Olić spasio HSV

Borna Rupnik • nedjelja, 30.11.2008.

Tri preostala susreta 15. kola njemačkog prvenstva donijela su jednu pobjedu domaćina i dva neriješena rezultata, a svoju je izvrsnu formu potvrdio hrvatski reprezentativac Ivica Olić, koji zabija i kada uđe s klupe...

U prvoj jedanaestorici HSV-a danas je bilo mjesta samo za jednog Hrvata - uz Josea Paola Guerrera u napadu petoplasirane momčadi Bundeslige zaigrao je Mladen Petrić, dok je Ivica Olić utakmicu počeo na klupi. Bochum, koji se bori za bijeg s dna, bolje je otvorio susret i u prvih deset minuta dva puta zaprijetio vrataru Hamburga Franku Rostu.

Tek su se tada malo probudili gosti sa sjevera Njemačke, ali pokušaji Jeromea Boatenga i Davida Jarolima nisu bili precizni. Sredinom poluvremena tempo je malo pao, a u trenucima kada je HSV ponovno počeo pritiskati, poveo je Bochum. Lopta je u šesnaestercu stigla do Stanislava Šestaka, koji je šalje pod prečku za vodstvo domaćina.

U nastavak susreta HSV ulazi odlučnije, ali na Petrićevo dodavanje u 55. minuti loše reagira Guerrero. Martin Jol u potrazi za izjednačenjem tri minute kasnije na teren šalje Olića, no obrana Bochuma otklanja sve opasne situacije pre vratima Daniela Fernandesa. Međutim, izdržala je samo do 70. minute, kada se u petercu domaćina najbolje snalazi upravo Ivica Olić i svojim šestim prvenstvenim pogotkom izjednačava na 1:1.

Do kraja utakmice obje su momčadi imale priliku za pobjedu. Za HSV su promašili Guerrero i Olić, dok je Šestaku ulogu junaka dana oduzela vratnica. Olić i Petrić tako ostaju na petom mjestu, s bodom zaostatka za četvrtim Bayerom iz Leverkusena, odnosno sedam bodova za vodećim Hoffenheimom.

Dvoboj Stuttgarta i Schalkea na stadionu Gottlieb-Daimler obećavao je puno, ali gledatelji se nisu nagledali izvrsnog nogometa. Iz prvog dijela treba izdvojiti pokušaj Schalkeovog Jermainea Jonesa, koji je u 12. minuti pogodio vratnicu, te promašeni jedanaesterac Jeffersona Farfana. Naime, četiri minute kasnije Arthur Boka srušio je Kevina Kuranyija, ali domaćine je dobrom obranom spasio Jens Lehmann.

Taj događaj kao da je malo ohrabrio nogometaše Stuttgarta, koji su na mahove stvorili poneku priliku, dok se goste iz Gelsenkirchena praktički nije niti vidjelo. Isti se scenarij nastavio i poslije odmora, ali Cacau, Hitzlsperger i Gomez nisu pronalazili put do mreže. Ipak, Schalkeova je vrata deset minuta prije kraja otključao Jan Šimak dobrim udarcem s lijeve strane kaznenog prostora, dok je pobjedu (2:0) samo četiri minute kasnije potvrdio Mario Gomez. Stuttgart se s ova tri boda vratio u gornji dio ljestvice, a Ivan Rakitić svih je 90 minuta grijao klupu.

U Dortmundu su snage odmjerili domaća Borussia i devetoplasirani Wolfsburg. Susret dviju momčadi koje se trenutno bore jedno od mjesta koje vodi u Kup UEFA protekao je u prilično ravnopravnoj igri, iako su nogometaši Borussije imali terensku dominaciju. No, niti jedni niti drugi nisu znali realizirati nekolicinu svojih prilika, te će bez postignutog pogotka na svoj konto dodati po jedan bod.