AMAK i Asesoft prošli u gostima

Borna Rupnik • utorak, 21.10.2008.

Uzvratne utakmice prvog pretkola Eurochallenge kupa donijele su malo iznenađenja. S obzirom da su večerašnji domaćini uglavnom donijeli prednost s gostujućih parketa, danas su gledatelji slavili prolaske u sljedeći krug natjecanja...

Jedna od dvije momčadi koja je unesrećila domaćine bio je rumunjski Asesoft, koji je u St. Petersburgu protiv Spartaka obranio prednost od tri koša razlike. Utakmica je donijela jednako neizvjesnu završnicu kao i prošli tjedan, a na kraju su se opet veselili Rumunji, usprkos minimalnom porazu.

Asesoft je početkom druge četvrtine vodio i sa 12 koševa, ali Rusi su se na krilima bivšeg cibosa Wisniewskog (ukupno 20 koševa, pet skokova i pet asistencija) i Rakovića (19 koševa) vratili i preokrenuli rezultat. Ipak, Rumunji su svaki zaostatak stizali i u završnicu ušli s 62:62.

Na početku posljednje minute upravo Wisniewski ubacuje tricu za velikih 69:64 Spartaka, a 30 sekundi prije kraja rumunjski junak, 210 cm visoki Catalin Burlacu, pogađa dva slobodna bacanja za 69:66. U zadnjem napadu Rusa Pašutin promašuje polaganje, a Hargrove ponovno uzvraća s linije slobodnih bacanja i smanjuje na 69:68. Sekundi prije kraja tricu je promašio Bjelorus Mešharaku i lansirao Asesoft u daljnje natjecanje.

Drugi rumunjski predstavnik, Atlassib, nije bio te sreće. U Turskoj ga je deklasirao Banvit, a za konačnih 112:77 najzaslužniji su Agudio (26) i Williams (20), dok momčadi iz Sibiua nije pomogao niti 31 koš Amerikanca Bryanta Matthewsa.

Treći rumunjski klub, U-Mobitelco iz Cluja, nakratko je zaprijetio Nijemcima iz Oldenburga. Na poluvremenu su vodili 42:36, ali košarkaši EWE Basketsa u drugom su se dijelu uozbiljili i odnijeli i drugu pobjedu u međusobnim susretima, 77:72. Sa 19 koševa i 13 skokova prednjačio je Ricky Paulding Jr..

Makedonski AMAK pomalo je iznenađujuće slavio u Laškom protiv Zlatoroga. Slovenci su, naime, iz Makedonije donijeli prednost 76:70, ali AMAK je na slovenskom parketu vodio tijekom cijelog susreta. Konačnu je prevagu donijela tek posljednja četvrtina, koju su Makedonci dobili s devet razlike, što je bila i razlika po isteku vremena.

Čovjek odluke bio je Srbin Miroslav Čubrilo, koji je u završnici mirnom rukom pogodio tri slobodna bacanja, a s 20 ubačaja bio je i najbolji strijelac susreta. Skupio je i devet skokova, a dobru je podršku imao u Bogojevu, koji je ubilježio 17 koševa.

Široki je obranio osam koševa prednosti iz Danske. Zečevi iz Svendborga u drugom su susretu poraženi 80:76, a naš Šime Špralja ponovno je imao zapaženu ulogu (10 koševa, 12 skokova). U gostujućim redovima Johnellu Smithu nedostajale su samo dvije asistencije da ponovi triple-double učinak iz prvog susreta. Večeras je ubacio 19 koševa i imao 11 skokova i osam asistencija.

Nizozemci su ostvarili polovičan učinak. Belgijski Liege protiv Bakken Bearsa uvjerljivo je slavio 97:64, a u najefikasnijoj utakmici večeri Eiffel Towers svladali su mađarski Körmend 113:100.

Prolaz su lakoćom potvrdili i ukrajinski Sumykhimprom protiv Gruzijaca iz Rustavija, njemački Deutsche Bank Skyliners protiv ukrajinskog Nikolajeva, turski Antalya Basket protiv bugarskog Spartaka iz Plevena, te francuski Vichy protiv ciparskog Seastar Apoela.