Povratak Bayerna u utrku za naslov

Petar Plevnik • subota, 29.11.2008.

Subotnji susreti 15. kola Bundeslige donijeli su definitivnu potvrdu povratka Bayerna u utrku za naslov. Bavarci su u derbiju kola s 2:0 slavili u Leverkusenu te će vodeći Hoffenheim, koji je ponovno bio uspješan, iduće kolo u Münchenu dočekati s tri boda zaostatka...

Središnji susret današnjeg programa, ali i cijelog 15. kola igran je u Leverkusenu, gdje su Bayer i Bayern u derbiju kola odlučivali o ulozi prvog pratitelja Hoffenheima. Da teren u Leverkusenu tradicionalno odgovara Bavarcima, ali i da je momčad Jürgena Klinsmanna u sve boljoj formi potvrdio je i današnji susret.

U sadržajnom prvom poluvremenu domaćini su bili nešto bolja momčad, a Apotekari će najduže žaliti za situacijom iz 16. minute kada Henrique nakon ubačaja Barnette iz kuta pogađa vratnicu. S druge strane, Bayern je uglavnom pokušavao preko raspoloženog Riberya, no na odmor se otišlo bez pogodaka.

Ključni trenutak susreta zbio se u 59. minuti kada Ze Roberto ubacuje u 16-erac Bayera, a Luca Toni između dva domaća braniča glavom zabija za vodstvo Bayerna. Pogodak Tonija potpuno je presjekao domaćine, pa je bilo samo pitanje trenutka kada će Bayern stići do drugog pogotka. Dogodilo se to u 82. minuti kada najbolji igrač susreta Ribery pronalazi Klosea, a ovaj zabija za konačnih 0:2.

Sa sjajnim igrama nastavlja Hoffenheim, koji je 11. prvenstvenu pobjedu upisao protiv Arminije, za koju je posljednjih 15 minuta odigrao Andre Mijatović. Da gosti iz Bielefelda nemaju šta tražiti u Mannheimu bilo je jasno već nakon desetak minuta igre. Već u petoj minuti najbolji strijelac Bundeslige Ibišević svojim 17. prvenstvenim pogotkom dovodi Hoffenheim u vodstvo, da bi samo šest minuta kasnije Carlos Eduardo udvostručio prednost domaćina. Pobjedu Hoffenheima pogotkom s bijele točke u 89. je minuti potvrdio Copado.

Nogometaši Werdera uvjerljivom su se pobjedom svojim navijačima iskupili za neuspjeh kod Anorthosisa. Mrežu gostiju iz Frankfurta u 11. je minuti načeo Pizarro, a da će imati svoj dan Peruanac je potvrdio novim pogotkom samo devet minuta kasnije. Odličnih prvih 45 minuta Werdera pogotkom za 3:0 iz 11-erca je u 44. minuti potvrdio Diego, da bi odličan dan Pizarro okrunio hat-trickom u 62. minuti. Konačnih 5:0 u 75. minuti susreta postavio je Hunt. Jurica Vranješ ušao je u igru u 75. minuti za domaćine, dok Krešo Ljubičić nije konkurirao za sastav gostiju.

Vrlo vrijednu pobjedu zahvaljujući kojoj je pobjegao s prvoligaškog dna u Mönchengladbachu upisao je Energie. Da ovo neće biti sretan dan za domaćine u 17. je minuti autogolom najavio branič Bradley. Ništa bolje za Borussiju nije počelo ni drugo poluvrijeme, budući da Sörensen već u šestoj minuti nastavka pogađa za 0:2. Nadu domaćinima pogotkom u 59. minuti vraća Gohouri, da bi sve dvojbe oko pobjednika otklonio Jula pogotkom za konačnih 1:3 pet minuta prije kraja susreta. Mario Cvitanović bio je na klupi Energieja, dok Stiven Rivić zbog ozljede nije konkurirao za susret.

Gostovanje u Hannoveru po svemu će sudeći biti posljednje Edmunda Beckera na klupi Karlsruhera, koji je od ovog kola fenjeraš. Hannover je furiozno krenuo u susret te je nakon samo 18 minuta zahvaljujući dvostrukom strijelcu Hankeu uvelike usmjerio susret u svoju korist, a novi udarac gostima minutu prije odlaska na odmor zadao je Forssell pogotkom za 3:0. U trećoj minuti nastavka Da Silva iz 11-erca vraća nadu Karlsruheu, no sve što su gosti uspjeli napraviti do kraja susreta bio je počasni pogodak Stindla u 87. minuti.