Neočekivane muke Cibosa

Ivor Krapac • nedjelja, 11.01.2009.

Košarkaši Cibone su teškom mukom došli do pobjede u gradskom dvoboju sa Zagrebom CO u 16. kolu NLB lige. Cibosi su bili u zaostatku dobrim dijelom utakmice, da bi na koncu, uz nekoliko ključnih poena Earla Callowaya u završnici, ipak otišli s parketa zadovoljniji od suparnika...

U prvih deset minuta nismo vidjeli puno toga lijepog. Predvođena Lukšom Andrićem, Cibona je vodila većim dijelom startne četvrtine, no bez odvajanja na značajniju prednost, najviše s četiri razlike. Gosti iz Trnskog živnuli su po ulasku iskusnog Vladimira Krstića, koji je u prvim minutama u novom dresu pokazao da bi njegov dolazak mogao koristiti Zagrebu.

Krstić i Luka Žorić, a kasnije i Andrej Štimac pobrinuli su se da Mravi ne samo stignu zaostatak, već potkraj prve i početkom druge četvrtine potpuno preuzmu stvari u svoje ruke. Nakon što je u osmoj minuti gubila s 14:10, momčad Denisa Bajramovića povezala je seriju od 12:0 i preokretom na 22:14 pokazala Cibosima da ih ne čeka lak posao.

Dok je Bajramović mogao biti zadovoljan onim što vidi na parketu, Velimiru Perasoviću je vjerojatno bilo mučno od igre njegove momčadi u tim minutama. U obrani nisu uspijevali zaustaviti Štimca, dok u napadu, protiv zone koja se pokazala kao dobro Bajramovićevo rješenje, nije išlo baš ništa. Dovoljno govori da su Cibosi u više od sedam minuta druge četvrtine ubacili samo dva poena (Calloway).

Nakon Krstićeve trice za dotad maksimalnih 33:18 u 18. minuti, Cibonini igrači su do velikog odmora malo ipak došli k sebi. Lukša Andrić pokrenuo ih je sa šest uzastopnih poena, a Davor Kus pred kraj četvrtine pridodao dva polaganja iz ulaza za smanjenje na osam poena zaostatka (36:28) nakon prvih 20 minuta. Kako su igrali u više od 15 minuta i s obzirom da su poene ubilježila samo trojica, Andrić (17), Kus (6) i Calloway (5), Cibosi su takvim rezultatom mogli biti zadovoljni.

Ni u drugom poluvremenu nismo vidjeli sjajnu košarku. Cibosi su početkom treće četvrtine prvo uhvatili priključak, pa potom ponovno pali u minus od sedam poena, da bi ih trica Kusa i jedan od rijetkih poena Andersona, koji je danas šutirao 3/15, vratili na samo dva poena zaostatka, 43:41 u 28. minuti. No, do potpunog povratka nisu stigli - uoči posljednjih deset minuta na semaforu je stajalo 49:46 za gradske suparnike.

Glavobolje domaće momčadi nastavljene su rano u završnoj četvrtini, uz koš i dodatno Simona i šut Žorića s poludistance za povećanje na 57:49. Tad su Cibonina zvona za uzbunu već bila pojačana, no u nastavku im je pomoglo što je Zagreb sve više izgledao kao ono što i je, posljednjeplasirana momčad regionalne lige. Gosti su stali, a Cibosi postupno smanjivali zaostatak.

Serija od 13:2, zaključena poenima Callowaya za 64:61, vratila je Cibonu tamo gdje je i željela biti i gdje bi, uz bolju predstavu, vjerojatno bila i ranije nego minutu i pol do kraja. Ipak, posao domaće momčadi tu još nije bio gotov. Trica Štimca od table vratila je Mrave na 66:66 oko 50 sekundi do kraja, poene Callowaya slijedili su poeni Ante Tomića (68:68), da bi Calloway, nakon što je Bajramović izabrao osobnu i puni zadnji napad Zagreba, potvrdio ulogu čovjeka odluke s dva pogođena slobodna za 70:68 točno 24 sekundi prije zadnje sirene.

Mravi su imali napad, Krstić je probao ulazom, no ni prvi ni drugi pokušaj, nakon skoka u napadu, nisu bili uspješni i Cibosi su prilično sretno stigli do nova dva boda. Rezultat im je bio jedino povoljno, igru će htjeti brzo zaboraviti.

Lukša Andrić danas je bio daleko najraspoloženiji Cibonin igrač (21 poen, 9/9 iz igre i 2/3 sa slobodnih), Calloway je serijom u završnici došao do 14, a Davor Kus dodao je 13 poena. Andrić je imao i pet skokova, a Calloway pet skokova i četiri asistencije. U gostujućoj momčadi su bolji od ostalih bili Štimac s 15 i Krstić s 14 poena i pet skokova.