Pobjeda Efesa u dramatičnoj završnici

Vedran Babić • četvrtak, 23.10.2008.

Dvjema utakmicama okončano je prvo kolo skupine D Eurolige. U Istanbulu Efes Pilsen je s mnogo muke porazio beogradski Partizan 61:60, dok se Real Madrid bez problema obračunao s povratnicima u natjecanje, grčkim Panioniosom...

Košarkaši Ergina Atamana imali su sjajnu situaciju protiv Partizana. Nakon što su goste u početnih pet minuta limitirali na samo dva koša, u drugoj su četvrtini serijom 24-3 odjurili na 35:20. U tom razdoblju Turci su pogodili čak šest uzastopnih trica. Do poluvremena su Srbi ipak smanjili na 35:24.

U trećoj dionici Efes je odradio vrlo dobru i organiziranu obranu te su zadržali i dalje veliku prednost (49:37). No, onda je tek utakmica počela poprimati novu dimenziju. Više od tri minute Efes je bio bez koša, što je bilo dovoljno Partizanu da se primakne na 49:46. Manje od dvije minute prije kraja rezultat su na 55:55 poravnali Rašić i Vraneš.

Minutu i 29 prije kraja Vujanić pogađa tricu i Efes opet vodi s tri, a ubrzo i s četiri razlike. Veličković smanjuje na 59:57, da bi s crte slobodnih bacanja u oba navrata precizan bio Smith. Do kraja je tek Tripković sa zvukom sirene pogodio tricu i postavio konačnih 61:60 u odličnoj utakmici. Miloš Vujanić svom bivšem je klubu zabio 17 koševa i upisao četiri asistencije, dok je goste predvodio Novica Veličković sa 16 koševa i osam asistencija. Valja istaknuti i sjajan učinak njegovog suigrača Stephanea Lasmea (11 koševa, 14 skokova).

Panionios se vratio u Euroligu nakon punog desetljeća izbivanja. Vođeni Aleksandrom Trifunovićem stigli su na noge madridskom Realu i očekivano izgubili 87:66. Domaćini su u 6. minuti preuzeli vodstvo 14:12 i od tada su zagospodarili terenom. Grci se nakratko vraćaju u igru i ponovno vode 29:28, no to je bilo sve od njih.

Do poluvremena se Real odvojio na sedam razlike (44:37), a u nastavku je prednost rasla na 15, 17, a u posljednjoj četvrtini i na rekordnih 23 koševa (87:64). Najefikasniji u domaćem sastavu bili su Quinton Hosley sa 17 poena i Filipe Reyes sa 16 poena i šest skokova. Kod gostiju po 12 su postigli Goran Nikolić i Ioannis Georgallis.

Euroliga, skupina D, 1. kolo: Efes Pilsen - Partizan 61:60, Real Madrid - Panionios 87:66.