Everton slavio uz pomoć Ćorluke

Marin Vuković • nedjelja, 30.11.2008.

Tottenham je propustio priliku da pred domaćim navijačima izbori bodove kojima bi se otisnuo prema sredini ljestvice, s White Hart Lanea pobjedu je odnio Everton uz malu pomoć našeg Vedrana Ćorluke. Više uspjeha imao je Portsmouth, koji je na svom Fratton Parku uspio ispustiti dva gola prednosti, ali je na kraju ipak izborio vrijednu pobjedu.

Dvojica hrvatskih reprezentativaca istrčali su na travnjake Premiershipa u nedjeljno poslijepodne, s više ili manje uspjeha. Vedran Ćorluka odigrao je svih 90 minuta u novom domaćem porazu Tottenhama i uz to kumovao jedinom pogotku gostiju, dok je Niko Kranjčar odigrao drugo poluvrijeme i asistencijom sudjelovao u dramtičnoj pobjedi Portsmoutha nad Blackburnom.

Nakon slabog početka utakmice na White Hart Laneu, Tottenham je ubacio u višu brzinu i krajem prvog poluvremena uspio stvoriti nekoliko izglednih situacija. Pokušaj Darrena Benta glavom završio je u rukama Tima Howarda, a zaprijetio je i Roman Pavljučenko.

Ipak, do vodećeg pogotka došli su gosti i to već početkom drugog poluvremena. Brzo izvedenim slobodnim udarcem na spavanju su uhvatili obranu Spursa, a udarac Stevena Pienaara odbija se od nesretnog Ćorluke i na krivoj nozi hvata Heurelha Gomesa.

Nakon vodećeg pogotka igrači Evertona su se povukli u svoju polovicu, a Spursi su krenuli po izjednačujući pogodak, no prave opasnosti za vrata Tima Howarda nije bilo. Kako se bližio kraj utakmice, tako se i Everton lakše nosio s pritiskom i na kraju sačuvao svoju mrežu te kući odnio tri vrijedna boda.

Spomenimo i podatak kako se gostima ponovno ozlijedio "čovjek staklenih nogu" Louis Saha, koji je i u Manchester Unitedu više vremena provodio na rehabilitaciji nego na travnjaku. Nesretni Francuz zamijenjen je u 71. minuti, iako je prethodno u 11. minuti zamijenio već ozlijeđenog Aiyegbenija Yakubua.

Zanimljiv podatak tiče se i Tottenhamovog Garetha Balea, koji je danas odigrao 18. utakmicu u dresu Spursa i niti jednu od tih 18 utakmica Spursi nisu pobijedili.

Više uspjeha od Tottenhama na svom je travnjaku imao Portsmouth, koji je s 3:2 svladao Blackburn premda se u jednom trenutku činilo da će prosuti sve dobro što su u dotadašnjem tijeku utakmice učinili. U momčad Portsmoutha vratio se i naš Niko Kranjčar, koji je odigrao drugo poluvrijeme i sudjelovao u akciji koja je prethodila drugom pogotku Mornara.

Nakon sušnog prvog dijela, Portsmouth je poveo u 49. minuti golom Petera Croucha, a samo četiri minute kasnije na asistenciju Kranjčara povisuje Jermain Defoe. Roversi su ipak smogli snage i u samo pet minuta vratili utakmicu u egal, u 62. minuti pogodio je Matt Derbyshire, a u 67. Tugay.

Momčad Paula Incea ipak nije uspjela sačuvati bod, 11 minuta prije kraja utakmice na odbijenu loptu natrčava Sean Davis i postavlja konačnih 3:2, produživši Blackburnov niz bez pobjede na čak devet utakmica.