Bayeru derbi i vrh, Rakitić slavio

Petar Plevnik • utorak, 28.10.2008.

Od prva četiri susreta desetog kola Bundeslige najzanimljivije je bilo u Bremenu, gdje je u derbiju kola Bayer Leverkusen pobjedom od 2:0 preuzeo vodstvo na ljestvici. Wolfsburg je bio uvjerljiv na domaćem terenu, baš kao i Schalke u gostima, dok su Arminia i Energie odigrali bez pobjednika...

Najviše zanimanja pobudio je susret u Bremenu, gdje je u goste Werderu stigao Bayer. Domaćini su u susret ušli u lošoj formi, ali i bez ozlijeđenog Diega, i taj se hendikep za momčad s Wesera još jednom pokazao nenadoknadivim. Werder je bolje ušao u susret, no kako je igra odmicala Apotekari su postajali sve opasnije. Mreže su mirovale sve do 71. minute kada Vander odbija pokušaj Helmesa glavom, ali samo do Vidala, a Čileanac iz blizine dovodi Bayer u vodstvo. Pobjedu gostiju deset minuta prije kraja potvrdio je Friedrich. Jurica Vranješ u igru je ušao u 78. minuti umjesto ozlijeđenog Mertesackera.

Nakon remija na domaćem terenu protiv Arminije, Schalke se, s Ivanom Rakitićem svih 90 minuta u momčadi, svojim navijačima iskupio uvjerljivom pobjedom na gostovanju u Karlshueu. Već u 15. minuti Kuranyi i Bordon odigrali su dupli pas, a branič gostiju s desetak metara pogađa za vodstvo Schalkea. Samo četiri minute kasnije gosti su stigli do drugog pogotka, a ovaj se put u strijelce upisao Kuranyi. Ionako male nade domaćina drugim žutim kartonom u 56. je minuti uništio Franz, a brojčanu prednost gosti su iskoristili u 67. minuti kada raspoloženi Kuranyi asistira Farfanu za konačnih 0:3.

Očekivanu pobjedu na domaćem terenu protiv Borussije Mönchengladbach upisao je Wolfsburg. Vukovi su otpor gostiju prvi put slomili pet minuta prije odlaska na odmor kada Grafite sam iznuđuje, a zatim i realizira 11-erac za vodstvo Wolfsburga. Gosti su u nastavku izdržali samo deset minuta, a za 2:0 55. minuti na ubacivanje Misimovića pogađa Madlung. BiH-a reprezentativac u strijelce se upisao u 75. minuti kada iz 11-erca postavlja konačnih 3:0.

Jedini susret bez pobjednika odigran je u Bielefeldu, iz kojeg je bod odnio Energie. Gosti iz Cottbusa bolje su otvorili susret te su preko Rangelova u 31. minuti stigli u vodstvo. Od junaka do tragičara bugarskom je napadaču trebalo samo 13. minute. Naime, u 44. minuti Rangelov zarađuje drugi žuti karton i ostavlja svoju momčad s igračem manje. Brojčanu prednost domaćini su iskoristili samo za izjednačenje i to u 63. minuti kada Wichniarek pogađa za konačnih 1:1. U redovime Energieja Stiven Rivić odigrao je do 78. minute, dok Mario Cvitanović nije konkurirao zbog ozljede.