Neuvjerljivi domaćini

Borna Rupnik • utorak, 14.10.2008.

Prve utakmice prvog pretkola Eurochallenge kupa obilježili su suvereni gosti, koji su domaćim navijačima pružili malo razloga za veselje. Na svojim su parketima pobjede ostvarile samo dvije ekipe. Jedna je srećom bila zagrebačka Cedevita, a druga je bila rumunjski Asesoft Ploiesti, koji je tijesno slavio protiv ruskog Spartaka...

Najuvjerljiviji je bio ukrajinski Sumykhimprom, koji je u Tbilisiju svladao domaći gruzijski Energy Invest iz Rustavija. Ukrajinci su slavili sa 29 koševa razlike (110:81) te će uzvrat biti samo formalnost. Sigurni su bili i Nijemci iz Oldenburga, momčad EWE Baskets, koja je rumunjskom Cluju slavila s 86:60, a predvodio ih je Amerikanac Rickey Paulding Jr..

Druga dva ukrajinska predstavnika, Donjeck i Nikolajev, imali su teži zadatak. Njima su u goste stigli ciparski Proteas EKA AEL iz Limassola, odnosno njemački Deutsche Bank Skyliners iz Frankfurta. U Donjecku je konačni rezultat bio neodlučen, dok su Skylinersi - u čijim se redovima istaknuo Simmons sa 17 koševa i 13 skokova - odnijeli pobjedu sa 75:68.

Na Cipru je gostovao francuski Vichy. Francuzi su nakon solidnog početka domaćeg Seastar Apoela malo po malo gradili svoju prednost te u uzvrat kreću sa 14 koševa viška. Najbolji strijelci susreta postigli su po 15 pogodaka - Zeno za Ciprane, a Gradit za Vichy.

Bugarski Spartak uspio je prokockati vodstvo od 11 koševa razlike na poluvremenu. Turci iz Antalye u trećoj i četvrtoj četvrtini stigli su i prestigli vodstvo domaćih, da bi na kraju slavili s četiri koša prednosti. Preokret gostiju predvodili su Amerikanci Melvin i King sa po 20 ubačaja.

I drugi se turski predstavnik osladio pobjedom. Banvit je uz 21 koš Joea Crispina u rumunjskom Sibiu protiv Atlassiba slavio sa sedam razlike. Ruski je Spartak poražen u Rumunjskoj, ali sa samo tri dostižna koša. Za pobjedu domaćeg Asesofta najzaslužniji je Burlacu, koji je u samoj završnici imao mirnu ruku, a ukupno je postigao 19 pogodaka.

Nizozemska momčad iz Hertogenboscha do opipljive je prednosti stigla već u prvoj četvrtini, a mađarski Körmend niti u jednom trenutku nije uspio ozbiljnije uzvratiti. U konačnih 88:71 dvostruke su učinke utkali Beasley (25 koševa, 11 skokova) i Giles (15 koševa, 12 skokova).

U izvrstan gostujući učinak uklopio se i Zlatorog iz Laškog, koji je u Makedoniji sa 76:70 svladao domaći AMAK. Makedoncima nije pomoglo niti 20 koševa Bogojeva, a Slovence su predvodili Miljković s 18 i Lučić sa 17 koševa.

A jedan od najučinkovitijih igrača večeri bio je naš Šime Špralja, koji je za momčad Širokog ubacio 34 koša. Naši su susjedi rezultatom 100:92 slavili u danskom Svendborgu, a Zečeve je na svojim leđima nosio Amerikanac Johnell Smith s triple-double učinkom: 39 koševa, 10 skokova i 10 asistencija.