Lyonu pušu za vratom

Maja Giljanović • subota, 10.01.2009.

Lyon je kiksao na svom Gerlandu. Lider Le Championnata je prosuo vodstvo i dva boda protiv Lorienta, a njegovo su posrtanje znalački iskoristili i Rennes i Marseille čak i Toulouse koji su svi pet ili manje bodova od neuvjerljivih Lavova...

Jesenski prvak je očajnički želio 2009. otvoriti drugačije nego je zatvorio 2008. u kojoj je u zadnjih devet utakmica u svim natjecanjima slavio samo triput. Formom u kojoj su Lavovi ne ulijevaju povjerenje svojim navijačima, dok svoje protivnike naprotiv ohrabruju.

U anketi L'Equipea primjerice samo 50-tak posto ispitanih (njih oko 300) trenera i igrača vidi Lyon prvakom za razliku od posljednjih sezona kada su ispitivanja pulsa javnosti sedmerostrukog prvaka zaredom nakon polovice sezone proglašavali sigurnim prvakom.

Lyon je u prvoj utakmici nakon trotjedne pauze - svi ostali su se reaktivirali još prošli tjedan u Kupu, dok je njihovo gostovanje protiv Concarnaua odgođeno zbog zaleđenog travnjaka stadiona u Guingampa i odigrat će se samo četiri dana prije eventualne šesnaestine finala u kojoj čeka Marseille - na svom Gerlandu dočekao Lorient.

Gosti su jesenas na Moustoiru izvukli bod, a nakon što su u Kupu na jedvite jade (3:2 nakon jedanaesteraca) prošli petoligaša Alençon, Gourcuff je temeljito ispremiješao momčad i šokirao Puela i ovdje u Lyonu.

Bez Juninha lider Le Championnata je odlično otvorio susret povevši u 9. minuti golom Edersona, ali nakon što je Benzemin pokušaj u 11. zaustavila prečka i spriječila podebljanje vodstva, Les Merlus su se vratili u egal u 41. minuti zahvaljujući Abrielu.

Gosti mogu čak i žaliti za sva tri boda nakon što je šut Obertana koji je prije desetak dana napustio Bordeaux i skrasio se u Lorientu izvrsnom paradom u 60. minuti zaustavio Lloris.

Rennes i Marseille su iskoristili kiks Lyona i primakli mu se na samo dva odnosno četiri boda. Rouge et Noir su i 18. utakmicu zaredom bez poraza - zadnji su put izgubili još krajem kolovoza mjeseca - a protiv Grenoblea su slavili golom Sowa u 46. minuti, dok se Olympique sva tri boda domogao na zaleđenom l'Abbe Deschampsu u Auxerreu.

Nesretnoj Fernandezovoj družini peti je poraz u zadnjih šest kola - plus što se eliminirani iz Kupa od drugoligaša Ajaccija - OM nanio golovima Samasse u 41. i Valbuene u 75. minuti.

Slavio je i Toulouse te se uspeo na peto mjesto sa samo bodom iza Marseillea. Ljubičice su dugo lomile Le Havre koji je junački odolijevao usprkos isključenju Ben Idira u 20. minuti dok ga nakon što je fenjeraš ostao sa samo osmoricom u polju (Marange u 60.) nisu slomile u 79. minuti golom Didota.

Od naših je na travnjak Louisa II u Monte Carlu istrčao samo Nikola Pokrivač i izašao u 46. minuti. Darija Šimića, naime, muči aduktor, Jerku Leki je napuknuta jagodična kost, dok se Ivan Klasnić još uvijek oporavlja od ozljede koljena,a Nantes je pobijedio Monaco.

Kanarinci su dosad u Le Championnatu van svog La Beaujoirea osvojili samo sedam bodova - samo pet golova su zabili u gostima - a u Monte Carlu su osvojili pun plijen čak dvaput zatresavši Ruffierovu mrežu prvi put u 7. (Bagayoko) i potom u 41. (Capoue). Treći uzastopni ligaški poraz Monegažana samo je rezultatski u 86. minuti uljepšao Licata.

Utakmica između Valenciennesa i Caena odgođena je još jučer, a pola sata prije nego su trebale započeti odgođene su zbog potpuno zaleđenih travnjaka i utakmice Nancy - Nice te Le Mans - Lille.

Sutra u derbiju kola drugo mjesto će protiv PSG-a na Chaban-Delmasu pokušati vratiti Bordeaux i približiti se Lyonu na samo bod razlike.

Le Championnat, 20. kolo:
Auxerre - Marseille 0:2, Le Havre - Toulouse 0:1, Lyon - Lorient 1:1, Monaco - Nantes 1:2, Rennes - Grenoble 1:0, Sochaux - Saint-Etienne 1:0, Le Mans - Lille odgođeno, Nancy - Nice odgođeno, Valenciennes - Caen odgođeno