Partizan potvrdio klasu

Ante Jukić • subota, 10.01.2009.

U derbi susretu 16. kola NLB lige košarkaši Partizana bez većih su se problema obračunali s Hemofarmom, a uspješnu je večer imala i Crvena zvezda, koja je odnijela pobjedu iz Tivolija. U posljednjem susretu večeri FMP je slavio na gostovanju u Novom Sadu...

Nije na košarkašima Partizana previše traga ostavio euroligaški dvoboj s Panioniosom, odigran prije tri dana. U derbiju 16. kola NLB lige, igrači Duška Vujoševića bez problema su se obračunali s Hemofarmom, još jednom potvrdivši da su klasa sebe u ovom regionalnom natjecanju.

Gosti uz Vršca rezultatski su priključak držali tek u prvih pet minuta, nakon koje su Beograđani postepeno počeli stvarati prednost. Na isteku prve četvrtine bilo je +5 (19:14), do poluvremena je prednost već narasla na okruglih deset poena (43:32), a sve nedoumice oko konačnog pobjednika, ako ih je uopće i bilo, domaćini su otklonili furioznom završnicom treće četvrtine, kada su serijom 15:6 odgovorili na najbolji period utakmice Vrščana. Gosti su se, naime, u 26. minuti spustili na -7, no bilo je to najviše što su uspjeli u večerašnjoj utakmici.

U konačnih 78:61 branitelja naslova najviše su poena "ugradili" Raić (15) i Lasme (13), dok je kod Hemofarma bolji od ostali bio Boban Marjanović, koji je ubacio 17 poena.

Partizan je, tako, i nakon odigranog 16. kola ostao na samo jednom porazu (Crvena Zvezda), a pobjeda protiv kvalitetne momčadi iz Vršca Beograđanima će zasigurno još malo dignuti samopouzdanje uoči puta u Moskvu, gdje ih u srijedu očekuje dvoboj s moćnim CSKA-om. Hemofarm, pak, kojemu je poraz u Pioniru bio četvrti ovosezonski u NLB ligi, istog će dana gostovati kod češkog Nymburka, u utakmici koja Vrščanima može donijeti prolaz u sljedeću fazu natjecanja Eurokupa.

U nekim drugim vremenima dvoboji Union Olimpije i Crvene zvezde u drugi bi plan gurnuli sve druge utakmice kola, no ovog puta utakmica u ljubljanskom Tivoliju morala se zadovoljiti epitetom "malog derbija". Zvezda je u glavni grad Slovenije stigla s čak sedam pobjeda više od Olimpije, ali i, što je možda i više smetalo domaćine, samo 48 sati nakon dvoboja Zmajčeka i Fenerbahčea, koji je odigran u sklopu devetog kola Eurolige. Očekivalo se, stoga, da bi Slovenci mogli tjelesno pasti u završnici utakmice, a upravo to se i dogodilo .

Nakon odličnog starta gostiju (22:12 u devetoj minuti), Olimpija je do odlaska na poluvrijeme uspjela uhvatiti priključak (37:38) i odbiti prvi nalet favoriziranih Beograđana. Drugi se dogodio odmah po nastavku utakmice, no domaćini su uspjeli nadoknaditi i -8 iz 26. minute i ponovno vratiti utakmicu u neizvjesne vode. Štoviše, Zmajčeki su u 36. minuti pobjegli na naizgled nedostižnih 70:61, ali tada je na naplatu stigao umor od četvrtka, što je Zvezda znalački iskoristila, te slavila s konačnih 76:72.

Goste je do pobjede na uvijek neugodnom gostovanju u Tivoliju predvodio Leroy Andre Owens , koji je ubacio čak 26 poena. Kod domaćina najefikasniji su bili Golubović (14) i Begić (11), dok je naš Damjan Rudež u porazu Zmajčeka participirao s osam poena i tri skoka.

Subotnji program zaključen je srpskim derbijem između Vojvodine i FMP-a, a slavili su, možemo reći očekivano, gosti iz Železnika. Ključna se u novosadskoj utakmici pokazala treća četvrtina, u kojoj su gosti, nakon potpuno izjednačenog prvog poluvremena (35:35), stvorili šest poena prednosti. U posljednjoj četvrtini domaćini su se potpuno raspali, tako da je završilo s prilično uvjerljivih 89:74 za FMP.

Odličnu partiju u redovima pobjednika pružio je Labović, koji je veliku pomoć imao i liku Jeremića (18) i Protića (17). Kod Vojvodine, pak, najbolji su bili Popović (12) i Šutalo (11).