Zadrov preokret na otvaranju Višnjika

Sanja Čalić • subota, 04.10.2008.

Zadrani su na najljepši način pred svojom publikom otvorili sezonu u novoj dvorani slavivši nad Splitom u prvom kolu regionalne lige…

Prekrasan ambijent nove dvorane Krešimir Ćosić dočekao je Zadrane i Splićane na otvaranju nove sezone u prvom kolu regionalne lige. Možda su upravo tim ambijentom Zadrani bili podosta impresionirani, budući da su neočekivano loše ušli u susret. Prvi koš u novoj dvorani postigao je Splićanin Delaš, a Petrovićeva je momčad svoj prvi koš iz igre postigla tek u četvrtoj minuti. Loš šut Zadrana nastavljen je tijekom cijele prve dionice, što su Splićani na najbolji način iskoristili i serijom 9:0 koju je predvodio Shannon stvorili su prednost od 12 poena (5:17) do sedme minute.

Split je razliku stečenu u prvoj četvrtini (13:21) održavao i većim dijelom druge dionice, zahvaljujući premoći u obrambenom skoku i mnogo uspješnijem šutu, no Zadrani su u 17. minuti ušli u seriju 7:0 kojom je ponajbolji pojedinac zadarske momčadi Malik Dixon rezultat doveo u egal (32:32). Pred sam odlazak na odmor zaredale su se dvije splitske vezane trice, čime je gostujuća momčad na poluvrijeme otišla s prednošću na svojoj strani (34:38).

Splićani su upravo tricama, koje su im u prvom poluvremenu bile dosta jako oružje, započeli drugi dio susreta čime su nastavili kontrolirati susret održavajući razliku na svojoj strani. No u trećoj je četvrtini započelo buđenje Dixona koji je, uz Stipčevića i Ružića smanjio Zadrov zaostatak na svega tri poena dvije minute prije kraja treće dionice (54:57). Mnogo bolji šut iz igre i zonska obrana protiv koje Splićani nisu imali kvalitetnog rješenja presudili su u Zadrovom potpunom povratku u igru u posljednjoj četvrtini.

Velikom serijom od 10:0 Zadrani su ušli u posljednjih deset minuta susreta, u čemu najviše zasluga pripada upravo Dixonu koji je sa svojim poenima potpuno obilježio dionicu i prelomio susret u korist domaće momčadi. Split je svoj prvi koš u četvrtini postigao tek u 35. minuti preko Granta, no protiv Zadra kojem je na krilima publike gotovo sve ulazilo u koš, nisu imali šanse za povratak u susret. Nekoliko trenutaka prije kraja dalmatinskog derbija Petrović je u igru uveo Prostrana, Olivarija i Popovića, a upravo je mladi Prostran svojom tricom postavio i konačni rezultat(81:67).

Najučinkovitiji u zadarskoj momčadi bio je Dixon s 27 poena, šest skokova i pet asistencija, a vrlo su dobru partiju odigrali Stipčević (13 poena) i Perić koji je uz pet poena upisao i 11 skokova. Splitske su pak redove vodili Grant (16 poena, pet skokova) i Shannon (14 poena, šest skokova).