Tottenhamu nova pobjeda, Ćorluki zvižduci

Marin Vuković • nedjelja, 09.11.2008.

Niz nepobjedivosti pod vodstvom Harryja Redknappa Tottenham je nastavio i u utakmici protiv Manchester Cityja, koju je obilježio niz uzbuđenja i čak tri crvena kartona. Još jednim vrlo dobrim izdanjem i posebno dobrom predstavom Luke Modrića Spursi su prebrodili i teško gostovanje na Eastlandsu, odnijeli sva tri boda i napokon pobjegli s dna prvenstvene ljestvice. A na čelo se nakon samo 24 sata vratio Chelsea svladavši na gostovanju Blackburn s glatkih 2:0. Nakon 12. kola čitava se donja polovica Premier lige, čak deset klubova od desetog do posljednjeg mjesta smjestila u samo tri boda razmaka.

Luka Modrić je u 70 odigranih minuta na Eastlandsu još jednom pokazao svjetsku klasu i kvalitetu, bio je ponajbolji pojedinac u redovima Spursa i gotovo svaka situacija koja je mirisala na pogodak kretala je upravo od njega. Luka se u nekoliko navrata mogao upisati i među strijelce i napokon postići svoj premierligaški prvijenac, prema onome što je pokazao to je svakako zaslužio. Sve pohvale zaslužuje i Darren Bent, koji je nakon hat-tricka našem Dinamu i večeras bio u golgeterskoj formi.

Vedran Ćorluka je odigrao svih 90 minuta, a valja istaknuti kako su svaki njegov dodir s loptom domaći navijači dočekali zvižducima i uvredama. Mora se priznati kako je i Čarli u tome posve nepotrebno imao svoje prste, izjavivši uoči utakmice kako ne žali zbog dolaska u London, jer je Tottenham daleko veći klub od Manchester Cityja.

Već u početnim minutama susreta Modrić je zaprijetio vratima Cityja, "zavrnuvši" lijepu loptu s ruba kaznenog prostora, no ona odsjeda nekoliko centimetara pored vratnice. Spursi su bolje otvorili utakmicu i bili kvalitetnija momčad, ali su u 16. minuti ponovno ispoljili slabosti u obrambenoj liniji. Nakon jedne polukontre lopta je došla do Dariusa Vassella, čiji udarac brani vratar Spursa, ali na odbijenu loptu natrčava Robinho i nesmetano trese mrežu za 1:0 Cityja.

Pitanje je kakvim bi ishodom završila ova utakmica da u sljedećih desetak minuta Gelson Fernandes nije napravio dva prekršaja za žuti karton zbog kojih je već u 26. minuti morao napustiti travnjak i zaputiti se na rano tuširanje. Tottenham je ubacio u brzinu više i već u sljedećih nekoliko minuta iskoristio brojčanu nadmoć.

Prvo se Modrić fantastičnim potezom riješio Richarda Dunnea, izbio sam pred vratara Harta, koji je krajnjim naporom spasio svoju mrežu. Dvije minute kasnije, pak, nije mogao ništa. Dunne grubo griješi promašivši ubačaj Modrića, do lopte dolazi Darren Bent i iskorištava zbunjenost domaće obrane pogodivši za 1:1.

I u drugom poluvremenu Tottenham je uspješno iskorištavao igrača više, kontrolirao posjed lopte i u 64. minuti stigao do vodećeg pogotka. Jermaine Jenas je na liniji 16 metara ukrotio loptu, proslijedio je prema Bentu koji uz pomoć vratnice postiže svoj drugi pogodak i donosi prednost Spursima.

Nekoliko minuta kasnije Modrić je napustio travnjak i zamijenjen je Aaronom Lennonom, a za svoj nastup naš je reprezentativac na internet stranicama BBC Sporta nagrađen prosječnom ocjenom od 8.04, tek neznatno slabijom od dvostrukog strijelca Darrena Benta.

U posljednjih 15 minuta u brzinu više ubacio je i City, kojega je u nekoliko navrata odličnim obranama zaustavio Heurelho Gomes, a potom je večer Richarda Dunnea od loše postala još gorom. U izglednoj gol prilici s leđa je srušio Benta i dobio izravni crveni karton, ostavivši tako svoju momčad sa samo devet igrača. Iako je u 89. minuti i Tottenham ostao s deset igrača, zbog dva žuta kartona isključen je Assou-Ekotto, bio je to kraj svim nadama Cityja, bodovi su ipak otputovali u London.

Težak poraz od Rome u Ligi prvaka nogometaši Chelseaja ostavili su iza sebe i vratili se na pobjedničke staze trijumfom na gostovanju u Blackburnu. Na teškom terenu natopljenom zaista obilnom kišom odigrali su dobru utakmicu i potpuno zasluženo upisali pobjedu od 2:0.

Oba pogotka na utakmici postigao je Nicolas Anelka, premda je kod prvoga u 39. minuti imao i dosta sreće, jer se udarac Bosingwe odbio od njegova koljena i završio u mreži Paula Robinsona. Anelka je potom u 68. minuti iskoristio asistenciju Franka Lamparda i osigurao bodove londonskoj momčadi.

Aston Villa je u Birminghamu potpuno neočekivano pokvarila dojam nakon odličnog početka sezone. Petoplasirana momčad prvenstva na svom je Villa Parku u posljednjim trenucima utakmice poražena od Middlesbrougha s 2:1. Oba pogotka za goste postigao je Tuncay Sanli, drugoga u 88. minuti, dok je jedini strijelac za domaće bio Steve Sidwell.

Fulham je na Craven Cottageu svladao Newcastle golovima Andyja Johnsona i Dannyja Murphyja, kojemu je to ujedno i 100. pogodak u Premier ligi. Jedini gol za goste postigao je Shola Ameobi.