Rančićev "show" potopio Cibose

Ivor Krapac • utorak, 07.10.2008.

Sudar trenutno najboljih hrvatskih momčadi u prvoj utakmici sezone u Domu Dražena Petrovića pripao je gostima iz Zadra. Nošeni sjajnim napadačkim izdanjem Damira Rančića u drugom poluvremenu, Zadrani su uzeli ono što se ponudilo i stekli vrijednu bodovnu prednost pred glavnim konkurentom već na otvaranju NLB lige...

Prva četvrtina nije ponudila naznaku kasnijeg gostujućeg slavlja. Velimir Perasović teško se mogao nadati boljem ulasku svoje momčadi u utakmicu - dobro napadačko otvaranje Andrića, Vukušića i Marshalla i izostanak bilo kakve reakcije Zadrana odveli su Cibose do deset poena prednosti (13:3) već nakon četiri i pol minute, da bi trica Callowaya povisila razmak na 17:5 polovicom startne četvrtine.

Ulazak Todora Gečevskog pomogao je gostima da se u nastavku vrate u život. Gečevski je poentirao iznutra i izvana (dvije trice) i praktički sam iznio napadački teret u smanjenju Zadra na tri poena zaostatka (22:19) desetak sekundi do prvog dvominutnog odmora. Vedran Princ je zaključio četvrtinu s dva slobodna bacanja za povećanje na 24:19, no gosti su dotad već obavili dobar posao, utakmica je ponovno bila potpuno neizvjesna.

U drugoj četvrtini Cibosi su imali dva dobra naleta. Otvorili su tricom Marshalla za odlazak do osam poena prednosti (27:19) i držali solidno vodstvo do 34:27, da bi potom napadačka mini-serija Roka Stipčevića (dvije trice, ukupno osam poena) vratila Zadar u potpuni egal, 37:37 točno tri minute do poluvremena. Stipčević je u tom razdoblju u napadu preuzeo uzde od Gečevskog, koji je morao na predah zbog prijeteće tri osobne pogreške.

No, koliko god se Cibonina prednost brzo istopila, još brže je nastala nova. Rozićeve dvije trice i Callowayev koš i dodatno bacanje, uz držanje Zadrana bez poena pune tri minute, odveli su Perasovićevu momčad do puno lagodnije situacije nakon 20 minuta, 46:37 pri odlasku na veliki odmor.

Tih 15 minuta predaha u svlačionici kao da je posve izbacilo Cibose iz ritma, daleko od onoga što su pokazali u završnici prvog poluvremena. Zadrani su se po povratku na parket također držali vrlo diskretno, bilo je to najslabije razdoblje utakmice, no dok se Cibonini igrači nikako nisu uspjeli razigrati, srljajući iz pogreške u pogrešku, gosti su se pokrenuli tricom Damira Rančića, svog večerašnjeg glavnog junaka, za smanjenje na 55:51 u 26. minuti.

Bio je to, pokazalo se, samo uvod u ono što je Rančić pokazati u nastavku susreta. Nakon što su Zadrani uhvatili priključak, u završnici treće četvrtine ubacio je tricu za 61:59 za goste, njihovo prvo večerašnje vodstvo, a malo kasnije i još jednu, za povećanje na 64:59.

Rančićev show nastavljen je s još dvije trice rano u posljednjoj četvrtini za odlazak Zadra do 73:64 u 35. minuti, što je, kako je Cibona izgledala u cijelom drugom poluvremenu, već bio ogroman iskorak prema pobjedi.

U završnici su Cibosi barem pronašli jednog raspoloženog igrača, nosio ih je Calloway, uspjeli su dvaput stići na samo dva poena zaostatka, no Zadrani su izdržali, a nije im zasmetalo ni što su zbog pet osobnih ostali bez Stipčevića i Dixona i s mladim Prostranom kao jedinim preostalim rješenjem na poziciji organizatora igre.

Rančić je zaključio vlastitu odličnu večer s ukupno 20 poena (5/7 za tricu), sve u drugom poluvremenu, a 20 je ubacio i Gečevski, dodajući i šest skokova. Juby Johnson ubilježio je 18 poena. Cibose je s 26 poena i šest asistencija vodio Calloway, dok se Marshall pridružio sa 17 poena, ali uz slabih 6/15 iz igre.

NLB liga, drugo kolo: Cibona - Zadar 87:94