Petar Plevnik • subota, 08.11.2008.

U najzanimljivijem subotnjem susretu 12. kola Bundeslige HSV je zahvaljujući pogocima Mladena Petrića i Ivice Olića s 2:1 bio bolji od Borussije, u čijim je redovima nakon završetka susreta zbog prigovora crveni karton zaradio Robert Kovač. Od ostalih susreta najzanimljivije je bilo u Karlsruheu, gdje je istoimeni domaćin uspio nadoknaditi prednost Bayera od 3:0...

Središnji susret subotnjeg programa 12. kola igran je u Hamburgu, gdje je HSV ugostio Borussiju Dortmund. Uoči početka susreta u središtu pozornosti bili su Mladen Petrić i Mohamed Zidan, koji su na početku ove sezone otišli u suprotnom smjeru, Petrić iz Dortmunda u Hamburg, a Egipćanin iz Hamburga u Dortmund.

A da je slanjem Zidana i pet milijuna eura u Dortmund više profitirao HSV i danas je potvrdio Mladen Petrić. Već u devetoj minuti Trochowski je izveo udarac iz kuta, a usamljeni Mladen Petrić s pet metara glavom zabija za 1:0. I u drugom pogotku HSV-a glavnu su ulogu imali hrvatski igrači. Mathijsen je u 33. minuti uputio dugu loptu prema svojim napadačima, Petrić glavom produžuje za Olića, koji je bio prebrz za Roberta Kovača, rutinski zaobišavši vratara Weidenfellera za 2:0.

Nastavak susreta bolje je otvorila Borussia, koja već u 48. minuti stiže do pogotka. Owomoyela je ubacio s desne strane, Rost kratko odbio udarac Klimowicza glavom, a na odbijenoj lopti najbrži je Hajnal koji iz blizine smanjuje na 2:1.

Pogodak Hajnala do kraja je otvorio i ovako zanimljivu utakmicu, pa su gledatelji na Nordbank Areni do kraja susreta vidjeli dosta uzbuđenja. HSV je sve dvojbe oko pobjednika mogao riješiti u 68. minuti, no udarac Petrića glavom s pet metara odlazi zamalo pored lijeve vratnice. Već u sljedećem napadu Borussia je umalo stigla do izjednačenja, no udarac Hajnala s ruba 16-erca fijuknuo je iznad grede.

Posljednjih 15 minuta proteklo je u pokušajima gostiju iz Dortmunda da dođu do izjednačenja, a najbliži tome bio je Klimowicz u 82. minuti, no njegov pokušaj iz blizine brani Rost i donosi HSV-u vrijedna tri boda. Treba napomenuti i da je neposredno nakon posljednjeg zvižduka suca Dreesa Kovač zbog prigovora zaradio crveni karton. Kovač i Olić odigrali su svih 90 minuta, dok je Petrić zamijenjen u 86. minuti.

Nogometaši Bayer Leverkusena nisu iskoristili činjenicu da i treće kolo zaredom igraju dan prije od Hoffenheima te su propustili još jednom barem na 24 sata preuzeti vodstvo ljestvice. Naime, Apotekari su u Karlsruheu imali vodstvo od 3:0, da bi se na kraju morali zadovoljiti bodom.

Nakon samo 24. minute gosti iz Leverkusena pogocima Helmesa u prvoj, Kießlinga u 17. te Kadleca u 24. minuti imali su, činilo se, sigurnu pobjedu, da bi nadu domaćinima osam minuta prije odlaska na odmor nadu vratio Da Silva. Da je čudo ipak moguće u 60. je minuti nagovijestio Sebastian, da bi konačnih 3:3 u 76. minuti postavio Iashvili.

Nikakvih dvojbi nije bilo u dvoboju Wolfsburga i Energieja, koji su s rutinskih 3:0 u svoju korist riješili domaćini. Vukovi su poveli u 36. minuti, nakon što je Džeko izborio, a Grafite uspješno realizirao 11-erac. Isti je igrač u 55. minuti na asistenciju Misimovića pogodio na 2:0, da bi sjajnu igru Brazilac okrunio hat-trickom u 80. minuti, ovaj put na dodavanje Džeke. U redovima gostiju od hrvatskih je igrača nastupio samo Stiven Rivić, koji je u igru ušao u 63. minuti.

Do vrlo važnih bodova u derbiju začelja stigla je Borussia Mönchengladbach, koja je slavila na gostovanju u Bielefeldu. Momčad Hansa Mayera odlično je otvorila susret, došavši u vodstvo sjajno izvedenim slobodnim udarcem Marina u šestoj minuti. Iako je Arminia do kraja prvog dijela bila puno bolja momčad, na odmor se otišlo s vodstvom gostiju. I u nastavku susreta Arminia je bolja momčad, no deset minuta prije kraja susreta Marin iz kontranapada svojim drugim pogotkom postavlja konačnih 0:2.

Jedini susret bez pogodaka odigran je u Bochumu, gdje je u goste stigao Werder Bremen. U susretu u kojem će se tek pamtiti isključenje Özila u 84. minute, Jurica Vranješ bio je na klupi gostiju.