilić, koji je zatresao čak tri puta mrežu Seville, no to Sporting Gijonu nije bilo dovoljno za pobjedu.

Bivši mladi hrvatski reprezentativac zablistao je već u otvaranju utakmice nakon što je u razmaku od samo dvije minute postigao dva pogotka - zabio je Sevilli u 18. i u 20. minuti. Već u 22. minuti Sevilla smanjuje zaostatak preko Chevantona. To nije bio kraj uzbuđenjima u prvom poluvremenu s obzirom da je domaćin u preostalih 20-ak minuta stigao preokrenuti.

Za 2:2 zabija u 36. minuti Kanoute, a samo minutu kasnije Sevillu u vodstvo dovodi Maresca. Sevilla unatoč tome na odmor nije išla s vodstvom s obzirom da je Bilić u 45. minuti bio precizan izvođač kaznenog udarca. Sjajni učinak Bilića zasjenio je ipak drugi pogodak Kanoutea u 60. minuti koji je Sevilli donio tri boda.