Marin Vuković • subota, 01.11.2008.

Pogodak Nike Kranjčara osam minuta prije kraja utakmice na Fratton Parku nije se pokazao dovoljnim za osvajanje barem jednoga boda, Portsmouth je protiv Wigana doživio drugi uzastopni poraz. Arsenal je upao u rezultatsku krizu i nakon ispuštenih bodova protiv Tottenhama danas je poražen od Stoke Cityja, dok je Hull City na Old Trasffordu doživio prvi gostujući poraz, ali je skupo prodao svoju kožu.

Nakon nesretnog poraza na Anfieldu, novi trener Portsmoutha Tony Adams nije uspio proslaviti svoju prvu pobjedu niti protiv Wigana. Momčad koja je iz četiri posljednja kola nije uspjela iskamčiti niti jedan jedini bod s Fratton Parka odnijela je sva tri. Niko Kranjčar je u igru ušao u drugom poluvremenu, u završnici utakmice postigao i pogodak, ali ni to nije bilo dovoljno za osvajanje barem jednoga boda.

Portsmouth - Wigan 1:2

Papa Bouba Diop zaista ni po čemu dobrome neće pamtiti ovaj tjedan. Prije nekoliko dana skrivio je jedanaesterac na Anfieldu i danas to ponovio protiv Wigana, srušivši Titusa Bramblea. Amr Zaki je kazneni udarac pretvorio u pogodak i u samoj završnici prvog dijela donio prednost gostima.

U drugom dijelu u igru je ušao Kranjčar, a domaći su krenuli po izjednačenje kojeg su napokon i izborili osam minuta prije kraja. Ubačaj s lijeve strane došao je do našeg reprezentativca, a on ga prizemnom loptom poslao u kut Wiganova gola za 1:1. Na žalost domaćih navijača u sudačkoj nadoknadi utakmice Emile Heskey postiže svoj 100. ligaški pogodak karijere i donosi pobjedu Wiganu.

Stoke City je pobjedom na Britannia stadionu nanio još jedan veliki udarac Arsenalovim ovosezonskim ambicijama. Nakon remija s Tottenhamom Wengerova je momčad poražena s 2:0 i ostala bez Robina van Persieja koji je u drugom poluvremenu zaradio crveni karton.

Nevjerojatno precizni dalekometni ubačaji rukom Roryja Delapa još su se jednom pokazali kobnim za protivnike Stoke Cityja. Oba pogotka domaćina došla su nakon Delapovih ubačaja koji polako, iz kola u kolo, postaju zaista posebna priča u engleskoj Premier ligi. Čak sedam od 13 ovosezonskih pogodaka Stoke je postigao upravo na taj način.

Protivničke obrane zasad teško pronalaze načine kako se obraniti od takvih ubačaja, pa to danas nije pošlo za rukom ni obrani Topnika. U 11. minuti Ricardo Fuller je doveo domaće u vodstvo, a u 73. na 2:0 povisio je Seyi Olofinjana. Van Persie je četiri minute kasnije isključen zbog guranja Thomasa Sorensena, a u završnici utakmice počasni pogodak za goste postigao je Gael Clichy.

Nakon glatkog poraza od Chelseaja u prošlom kolu Hull City je doputovao na Old Trafford gdje je doživio drugi uzastopni poraz, prvi na gostovanjima ove sezone, ali sasvim sigurno igrom i prezentacijom nisu razočarali. Štoviše, u posljednjih deset minuta natjerali su aktualnog prvaka da se znoji i spašava bodove.

United je s dva gola Cristiana Ronalda i jednim Michaela Carricka već nakon prvog dijela došao do uvjerljive prednosti, a kada je u nastavku Nemanja Vidić povisio na 4:1, činilo se da je priča završena. Hull se ipak vraća golovima Bernarda Mendyja i Geovannija s bijele točke i dolazi na 4:3, ali više od toga nisu mogli učiniti.

Chelsea je sve svoje probleme riješio već u prvih 45 minuta, u kojima je s čak tri pogotka pregazio Sunderland i uništio svaku nadu igračima Roya Keanea. Nešto manje od pola sata trajala je opsada gostujućeg gola, a onda je Alex doveo Londončane u vodstvo. Samo tri minute kasnije Nicolas Anelka je povisio na 2:0, a isti igrač je pred odlazak na odmor nakon lijepe kombinacije domaćina i treći put svladao gostujućeg vratara.

Niti početak drugog dijela nije ponudio bolje vijesti za goste. Dva brzopotezna pogotka Franka Lamparda i Anelke u 51. i 53. minuti nagovijestili su pravu katastrofu Sunderlanda, no do kraja je ostalo "samo" 5:0.

West Bromwich Albion i Blackburn podijelili su bodove u utakmici koja je imala sve, žute i crvene kartone, jedanaesterac i četiri pogotka. Benni McCarthy je u 11. minuti donio prednost gostima, ali je potom do kraja prvog dijela skupio dva žuta kartona i oslabio svoju momčad. Domaći potom preko Bednara i Millera stižu do prednosti od 2:1, ali bod Roversima spašava Keith Andrews minutu prije kraja.

Neodlučeno je završen i sraz Middlesbrougha i West Hama, gosti su vodili od 21. minute golom Mullinsa, a u završnici izjednačuje Mido, dok je u prvoj utakmici dana, u rano poslijepodne svojim prvim pogotkom za Everton Louis Saha donio pobjedu nad Fulhamom.