Split obranom izbezumio "mrave"

Bernard Jurišić • utorak, 07.10.2008.

Dobrih 30 minuta na otvaranju sezone u Zadru, ali i sjećanja na odličnu završnicu prošle sezone, probudili su znatiželju više od 1.000 Splićana na otvaranju košarkaške sezone na Gripama. Igrači koji bi tijekom vremena trebali postati njihovi novi ljubimci uzvratili su im na najbolji mogući način, pregazivši "prezimenjake" iz Zagreba...

Split CO - Zagreb CO 76:54

SPLIT CO - ZAGREB CO 76:54 (29:15, 46:31, 61:40).
Split, mala dvorana na Gripama, 1.200 gledatelja.
Suci: Belošević (Srbija), Maričić (Srbija), Hordov (Hrvatska).

SPLIT CO: Štemberger (5), Vrkić (9), M.Delaš (3), Batina (5), Vlaić, Šarac (4), Poljak (2), Brun (5), Stipanović (8), Shannon (21, 6s, 5a), Grant (14), Radić. Trener: Slobodan Subotić.

ZAGREB CO: Tomić (7, 6s), Vladović (16), Babić (4), Simon (7), Papac, Dundović (5), Morović (4), Dijan (2), Rahimić (2), Bašljan, Štimac (5), Drezga (2). Trener: Željko Pavličević.

Ukupan šut: Split CO 29/57 (51%), Zagreb CO 21/53 (40%).
Skokovi: Split CO 23 (18-5), Zagreb CO 22 (18-4).
Asistencije: Split CO 12, Zagreb CO 3.
Osvojene lopte: Split CO 13, Zagreb CO 6.
Izgubljene lopte: Split CO 7, Zagreb CO 16.
Blokade: Split CO 3, Zagreb CO 3.

U Zadru nisu uspjeli izdržati do kraja, ali na otvaranju sezone na Gripama splitski "žuti" odigrali su vrlo dobrih 40 minuta i potpuno nadigrali zagrebačke "mrave". Više od rezultata, pljesak dobro popunjenih tribina mamila je iznimno borbena i dobra igra u obrani, kojom su domaći igrači potpuno uneredili goste, zaustavivši ih na samo 54 ubačena poena.

Pljesak za Poljaka

Veliki pljesak s tribina prigodom ulaska na parket u 9. minuti dobio je Joško Poljak. Povratnik u dres kluba u kojem je započeo karijeru podršci navijača odužio se borbenom igrom, no vrlo je brzo "izgorio" i izašao s pet prekršaja. Općenito je atmosfera na Gripama bila iznimno pozitivna, a na igračima je da ovih 1.200 gledatelja zadrže u dvorani i natjeraju još toliko da im se priključe. Start je bio odličan, veza između tribina i čak 8 novih igrača u žutom dresu već je proradila.

Otvaranje je pripalo gostima, pri 6:8 u 5. minuti ništa nije upućivalo na više nego uvjerljiv konačni ishod. No, nakon minute odmora koju je već tada pozvao domaći trener Subotić, kao da su na parket izašli drugačiji "žuti". Serijom od 9:0 okrenuli su prednost na svoju stranu i više je nisu ispuštali do kraja.

Predvođeni odličnim američkim tandemom Shannon - Grant, koji su već u prvoj četvrtini zaradili simpatije i pljesak s tribina, Splićani su drugih pet minuta prve četvrtine dobili s 23:7 i na kraju prve četvrtine već vodili s 14 razlike (29:15).

"Stampedo" domaće momčadi nastavio se i na otvaranju druge četvrtine. Iako je sve do posljednje minute tog perioda igrao bez oba Amerikanca, Split CO je povećao prednost do gotovo nevjerojatnih 40:17 u 15. minuti. Bilo je to 10 minuta potpune dominacije Splićana, tijekom kojih je napravljena serija od 34:9!

Agresivna zona domaćina potpuno je izolirala Antu Tomića, koji u prvom poluvremenu nikako nije uspijevao doći do lopte. Do kraja druge četvrtine Zagreb je ipak malo smanjio zaostatak, na poluvrijeme se otišlo s 46:31.

Međutim, sve dvojbe, ako ih je uopće i bilo, riješio je dobar ulaz Splita u treću četvrtinu. Nakon startnih 50:31 i blokade Granta na 220 centimetara visokom Tomiću, u 25. minuti su "žuti" izjednačili najveću prednost (56:33). I deset minuta kasnije odstojanje je bilo isto (71:48), a "mravi" nisu opasnije priprijetili domaćoj pobjedi.

Prvo ime susreta bio je Eddie Shannon s 21 poenom, 6 skokova i 5 asistencija, slijedio ga je racionalni Antonio Grant s 14 ubačaja. Svidio se i Zoran Vrkić s 9 ubačaja, dok je kod gostiju najefikasniji bio Vladović sa 16 poena.