Hull City osvojio Emirates!

Marin Vuković • subota, 27.09.2008.

Za iznenađenje šestog kola Premiershipa, a vjerojatno i najveće u dosadašnjem tijeku sezone pobrinuo se Hull City koji je na Emiratesu posve neočekivano svladao Arsenal, do ovoga kola vodeću momčad prvenstva. Očekivane pobjede upisali su Chelsea i Manchester United, premda će za pobjedom Uniteda ostati repovi zbog doista dvojbenog jedanaesterca. Aston Villa je nastavila sa sjajnim izdanjima i novom pobjedom ostala u samom vrhu ljestvice, dok se krizi Newcastlea usprkos promjeni trenera ne nazire kraj.

Novi prvoligaš Hull City, momčad koja prvi put u svojoj povijesti nastupa u elitnom rangu engleskog nogometa, posve je neočekivano na Emiratesu svladao Arsenal i tako pokvario slavlje Arsenea Wengera povodom sutrašnje 12. godišnjice dolaska na klupu Topnika. Hull City se postavio hrabro, odigrao vrlo dobru utakmicu i iskoristio prilike koje im je pružila londonska momčad.

Daleko od toga da Arsenal nije dominirao, rijetko koja momčad na Emiratesu uspijeva zadržati ravnotežu posjeda lopte, pa tako to nije uspjelo niti Hullu. Međutim, Wengerova je momčad još jednom postala žrtvom vlastite atraktivnosti i nastojanja da beskrajnim kratkim pasovima ušetaju s loptom u protivnički gol.

Topnici su dugo tražili put do mreže gostiju i na kraju im je to uspjelo tek autogolom Paula McShanea u 51. minuti. McShane je pokušao blokirati ubačaj Thea Walcotta, ali je skrenuo loptu u vlastitu mrežu. Nakon vodećeg pogotka očekivao se pad u igri Hulla, no uslijedio je preokret o kojem će navijači Tigrova još dugo pričati.

U 62. minuti jedan od najljepših golova ove sezone postigao je Geovanni, smjestivši loptu u gornji lijevi kut Almunijina gola. Kao da to nije bio dovoljan šok, samo pet minuta kasnije nakon kornera Daniel Cousin je najviši u skoku i donosi vodstvo Hull Cityju. Uslijedila je "viktorija" na gol gostiju, no svi pokušaji Arsenala ostali su uzaludni, pa su Topnici upisali već drugi poraz sezone.

Statistički gledano, Manchester United je razbio Bolton. Tridesetak udaraca prema vratima Jussija Jaaskelainena, od čega velika većina u okvir, govore o dominaciji tijekom svih 90 minuta, no bila je to čudna utakmica koja je vrlo lako mogla završiti neodlučeno ili čak pobjedom Boltona. Da je Fabrice Muamba pri rezultatu 0:0 iskoristio stopostotnu priliku susret bi poprimio sasvim drugačiji tijek, ali su bodovi na kraju ipak ostali na Old Traffordu.

Puno će se priča idućih dana ispričati o Unitedovom prvom pogotku, odnosno nepostojećem jedanaestercu kojeg je u 60. minuti dosudio Rob Styles. U kaznenom prostoru srušen je Cristiano Ronaldo, koji je kasnije i realizirao kazneni udarac, no prekršaja Samuela nad Portugalcem objektivno nije bilo. Nakon vodećeg pogotka domaćim je nogometašima bilo znatno lakše, pa je utakmica i definitivno odlučena pogotkom Waynea Rooneya u 77. minuti.

Nakon utakmice trener Boltona Gary Megson bio je očekivano razočaran: "Bila je to čudna odluka, besmislica. Mislili smo da će Ronaldo dobiti karton zbog simuliranja", kazao je, a s njime se slaže čak i menadžer Uniteda Alex Ferguson: "Bio sam iznenađen dosuđenim jedanaestercem, izgledalo je kao da je igrač odnio loptu, ali događa se. Parkirali su se ispred svog šesnaesterca i bilo ih je teško razbiti, veliki su borci."

Do pobjede je na gostovanju kod Stoke Cityja stigao i Chelsea i zadržao se u samom vrhu prvenstvene ljestvice, ujedno zadržavši jednaku bodovnu prednost ispred aktualnog prvaka. Domaći nogometaši nakon nule na Anfieldu nisu mogli ostvariti još jedan podvig, gosti iz Londona bili su bolji i bilo je samo pitanje trenutka kada će načeti mrežu Stoke Cityja. Zbilo se to u 36. minuti kada je Bosingwa iskoristio dodavanje Franka Lamparda, a konačnu potvrdu pobjede Chelseaja vidjeli smo 13. minuta prije kraja. Ovaj put Bosingwa je bio dodavač, a egzekutor Nicolas Anelka.

Na klupi Newcastlea možda sjedi novi trener, ali je situacija na travnjaku i dalje jednako teška. Joe Kinnear nije imao vremena praktički niti upoznati se sa svojim igračima, a već je na red došlo gostovanje Blackburna koji je iskoristio rasulo u redovima Svraka i nanio im peti uzastopni poraz. Već nakon prvog dijela Roversi su imali prednost od dva pogotka, pogodili su Christopher Samba i Roque Santa Cruz, a utješni pogodak za domaće postigao je Michael Owen iz jedanaesterca početkom drugog dijela.

Gianfranco Zola usprkos problemima koji tresu temelje West Hama sjajno vodi momčad tamo gdje je to najvažnije, na travnjaku. U londonskom derbiju na Craven Cottageu Čekićari su svladali Fulham i uključili se u sam vrh Premiershipa. U samo dvije minute neposredno prije odlaska na odmor West Ham je golovima Carltona Colea i Matthewa Etheringtona došao do nedostižne prednosti, a da stvar bude gora po Fulham, u 45. minuti ostali su i bez Andrewa Johnsona zbog drugog žutog kartona. U nastavku utakmice Danny Murphhy je iz kaznenog udarca uspio tek ublažiti poraz domaćina.

Sunderland je dobro otvorio svoje gostovanje na Villa Parku, već u 11. minuti pogodio je Djibril Cisse, no Aston Villa ove sezone igra sjajno i nije dopustila iznenađenje pred svojim navijačima. Samo sedam minuta kasnije Ashley Young vraća utakmicu na početak, a u 33. minuti John Carew osigurava bodove koji Aston Villu lansiraju na visoko treće mjesto Premiershipa.

Svojevrsno iznenađenje priredio je West Bromwich Albion koji je pogotkom Jonasa Olssona odnio sva tri boda iz Middlesbrougha.