Valencia može i s desetoricom

Borna Rupnik • nedjelja, 30.11.2008.

Najveći podvig u nedjeljnim susretima španjolske Primere vidjeli su gledatelji na Mestalli, gdje je Valencia prvo prokockala vodstvo od 2:0, a zatim postigla pobjedonosni pogodak s igračem manje. Derbi začelja pripao je Athleticu iz Bilbaa, dok se Villarreal trijumfom u Huelvi približio Barceloni na četiri boda...

Nogometaši Valencije nova su tri boda uračunali već nakon 20 minuta, jer su David Villa i Juan Mata na najbolji mogući način iskoristili svoje prilike. Betis, za čiji sastav opet nije konkurirao Marko Babić, svoje je šanse za smanjenje rezultata propustio pri samom kraju prvih 45 minuta, a stvari su se zakomplicirale već početkom nastavka.

Mehmet Aurelio je u 56. minuti na lijevoj strani pronašao Juanmu, koji iz zahtjevnog položaja pogađa donji kut Renanovog gola za 2:1. Samo sedam minuta kasnije Carlos Marchena u šesnaestercu radi prekršaj nad Sergijom Garcijom i pritom ga sudac Carballo šalje pod tuš.

Kazneni udarac sigurno je izveo Emana, a Betis je tada jurnuo po pobjedu. No, to im se osvetilo u 73. minuti. Prekid pred Betisovim golom izveo je Manuel Fernandes, a na rubu peterca najbolje se snalazi iskusni Ruben Baraja i glavom matira nemoćnog Casta. Štoviše, na kraju je Valencia bila bliže povećanju vodstva nego Betis novom egalu - Villa je osam minuta prije kraja iz slobodnog udarca pogodio gredu. Naposljetku je ostalo 3:2, čime su i Šišmiši prestigli Real Madrid.

Novi prvi pratitelj Barcelone nakon kompletiranog 13. kola je Villarreal. Za taj su se status igrači Manuela Pellegrinija izborili u Huelvi, protiv posljednjeplasiranog Recreativa. Iako rezultat od 2:1 to ne sugerira, pobjeda Žute podmornice nikada nije dolazila u pitanje. Za sigurno vodstvo od dva gola već u prvom dijelu pobrinuli su se Santi Cazorla i Ariel Ibagaza.

Počasni pogodak za domaćine postigao je sedam minuta prije kraja Adrian Colunga s 11 metara, nakon što je Pascal Cygan u šesnaestercu srušio Marca Rubena. Dobra vijest za sve navijače Villarreala je povratak turskog napadača Nihata Kahvecija, koji je u samoj završnici zamijenio Giuseppea Rossija, a još bolje vijesti mogle bi uslijediti već za tjedana dana, kada u Villarreal stiže Getafe.

Derbi začelja igrao se u Baskiji. Athletic Bilbao na svom je San Mamesu dočekao Numanciju našeg trenera Sergija Krešića i slavio rezultatom 2:0. Oba gola bila su djelo novopečenog reprezentativca Fernanda Llorentea, koji je za Španjolsku debitirao u prijateljskom ogledu protiv Čilea.

Prvi je zabio u 6. minuti, kada ga je dobrim centaršutom uposlio Francisco Yeste. Drugi je uslijedio nakon pola sata igre. U ulozi dodavača taj se put našao Javi Martinez, a Llorente je s ruba kaznenog prostora opalio u desne rašlje Colinasovog gola. Athletic je stečenu prednost bez većih problema očuvao do kraja susreta, a jedinu sjenu na važnu pobjedu bacio je branič Exteitia, zaradivši drugi žuti karton zbog odugovlačenja.

Atletico se brzo oporavio od šoka kojeg mu je već u sedmoj minuti priredio napadač Racinga iz Santandera Mohammed Tchite, realiziravši najstrožu kaznu. Na semaforu je 1:1 ispisao Simao Sabrosa u 21. minuti, a put prema potpunom uspjehu Madriđanima je omogućio Cesar Navas. Branič Racinga poslao je u 32. minuti Pabla Assuncaa na nosila, a njega je sudac zauzvrat poslao u svlačionicu.

Brojčanu je premoć domaćin u bodove pretvorio samo dvije minute kasnije: u brzoj je akciji Diego Forlan dostavio loptu Kunu Agueru, koji se po peti puta u tekućem prvenstvu upisuje u strijelce. Do kraja susreta svoj je trag odlučio ostaviti i Forlan: zabio je dvaput u tri minute (78. i 81.) te postavio konačnih 4:1, što znači kako se Atletico poravnao s Deportivom na šestom mjestu, dok Racing ostaje (nesretni) trinaesti.

Minimalne pobjede na strani ostvarili su Deportivo i Sporting. Momčad iz La Corune slavila je u Almeriji protiv oslabljenog domaćina (zbog grubog je prekršaja isključen Alvaro Negredo) pogotkom Verdua iz 75. minute, koji se tako iskupio za ranije promašeni jedanaesterac. Momčad iz Gijona, za koju je Mate Bilić igrao 82 minute, nanijela je Espanyolu četvrti uzastopni poraz, a pogodak odluke djelo je Carmela Gonzaleza iz 29. minute susreta.

Najefikasniju utakmicu kola odigrali su na La Rosaledi Malaga i Osasuna. Prvi je dio završio s neobećavajućih 0:0, ali akteri su gledateljima sve propušteno nadoknadili u nastavku susreta. Malaga je s dva pogotka razlike povela unutar samo šest minuta. U 56. minuti Apono je bio siguran s bijele točke, dok je na 2:0 povisio Baha zaplivavši zrakom i glavom poslavši loptu u mrežu.

Međutim, Osasuni je za izjednačenje trebalo još manje. U 79. minuti Javad Nekounam glavom koristi ubačaj Ludovica Delportea, a samo dvije minute kasnije na isti način se u strijelce upisuje Javier Flano i poravnava na 2:2. Ipak, sva tri boda ostala su u Malagi zahvaljujući sretnom pogotku Alberta Luquea u 84. i pomalo sebičnoj, ali učinkovitoj reakciji Eliseua u 90. minuti.

Uvjerljiv je ponovno bio Valladolid, koji je upisao drugu uzastopnu pobjedu od 3:0. Prošli su tjedan tim rezultatom slavili na El Madrigalu, a danas su pogocima Garcije Calva, Vivara Dorada i Henoka Goitoma istim rezultatom sa svog stadiona ispratili Mallorcu i uhvatili osmo mjesto na tablici.