Perić spasio Zadrane

Branimir Korać • petak, 09.01.2009.

Zadar je ostvario veliku pobjedu u 16. kolu NLB lige na gostovanju u Sarajevu. Slavili su Zadrani 67:62 u infarkt završnici nakon što su umalo prokockali plus 20 s poluvremena...

Onaj tko je gledao samo prvo poluvrijeme dvoboja Bosne i Zadra teško ni mogao povjerovati da će završnica biti vrlo neizvjesna i Bosna umalo izboriti produžetak. Zadar je odigrao dobrih 20 minuta i vodio na poluvremenu 45:25, međutim u drugom poluvremenu Bosna je prednost smanjila, imala posljednji napad a produžetak, ali nije ga iskoristila.

Početak susreta za Zadar je bio vrlo loš. U samo dvije minute Bosna je nakon dvije trice Ikonića pobjegla na 8:0 i Denis Pleslić je već na početku susreta morao pozvati time out. Minuta odmora kao da je probudila Zadrane, prije svih Todora Gečevskog koji uzvraća Ikoniću i sprema dvije trice za poravnanje na 8:8. Zadar je zaigrao kudikamo bolje, uz tri trice Gečevskog i jednu Stipčevića brzo je vodio 16:11. Tada ponovno dolazi do male stvaralačke pauze i Bosna uz presing prema Stipčeviću radi novih 8:0. Ipak, na kraju prve četvrtine Zadar je bio u prednosti 20:19. U tom razdoblju igre posebno dobri igrao je Gečevski koji je ubacio 12 poena (4/4 trica).

Druga četvrtina protekla je posve u znaku Zadra koji je zaigrao kao preporođen. U osam minuta Zadrani su napravili seriju 21:2, a Bosna je upravo u osmoj minuti preko Pašalića postigla prve poene iz igre u drugoj četvrtini. Do poluvremena se nije ništa promijenilo i Zadar je na odmor otišao s vodstvom 45:25.

Kada se očekivao rutinski završetak posla, počelo je kompliciranje. Stipčević vrlo brzo zarađuje četvrtu osobnu pogrešku, Dixon loše organizira napad i Bosna na startu drugog poluvremena radi ogromnih 15:0. U šestoj minuti treće četvrtine Perić tricom prekida zadarski post, a zatim još jednom vodi Zadar na ugodnijih 51:40.

Upravo Perić bio je čovjek koji je držao Zadrane i u posljednjoj dionici. Minutu i 50 sekundi do kraja susreta Bosna je smanjila na 65:57, no još nije bilo razloga panici, ali nakon što je Johnson prodao loptu 50 sekundi prije kraja, a Ikonić preko ruke ubacio tricu za smanjenje na 65:62 36 sekundi prije kraja, Zadar je ušao u probleme.

Stipčević je dugo držao loptu i krenuo u prodor, pokušaj dodavanja presjekao je Vučurović i Bosni je ostalo deset sekundi za posljednji napad. No Vučurović indolentno gubi loptu, točnije Perić mu ju krade, zadarsko krilo odlazi u kontru i zakucava za 67:62 i rješenje pitanja pobjednika.

Kod Zadra prva imena bili su Hrvoje Perić s 21 poenom i šest skokova te Todor Gečevski sa 16 poena i 12 skokova. Kod domaćina Goran Ikonić ubacio je 20 poena, a Ivan Ivanović 14.