Gužva na vrhu

Vedran Babić • subota, 01.11.2008.

Odigrana su prva četiri susreta 9. kola Eredivisie, od kojih su čak tri bila svojevrsni derbiji. AZ je u dramatičnoj utakmici propustio pobijediti Heerenveen, dok je Ajax s tri boda napustio stadion Twentea. PSV se polako vraća u igru, a NAC je minimalno savladao Groningen...

Nakon nepotpunog 9. kola na vrhu nizozemske lige vlada velika gužva. Prvih šest klubova smjestilo se unutar samo tri boda, a predvode ih AZ, Ajax i NAC s 19, s tim da se AZ mogao sam istisnuti na čelo da je sačuvao pribranost u posljednjim trenucima večerašnje utakmice.

Heerenveen je bez ozlijeđenog Danijela Pranjića poveo u 12. minuti preko Wojciechowskog, ali su gosti u nastavku do 60. minute preokrenuli rezultat pogocima El Hamdaouija i Holmana. Na 2:2 izjednačio je Henrique u 75., ali samo dvije minute kasnije Pocognoli vraća prednost AZ-u. No, Brazilac Henrique ponovno zabija u 90. i zaustavlja seriju AZ-a od šest uzastopnih pobjeda.

Nakon tromog ulaska u sezonu za PSV, posljednje dvije pobjede sigurno će vratiti samopouzdanje u redove aktualnog prvaka. Večeras su s 2:0 u Eindhovenu nadigrali Willem II, sastav iz srednjeg doma ljestvice. Swinkels je u 6. minuti zabio autogol, a konačni rezultat postavio je Danny Koevermans u 57.

U dvoboju dviju momčadi koje vode poznata trenerska imena, Ajax Marca van Bastena s 2:0 je bio bolji od Twentea Stevea McClarena. U blijedom prvom poluvremenu gosti iz Amsterdama su došli do vodstva u 40. minuti, a strijelac je bio Siem de Jong.

Twente je gotovo cijelo drugo poluvrijeme napadao, čak pogodio i gredu, ali Kopljanici su u 90. zapečatili četvrtu uzastopnu pobjedu golom Rasmusa Lindgrena. Za pobjedničku momčad nije nastupio još jedan ozlijeđeni Hrvat, Dario Cvitanić.

Rob Penders odlučio je u 83. minuti susret između njegovog NAC-a i Groningena u još jednom derbiju vrha ljestvice. Zahvaljujući ovoj pobjedi NAC je sada trećeplasirana momčad prvenstva.