Cvitanić dvostruki strijelac

Vedran Babić • nedjelja, 21.12.2008.

Čini se kako je hrvatskom nogometašu u Ajaxu, Dariju Cvitaniću, napokon krenulo. U prošlom kolu je postigao svoj prvijenac, a danas se još dvaput upisao u strijelce u demoliranju De Graafschapa - 6:0. U najiščekivanijem dvoboju 16. kola Eredivisie PSV je na svom Philips stadionu s 1:0 nadvisio Feyenoord...

Momčad Ajaxa na najbolji je mogući način iskoristila gostovanje kod najgoreg domaćina lige De Graafschapa za ostanak na drugoj poziciji ljestvice. Od ovog kola pretposljednji sastav prvenstva Ajax je deklasirao sa 6:0, a po dva pogotka su zabili Dario Cvitanić i Luis Suarez, dok su po jedan dodali Sulejmani i Emanuelson. Nakon početnog vodstva gostiju od 2:0 De Graafschap je ostao bez isključenog Joosta Volmera, tako da je već tada u 35. minuti sve "mirisalo" na katastrofu kluba iz Doetinchema. Cvitanić je zabio prvi i posljednji pogodak na utakmici, a iz igre je izašao u 84. minuti. Zamijenio ga je Leonardo.

Središnji događaj dana bio je dvoboj između vječitih rivala PSV-a i desetkovanog Feyenoorda. Gosti su, naime, u Eindhoven stigli bez nekoliko jako važnih igrača poput Tomassona, De Guzmana, Hoflanda i Landzaata, tako da je i ovaj minimalni poraz priličan podvig. Čovjek odluke bio je Ibrahim Afellay, koji je pogotkom u 79. minuti pred 35000 navijača vratio svoju momčad na četvrto mjesto. Feyenoordu je ovo treći uzastopni poraz i trenutno se nalaze na 13. mjestu s četiri boda više od zone najugroženijih.

U ostalim susretima dana trećeplasirani Twente je s 2:0 bio bolji od Willem II (Douglas, N' Kufo), "fenjeraš" Volendam se polako budi i počinje skupljati vrijedne bodove, pa makar i samo na domaćem terenu. Danas je Dominique van Dijk dvama pogocima pripomogao pobjedi od 3:1 nad Heraclesom. NEC i Den Haag odigrali su jedini susret 16. kola bez golova.

Idućeg vikenda od petka do nedjelje na rasporedu je posljednje kolo kalendarske godine, a okršaj koji najviše vrijedi izdvojiti je onaj između susjeda na ljestvici, PSV-a (4.) i Twentea (3.), koji će se odigrati u subotu. Vodeći AZ ugošćuje NEC, a prvi pratitelj Ajax također kod kuće igra protiv Den Haaga.