Povratak Mijatovića, Schalke odahnuo

Petar Plevnik • subota, 06.12.2008.

Najviše pozornosti od šest subotnjih susreta 16. kola Bundeslige privukao je dvoboj u Gelsenkirchenu, gdje je Schalke minimalno svladao Herthu. Nakon dugog izbivanja zbog ozljede u početni sastav Arminije u remiju protiv Borussije vratio se Andre Mijatović, a najveće iznenađenje svakako je pobjeda Karlsruhea nad Werderom...

Najzanimljiviji susret igran je u Gelsenkirchenu, gdje je uzdrmani Schalke dočekao zahuktalu Herthu. Da se kraljevskoplavi svim silama žele iskupiti domaćim navijačima za loše igre u posljednje vrijeme bilo je vidljivo od samog početka, a što domaćini na odmor nisu otišli s prednošću najzaslužniji je Josip Šimunić, koji je sjajnom intervencijom u 16. minuti spasio siguran pogodak Kuranyija.

U nastavku susreta pritisak Schalkea dodatno se pojačao i bilo je samo pitanje trenutka kada će gosti kapitulirati. Dogodilo se to u 65. minuti nakon što je Farfan ubacio s boka, vratar Herthe Drobny krivo procijenio let lopte, a usamljeni Asamoah na drugoj vratnici glavom donosi Schalkeu zasluženu pobjedu. Dok je Ivan Rakitić ponovno bio na klupi Schalkea, Josip Šimunić vrlo dobro odigrao je 90 minuta za goste, iako je u 88. minuti potpuno nepotrebno laktom startao na Altintopa i može biti zadovoljan samo sa žutim kartonom.

Nakon dva uzastopna poraza do pobjede u Mönchengladbachu stigao je Bayer Leverkusen. Nakon što je Colautti na otvaranju susreta promašio stopostotnu prigodu za Borussiju, Kiessling u 25. minuti koristi pogrešku domaće obrane i dovodi Apotekare u vodstvo. Osam minuta prije odlaska na odmor isti igrač pogotkom okončava odličnu kontru i povećava prednost Bayera. Sve dvojbe oko pobjednika gosti su otklonili početkom nastavka kada Helmes na asistenciju Kiesslinga u 54. minuti zabija za 0:3. Sve što su domaćini uspjeli napraviti do kraja susreta bio je počasni pogodak Jantschkea u 61. minuti susreta.

Najuvjerljivu pobjedu kola upisao je Eintracht, koji je u Frankfurtu s 4:0 bio bolji od Bochuma. Ključni trenutak susreta zbio se već u petoj minuti kada vratar gostiju Fernandes u stopostotonoj prigodi ruši Fenina u 16-ercu i osim skrivljenog 11-erca zarađuje isključenje. Siguran izvođač najstrože kazne bio je Liberopoulos. Gosti su se s igrače manje držali sve do dvije minute prije odlaska na odmor kada Liberopoulos na ubačaj Fenina glavom pogađa za 2:0. U nastavku susreta jedina dvojba bila je koliko će pogodaka završiti u mreži rezervnog vratara gostiju Renna. U 62. minuti Steinhöfer iz slobodnog udarca pogađa za 3:0, da bi konačnih 4:0 dvije minute kasnije postavio Russ. Krešo Ljubičić nije konkurirao za sastav domaćina.

Sve bolje igre pod vodstvom novog trenera Markusa Babbela pruža momčad Stuttgarta. Švabe su drugu uzastopnu pobjedu upisale u Cottbusu, svladavši Energie s uvjerljvih 3:0. Šokantno je počelo za domaćine, budući da već u četvrtoj minuti Hilbert dovodi goste u vodstvo. 0:1 stajalo je na semaforu do 63. minute kada Cacau sjajnom loptom pronalazi Simaka, a Čeh udvostručuje prednost Stuttgarta i praktički riješava sve dvojbe oko pobjednika. Samo pet minuta kasnije šokirani domaćini primaju i treći pogodak, a u strijelce se, na još jednu asistenciju Cacaua, upisuje Khedira. Mario Cvitanović bio je na klupi Energieja, dok Stiven Rivić zbog ozljede nije konkurirao za susret.

Vrlo vrijednu pobjedu nad Werderom, zahvaljujući kojoj je pobjegao s dna ljestvice, upisao je Karlsruhe. A već nakon 20 sekundi susret je mogao krenuti u potpuno drugom smjeru da je udarac Pizarra umjesto na vratnici završio u golu domaćina. Nastavilo se otvoreno, no brojne prilike s obje strane ostale su neiskorištene, a na kraju će za njima svakako više žaliti gosti. Naime, sedam minuta prije kraja susreta, u jeku dominacije Werdera, Buck se najbolje snalazi u gužvi u 16-ercu gostiju i donosi domaćinima vrijedna tri boda. Šokirani gosti, za koje nije nastupio Jurica Vranješ, u 90. su minuti ostali bez isključenog Pizarra.

Jedini susret bez pogodaka odigran je u Bielefeldu, gdje je u goste Arminiji stigla dortmundska Borussia, koja je u 37. godina samo dva puta slavila u Bielefeldu. Nakon duge pauze zbog ozljede u početni sastav domaćina vratio se Andre Mijatović, dok Robert Kovač nije konkurirao za momčad Borussije. Upravo je Mijatović u 20. minuti umalo doveo domaćine u vodstvo, no njegov pokušaj glavom završava na gredi gostujućeg gola, da bi četiri minute kasnije pogodak Kircha bio poništen zbog zaleđa. Završnica prvog dijela pripala je gostima, no na odmor se otišlo bez pogodaka. I u nastavku susreta obje su momčadi stvorile dosta prigoda, a posljednja u 90. minuti pripala je Mijatoviću, no udarac hrvatskog braniča otišao je zamalo pored vratnice.