Start po želji

Branimir Korać • četvrtak, 23.10.2008.

Odličnu utakmicu odigrala je Cibona u prvom kolu skupine A Eurolige u Domu Dražena Petrovića i posve zasluženo svladala je Maccabi 81:79. Ključ pobjede leži u discipliniranoj igri na obje strane parketa i zaustavljanju ključnih Maccabijevih igrača...

Cibona - Maccabi Electra 81:79 (20:17, 36:36, 58:52)

Zagreb, Dom Dražena Petrovića, 4500 gledatelja

Suci: Luigi Lamonica (Italija), Spiros Gontas (Grčka), Antonio Conde (Španjolska)

Cibona: Homan (2, 5 skokova), Kus (23), Longin, Prkačin (14, 4 skoka), Troha, Vukušić (7 skokova), Andrić (8), Calloway (3), Kaštropil, Princ (3), Rozić (8), Marshall (20). Trener: Velimir Perasović.

Maccabi Electra: Brown (5), Sharp, Arroyo (10), Eliyahu (14, 5 skokova), Green (8), Burstein (7), Simmons, Williams (4), Casspi (2), Hagag, Batista (3, 6 skokova), Fischer (26, 7 skokova). Trener: Efraim Birenboim.

Ukupan šut: Cibona 25/50 (50%), Maccabi 30/62 (48%).

Skokovi: Cibona 25 (16-9), Maccabi 29 (15-14)

Asistencije: Cibona 8, Maccabi 11

Osvojene lopte: Cibona 8, Maccabi 6

Izgubljene lopte: Cibona 14, Maccabi 16

Blokade: Cibona 5, Maccabi 0.

Veliki upitnik stao je iznad Cibone i Maccabija uoči ovog susreta. Cibona je nakon poraza od Zadra i Hemofarma krenula uzlaznom putanjom i s velikim nadama je ušla u ovaj susret protiv momčadi koja nije pretjerano briljirala u pripremnom razdoblju. No Maccabi je izuzetno jaka ekipa s odličnim pojedincima i logično je da je u ovaj susret ušao kao lagani favorit. Ali favoriti ne pobjeđuju uvijek, pogotovo ne ako su na papiru favoriti protiv Cibone u Domu Dražena Petrovića.

Posveta Draženu

Dan nakon što bi, da je među nama, proslavio 44. rođendan, Dražen Petrović dobio je posebnu posvetu uoči i tijekom ogleda s gostima iz Tel Aviva.

Na dva velika ekrana u dvorani vrtile su se Draženove akcije i poeni, ne samo u Ciboninom dresu, već i iz NBA, u reprezentaciji... Domaći košarkaši također su ispisali lijepu posvetu velikanu hrvatske košarke - ima li bolje od podsjećanja na Draženova vremena pobjedom nad velikim protivnikom?

Gosti su bolje otvorili utakmicu i Cibona je tek u petoj minuti došla do prvog vodstva nakon trice Davora Kusa, uslijedila je i trica Marina Rozića te je domaćin poveo s 12:8. Dosta problema Ciboni u toj prvoj četvrtini radio je Fisher koji se sjajno otvarao u napadu i dolazio do laganih poena. S druge strane napadački su vrlo dobri bili Kus i Prkačin dok su Calloway, Rozić i Vukušić povukli u obrambenom dijelu.

U drugoj četvrtini Cibona je zaigrala još agresivnije i bolje i brzo je došla do sedam poena prednosti. U toj prvoj polovici druge četvrtine Maccabi je uništen agresivnom Ciboninom obranom, u dva navrata gosti nisu uspjeli niti prenesti loptu preko centra. Calloway jedinu veliku pogrešku u obrani radi kod 30:23 kada pušta Arroya samog na trici, ovaj ju posprema, a Calloway još radi prekršaj. Ubacuje i Fischer te Maccabi dolazi na 30:29 u manje od minute. Ukupno su gosti napravili seriju 9:1 i poveli su 32:31, no Cibona je izašla iz krize i na poluvrijeme se otišlo s 36:36.

S dobrom igrom na startu drugog poluvremena nastavio je Fischer, ali i s druge strane Prkačin koji vuče Cibonu do prednosti 45:42. Osim Prkačina ubacuju atraktivni Marshall i Princ tricu za vodstvo 54:45 u 28. minuti susreta. Cibona je općenito u toj trećoj četvrtini igrala dobro, posebno je borbenošću i atraktivnošću plijenio Marshall koji je odličnim potezima podizao gledatelje na noge.

Na početku posljednje dionice Cibonina igra u napadu izgubila je na kreativnosti i Maccabi se približava na tri poena zaostatka. Kada je Prkačin napustio igru u 36. minuti zbog pete osobne pogreške, činilo se kako je Cibona u velikim problemima. Međutim, neugodnosti su spriječili Kus i Marshall, posebno Marshallova trica preko ruke za 71:63, a zatim nakon trice Arroya, trica Kusa za 76:67.

Nakon tog ubačaja Kusa za plus devet, priči je bio kraj. Maccabi je doduše smanjio, ali nije opasno zaprijetio. Susret je okončao tricom Bursteina sa zvukom sirene te uspio upisari barem poraz od malih minus dva.

Najistaknutiji kod Cibone bili su Davor Kus s 23 poena, Rawle Marshall s 20 poena i Nikša Prkačin s 14 poena i četiri skoka. Kod gostiju D'or Fisher bio je prvo ime s 26 poena i sedam skokova, Lior Eliyahu dodao je 14 poena i pet skokova. Carlos Arroyo kao posljedica sjajne Callowayove obrane ubacio je tek 10 poena uz šut 2/13 dok je Marcus Brown ubacio svega pet poena (2/7).