Bundesliga, 12. kolo, 09.11.2008, 17:00 h
Schalke 04 1:2 Bayern
Bayern

Bayernu bodovi u derbiju

Antonija Pavlić • nedjelja, 09.11.2008.

Bayern je u derbiju 12. kola njemačke Bundeslige sretno pobijedio Schalke rezultatom 2:1. Momčad Ivana Rakitića nije uspjela iskoristiti dominaciju i gotovo dvostruko veći broj prilika, poglavito u prvom poluvremenu, i na svom terenu upisati treću uzastopnu pobjedu u prvenstvu. Bayern se s druge strane s ova tri boda približio vodećem Bayeru na samo bod zaostatka...

Sjajan je susret nagovijestio već u 3. minuti svojim četvrtim ovosezonskim pogotkom Luca Toni. Talijan je nakon jedne oduzete lopte na sredini terena izmijenio dupli pas s Markom van Bommelom, ušao u šesnaesterac i pogodio u bliži kut Neuerovog gola.

Četvrti je pogodak u prvenstvu pak u 5. minuti postigao i Schalkeov Farfan, vrativši tako rezultat u egal samo minutu kasnije. Schalke je od tog trenutka preuzeo dominaciju i vodio glavnu riječ na terenu. U 9. minuti ponovno je Farfan iz slobodnog udarca s 25 metara silovito opalio prema Bayernovom golu, no na mjestu je bio Rensing, koji je boksajući loptu otklonio opasnost pred svojim vratima.

U 13. minuti ponovno prijeti Schalke; uputio je s lijeve strane Levan Kobiašvili pomalo čudan centaršut, lopta u luku pada pod gredu Bayernovog gola, no Rensing ju uspijeva vrhovima prstiju izbaciti u korner. U 19. minuti Ivan Rakitić s 20-ak metara gađa sam donji desni kut Bayernovog gola, no Rensing i taj pokušaj uspješno brani.

U sljedećoj je akciji Ernst oprobao udarac iz daljine, no ponovno se iskazao danas zaposleni Rensing, koji je sjajnom parabolom uspio krajnjim naporom spasiti svoju mrežu. Nema predaha za Bayernovu obranu, Tim Borowski je samo minutu kasnije povukao za dres Farfana u kaznenom prostoru, no sudac je samo odmahnuo rukom i pokazao da se igra nastavi.

25. je minuta stajala na semaforu na Veltins Areni kada je Farfan na samom rubu kaznenog prostora oteo loptu svom dobrom znancu, Timu Borowskom, okrenuo se i uputio dobar udarac prema Rensingovom golu, no izborio samo udarac iz kuta. U 31. se minuti Bayern ipak počeo buditi i preuzimati konce igre u svoje ruke.

Franck Ribery je u posljednjih deset minuta prvog dijela igre stvarao velike probleme Schalkeovoj obrani, a odlične je zadnje minute okrunio i pogađate - četvrtim ovosezonskim pogotkom. Toni se izborio za loptu pred Schalkeovim šesnaestercem i dodao do Klosea, ovaj prosljeđuje do Riberyja na rub kaznenog prostora, a Francuz u svom stilu prolazi jednog igrača i na gol-crti pronalazi Van Bommela koji mu vraća povratnu loptu za novo vodstvo Bavaraca.

Schalke je ponovno u sljedećem napadu pokušao izjednačiti no pribrani su sada bili igrači Bayerna. Najbolju su priliku do kraja poluvremena propustili igrači Schalkea u 43. minuti kad je Bordon s 5 metara pucao daleko iznad gola.

U nastavak bolje ulaze igrači Schalkea te gostima iz Münchena u početnih pet minuta u potpunosti sakrivaju loptu. Dvostruko veći posjed lopte i stalna dominacija ipak im nije uspjela donijeti niti jednu ozbiljniju priliku, tako da je rezultat ostao nepromijenjen.

Bayernu su se prilike nazirale jedino iz kontranapada, a jednu je takvu u 58. minuti propustio bolje izvesti Franck Ribery. U 60. je minuti Fred Rutten iz igre izvadio Ivana Rakitića, koji se nije danas naigrao niti pružio posebno dojmljivu predstavu, a umjesto njega na teren poslao brzonogog Sancheza.

To je ujedno bila i jedina nazovimo ju "prilika" u cijelom drugom poluvremenu. Obje su momčadi u drugom dijelu susreta jednostavno nestale s terena te smo do kraja vidjeli tek nekoliko poluprilika. Većini tih "poluprilika" svjedočili smo u posljednjim minutama utakmice, u prvoj je minuti sudačke nadoknade Westerman s dva metra licem zahvatio loptu upućenu od strane Farfana te tako potpuno upropastio gotovo stopostotnu priliku za izjednačenje.

Posljednji je pokušaj na utakmici ipak pripao današnjim pobjednicima, u trećoj je minuti sudačke nadoknade Ribery povukao kontru Bayerna i sjajno dodao do Sose koji iz čiste situacije s točke od 11 metara neometan pogađa vratnicu.