Žestoki derbi pripao Arsenalu

Marin Vuković • subota, 08.11.2008.

Arsenal i Manchester United odigrali su fantastičan i neočekivano otvoren derbi, koji je po broju prilika mogao na kraju pripasti bilo kojoj strani. Pobjedu je ipak odnio Arsenal, koji je iskoristio barem dio svojih prigoda i znao iskoristiti pogreške gostujuće obrane.

Na obilnom londonskom kišom natopljenom travnjaku Emiratesa Arsenal i Manchester United prikazali su vrhunsku igru prepunu otvorenog, napadačkog nogometa. Doista je teško nabrojiti sve prilike na utakmici, budući da su one dolazile kao na pokretnoj traci. Sklizak teren gotovo je svaki udarac upućen prema vratima jedne ili druge momčadi činio dvostruko opasnijim, pa nije čudo da su brojna uzbuđenja na utakmici gledatelje tijekom svih 90 minuta držala na rubu njihovih sjedala.

Premda su mnogi uoči utakmice prednost davali Manchester Unitedu, prije svega zbog činjenice da je Alex Ferguson na raspolaganju imao kompletnu momčad i dulju klupu, ozljedama desetkovani Arsenal odigrao je hrabru, potpuno ravnopravnu utakmicu i na kraju upisao tri boda kojima se održao u samom vrhu Premiershipa. Arsene Wenger time je na najbolji način odgovorio na kritike kojima su ga u posljednje vrijeme častili engleski mediji.

Ferguson: "Zaslužili smo barem nešto"

Utakmica je otvorena pogreškom Manuela Almunije, koji je nedozvoljenim hvatanjem lopte u ruke poklonio Manchester Unitedu indirektan udarac u srcu šesnaesterca. Srećom po domaće nogometaše udarac Michaela Carricka završava koji centimetar pored lijeve vratnice.

Nakon što se othrvao početnom pritisku gostiju, Arsenal je preuzeo inicijativu i s dva sjajna ubačaja u kazneni prostor mogao i do vodećeg pogotka. Oba puta prekratak i neprecizan ostao je Nicklas Bendtner, premda je u oba slučaja ostao posve zaboravljen od strane Unitedove obrane.

Niti jedne sekunde ritam utakmice nije popuštao, pa je u 20. minuti United sjajnom akcijom s nekoliko kratkih dodavanja stvorio stopostotnu priliku za Waynea Rooneya, koji s desetak metara iz čiste situacije puca preko grede Arsenalova gola. Stara poslovica o promašenim prilikama i kazni koja potom slijedi samo se dvije minute kasnije ponovno pokazala istinitom.

Obrana Uniteda nije uspjela očistiti jedan ubačaj u šesnaesterac, lopta je došla do Samira Nasrija koji puca s ruba kaznenog prostora, a lopta se na putu prema mreži odbija od Garyja Nevillea tek toliko da prevari Edwina van der Sara i odsjedne u mreži aktualnog prvaka. United je do kraja poluvremena ponovno preuzeo inicijativu i nekoliko puta zaprijetio, ali se na odmor otišlo prednošću domaćina.

Da niti u nastavku nijedna momčad neće stati na kočnicu bilo je jasno već od samog početka, u kojemu je Arsenal stigao do drugog pogotka. Već u 47. minuti izveli su sjajnu akciju, iz stroja izbacili kompletnu obranu Uniteda, koju potom snažnim udarcem kažnjava Nasri i donosi prednost Topnicima od 2:0.

Velika prednost Arsenala nije djelovala demotivirajuće na igrače Manchester Uniteda, koji su potom izvršili velik pritisak na obranu Topnika i u nekoliko navrata došli blizu prvom pogotku. O pritisku gostiju u drugome dijelu najbolje govori podatak kako su u svom posjedu loptu držali preko 60 posto vremena, ali je posljednjih tjedana kritizirana obrana Arsenala uspijevala zaustaviti sve pokušaje gostiju.

Tek u samoj završnici utakmice, u kojoj je zaigrao praktički bez obrane i veznog reda, Manchester United je uspio postići počasni pogodak. Veliki pritisak se isplatio i mladi, 18-godišnji Brazilac Rafael da Silva lijepim je udarcem s dvadesetak metara smanjio prednost Arsenala. Iako su se mnogi navijači Topnika u tom trenutku prisjetili ispuštene prednosti u susretu s Tottenhamom, ovaj se put to nije dogodilo. Arsenal je zadržao prednost od 2:1, a u završnici iz vrlo opasnih kontri mogao upisati i uvjerljiviju pobjedu.