Hrvati asistiraju, Bosanci zabijaju

Petar Plevnik • subota, 22.11.2008.

Nevjerojatnih 30 pogodaka palo je u sedam subotnjih susreta 14. kola Bundeslige. Najviše uspjeha imao je Hoffenheim, koji je zahvaljujući nova dva pogotka prvog strijelca lige Vedada Ibiševića te porazu Bayera u Bielefeldu pobjegao pratnji na tri boda. Uvjerljive pobjede upisali su i ostali favoriti, a vrijedi izdvojiti asistencije Ivana Rakitića i Josipa Šimunića u pobjedama Schalkea i Herthe...

S dosta respekta otputovali su nogometaši Hoffenheima u Köln, budući da ih je momčad Christopha Dauma prošle sezone u drugoligaškom društvu svladala dva puta. Domaćini će još dugo žaliti za 26. minutom kada najprije Novakovič pogađa gredu, da bi Vučičević poslao odbijenu loptu preko praznih vrata. Kazna je stigla u 32. minuti nakon što Ibišević u odličnu prigodu izbacuje Baa, a Senegelac dovodi Hoffenheim u vodstvo.

Nastavak susreta donio je dosta nervoze, pa je tako u 52. minuti najprije isključen domaći branič McKenna, a četiri minute kasnije i gostujući veznjak Luiz Gustavo. I u situaciji 10 na 10 bolje su se snašli gosti, koji preko Ibiševića u 67. minuti dolaze do drugog pogotka. Nadu domaćinima pogotkom iz slobodnog udarca u 78. minuti nakratko je vratio Petit, no više nego zasluženu pobjedu Hoffenheima potvrdio je prvi strijelac lige, sjajni Vedad Ibišević, koji se u 87. minuti sjurio s centra igrališta i svojim 16. pogotkom sezone postavio konačnih 1:3.

Iako je uoči susreta razlika između Arminije i Bayera iznosila velikih 19 bodova u korist momčadi iz Leverkusena te iako su domaćini bili osam kola bez pobjede, Bielefeld se još jednom pokazao tradicionalno neugodnim terenom za Apotekare. Nakon blijedih prvih 45 minuta, nastavak susreta donio je puno bolji nogomet. Već u osmoj minuti nastavka najbolji strijelac Armnije Wichniarek dovodi domaćine u vodstvo, da bi Halfar u 69. minuti iskoristio veliku gužvu u 16-ercu gostiju te povisio na 2:0. Sve što su gosti uspjeli napraviti do kraja susreta bio je počasni pogodak Helmesa u 78. minuti. Posljednjih devet minuta nakon dugog izbivanja zbog ozljede u redovima Arminije odigrao je Andre Mijatović.

Zahvaljujući porazu Apotekara te pobjedi nad Energijem bodovno poravnat s Bayerom na trećem je mjestu Bayern. Bayern je furiozno krenuo u susret i kada se činilo da je vodstvo Bavaraca pitanje trenutka, Energie je slobodnim udarcem Skele u 25. minuti stigao u vodstvo. Radost gostiju trajala je samo četiri minute, budući da je već u 29. minuti Ribery uzvratio na istovjetan način za 1:1. Do zasluženog vodstva Bayern je stigao u 38. minuti nakon što Demichelis glavom posprema u mrežu ubačaj Oddoa.

U nastavak susreta Bavarci su ušli jednako furiozno, pa se mreža Tremmela po treći put zatresla već u devetoj minuti nastavka kada Klose pogađa glavom na asistenciju Riberya. Samo pet minuta kasnije konačnih 4:1 postavlja Luca Toni, na asistenciju svog sunarodnjaka Oddoa. Prvih 45 minuta u redovima gostiju odigrao je Stiven Rivić.

Identičnim rezultatom završen je susret između Wolfsburga i Stuttgarta, s tom razlikom što su gosti nakon prvih 45 minuta imali prednost zahvaljujući pogotku Laniga iz 17. minute. Zbog privogora tijekom poluvremena crveni karton zaradio je trener domaćina Felix Magath, a ta činjenica kao da je dodatno motivirala Vukove, koji su u nastavku susreta natrpali mrežu gostiju.

Do zasluženog izjednačenja Wolfsburg je stigao u 51. minuti preko Grafitea, da bi Brazilac svojim drugim pogotkom u 76. minuti okrenuo susret u korist domaćina. Samo tri minute kasnije Edin Džeko na asistenciju Misimovića pogađa za 3:1, da bi pet minuta prije kraja Džeko postavio konačnih 4:1.

Vrijednu gostujuću pobjedu, koja ih je primakla na samo četiri boda od Hoffenheima upisala je Hertha u Bochumu. Berlinčani su najveći dio posla obavili u prvih 45 minuta kada se u strijelce upisuju Raffael, Kačar i Cicero, s tim da vrijedi izdvojiti da je asistent kod drugog pogotka bio Josip Šimunić, koji je odigrao svih 90 minuta i zaradio žuti karton. Domaćini su pogocima Šestaka u 50. i Mieciela u 74. minuti stigli nadomak izjednačenja, no ostalo je 2:3.

Još uvjerljivi na domaćem travnjaku bio je Eintracht, koji je goste iz Hannovera ispratio s četiri pogotka u mreži. Mrežu gostiju načeo je Liberopoulos u 25. minuti, da bi Russ pet minuta prije odlaska na odmor udvostručio prednost Eintrachta. Do visoke pobjede domaćini su stigli u samoj završnici kada se u strijelce upisuju Liberopoulos u 86. te Fenin u 90. za konačnih 4:0. Krešo Ljubičić bio je na klupi domaćina.

Do očekivane pobjede stigao je Schalke, s 3:1 svladavši Borussiju iz Mönchengladbacha. Domaćini su poveli u 17. minuti nakon što Altintop zabija na dodavanje Rakitića, a samo sedam minuta kasnije Farfan je sam iznudio i realizirao 11-erac za 2:0. Nadu gostima u 30. minuti pogotkom za 2:1 vraća Friend, da bi sve dvojbe oko pobjednika pogotkom u posljednoj minuti prvog dijela riješio Altintop za konačnih 3:1. Ivan Rakitić odigrao je svih 90 minuta za Schalke.