Partizan preokrenuo -23

Vedran Babić • srijeda, 05.11.2008.

Ovo je bila prava večer podviga u skupini D Eurolige. Panionios On Telecoms je u Istanbulu šokirao Efes Pilsen, dok je Partizan u Pioniru nadoknadio zaostatak od 23 koša protiv Armani Jeansa i na kraju slavio s 81:76...

Kako su se stvari odvijale u jednom trenutku, činilo se da će i Partizan "krenuti stopama" Efesa i izgubiti pred svojim navijačima u ulozi favorita. Turci su i izgubili, a Srbi su se u velikom stilu vratili iz mrtvih do pobjede.

Njihovi protivnici iz Milana odigrali su prvih 20 minuta za pamćenje. U potpunosti su deklasirali domaćina te su na odmor otišli s 55:38, premda su u 15. minuti imali i plus 23 (45:22). I onda, kao da su iz svlačionice umjesto domaćih izašli NBA igrači. Talijane su sveli na mizeran 21 poen, a zabili su 43. Gosti nisu znali odakle im prijeti opasnost, jer su čak šestorica Partizanovih igrača imala dvoznamenkasti učinak.

Najviše je postigao Novica Veličković (14), a zapaženu ulogu odigrao je i Stephane Lasme (12 koševa, deset skokova). U sastavu Armani Jeansa Thomas Jobey ubacio je 27 uz samo dva promašaja iz igre, ali ni to nije bilo dovoljno da se spriječi šesti uzastopni poraz njegove momčadi.

Iako im nedostaje nekoliko važnih igrača među kojima i naš Marko Kasun, malo tko je mislio da će Efes izgubiti domaću utakmicu protiv Panioniosa. No košarka je još jednom dokazala i pokazala svu svoju draž i nepredvidljivost. Grci na čelu s Aleksandrom Trifunovićem ostvarili su pravi mali pothvat sa 78:69, iako je u samoj završnici bilo drame.

Gosti su, naime, krajem prvog i početkom drugog dijela napravili seriju od 20-0 i pobjegli na 52:35, ali su u posljednjoj četvrtini fizički pali protiv čelične obrane Turaka, koji su se na 1:10 do kraja primakli na 65:67. Međutim, Vujanić je ubrzo nakon par akcija promašio tricu za izjednačenje, tako da su košarkaši Panioniosa preciznim šutevima s crte slobodnih bacanja ipak došli do vrijedne pobjede.

Lonny Baxter (18 koševa, četiri skoka) i Ioannis Kalampokis (17 koševa, pet skokova) predvodili su svoju momčad do pobjede, dok je kod domaćina najbolju partiju imao Kerem Gonlum s 13 poena i 12 skokova.