Realu golijada, Espanyol na čelu

Borna Rupnik • nedjelja, 14.09.2008.

Dvije su utakmice drugog kola ponudile mnoštvo golova, a u ostalima su strijelci bili prilično samozatajni. Tijesnim su se pobjedama osladili Villarreal, Real Madrid i Espanyol...

Real Betis uredno se napromašivao na gostovanju kod Getafea. Momci iz Seville pošteno su uplašili rezervnog vratara domaćih Jacoboa, no većina njihovih pokušaja, od kojih su najizrazitiji bili oni Marka Gonzaleza, Emane i Pavonea, završila je van okvira gola ili na stativi. Getafe je svoje najbolje prilike zapucao sredinom prvog poluvremena, pogodivši jednom i prečku.

Međutim, najveću priliku za odnijeti sva tri boda imala je domaća momcad. U 82. minuti Albina je u šesnaestercu srušio Melli, a veznjak Getafea nije se pridržavao nepisanog nogometnog pravila da igrač na kojemu je prekršaj napravljen ne izvodi najstrožu kaznu. Albin je pogodio prečku i omogućio momčadima da svaka odnese po bod. Marko Babić nije se našao u sastavu Betisa.

Još jednu utakmicu bez pogodaka vidjeli su gledatelji u Malagi na stadionu La Rosaleda. U prilično bezličnom susretu gosti iz Bilbaa zaprijetili su u drugom poluvremenu, no domaći vratar Arnau bio je na visini zadatka. Malagi niti novopridošli Luque nije pomogao postići pogodak. I jednoj i drugoj momčadi to je prvi ovosezonski bod i čini se kako su obje momčadi prezadovoljne njegovim osvajanjem.

Treći popodnevni remi, ali ovaj ipak s pogocima, zbio se na Mallorci, gdje je Osasuna izbjegla poraz pogotkom zamjene Javiera Portilla u 84. minuti, nakon centaršuta Čeha Jaroslava Plašila. Mallorca je povela već u 16. minuti, a strijelac je bio Aritz Aduriz.

Mallorca se već tada pocela povlačiti, a pritisak Osasune i potraga za izjednačenjem trajala je gotovo cijelu utakmicu. Dvije najbolje prilike Osasune prije izjednačujućeg pogotka propustio je realizirati Iranac Javad Nekounam, no srećom po njega obrana Mallorce nije izdržala do samog kraja.

Espanyol je do pobjede nad Recreativom u Huelvi došao tek pri kraju susreta. Nakon živahnog prvog poluvremena, u kojem su šanse imali i jedni i drugi, poput Rubena s jedne i De La Pene s druge strane, drugo poluvrijeme donijelo je puno statičniji nogomet.

Recreativo se ipak činio bližim pobjedi kada je u 83. minuti Martinez prošao kroz sredinu, proslijedio loptu do Soriana, a ovaj je dodao Luisu Garciji koji nije pogriješio. Time je osigurao plavo-bijelima iz Barcelone drugu pobjedu u sezoni i prvo mjesto na ljestvici.

Minimalnu pobjedu, ali na svom terenu, ostvario je i Villarreal protiv Deportiva iz La Corune. Zamalo su ostali i bez nje, jer je Omar Bravo u posljednjim minutama pogodio vratnicu, ali Žuta podmornica je pobjedu i više nego zaslužila.

Nakon pomalo traljavog početka, odlučujući trenutak utakmice zbio se u 27. minuti, kada je španjolski reprezentativac Santi Cazorla opalio iz velike daljine i pogodio mrežu Daniela Aranzubije.

Villarreal je tada još pojačao tempo, a dobre prilike promašili su Llorente, Franco, opet Cazorla i Marcos Senna. U drugom se poluvremenu odnos snaga nije značajno promijenio, kao ni konačni rezultat.

Prosjek golova popravili su nogometaši u Madridu, gdje je Real svladao odličnu Numanciu rezultatom 4:3, nakon što su gosti dvaput vodili. No, Real je opipljivu prednost stekao već prije isteka prvog poluvremena.

Numancia je iznenađujuće povela u 7. minuti susreta, kada je nakon kornera sam ostao Moreno i pospremio loptu u gol. Izjednačenje je stiglo u 19. minuti - udarac Gutija pogodio je Sergija Borisa, prevario gostujućeg vratara i odsjeo u mreži.

Već 2 minute kasnije gosti ponovno vode. Barkero je uzeo loptu, prebacio je na svoju lijevu nogu i opalio u gornji desni kut nemoćnog Ikera Casillasa. Tada se Real ipak konsolidira i u sljedećih 18 minuta postiže 3 pogotka. Strijelci su bili Higuain (26.), Van der Vaart (33.) i Domingo (autogol, 40.).

Real ipak nije lagano došao do pobjede, jer je Moreno u 57. minuti smanjio rezultat, a samo je dobra intervencija domaćeg braniča Christopha Metzeldera spriječila Barkera da izjednači rezultat i upriliči najveću senzaciju kola.

Posljednju utakmicu kola odigrali su Almeria i Valencia. Poveli su domaćini u 20. minuti, a gol je zabio Pablo Piatti iz velike blizine. Valencia je izjednačila 15 minuta kasnije. Nakon udarca iz kuta ubacio je Raul Albiol, a pogodak postiže Alexis.

Samo pet minuta kasnije ponovno se vesele navijači Almerije. Na nabacivanje Bruna pogodak glavom postiže Negredo. U drugom poluvremenu trener gostiju uvodi Angula i Morientesa, što se pokazalo isplativim potezom - u 69. minuti David Villa vraća stvari na pocetak, a kako se na kraju pokazalo, donosi Valenciji i prvi gostujući bod.