Nevjerojatna utakmica na Mestalli

Vedran Attias • subota, 10.01.2009.

Odlične smo dvije utakmice vidjeli večeras u Španjolskoj. Prvo je Sevilla s igračem manje preokrenula vodstvo Deportiva i slavila na Riazoru, a potom su gledatelji na Mestalli vidjeli fenomenalnu utakmicu između Valencije i Villarreala...

Samo par dana nakon poraza u Kupu Kralja, Deportivo je ponovno izgubio od Seville i to, ovoga puta - na svojem terenu. Utakmica je počela sa po jednom prilikom na obje strane, a onda su domaćini poveli.

Igrala se 34. minuta kada se Bodipo najbolje snašao u gužvi i uspio poslati loptu iza leđa Andresa Palopa. Isti je igrač nedugo zatim bio u dobroj prilici, ali se nije dobro snašao.

Deportivo do odmora nije zabio, ali su dobili igrača više. Naime, četiri minute prije kraja Maresca je dobio crveni karton jer je laktom udario strijelca pogotka za Deportivo i to - točno ispred suca. Iako su gosti u nastavak ušli s igračem manje, ušli su i s napadačem viška jer je u igru ušao Kanoute.

Brzo se ta odluka isplatila Manolu Jimenezu jer je baš bivši napadač Tottenhama odlično petom uposlio Luisa Fabiana za izjednačenje u 51. minuti. Ritam utakmice je tada pao i nije bilo većih prilika sve do posljednjih desetak minuta u kojima su gosti došli do sva tri boda.

Neumorni Capel prošao je po strani, uposlio Kanoutea koji šalje loptu na glavu Renata, a ovaj u 78. minuti potpuno preokreće rezultat i gosti vode. Deportivo tada stišće goste, no Palop je bio siguran i zaustavio je udarce Sergija i Lopa.

Depor je na kraju sve karte bacio u napad što su gosti kaznili trećim pogotkom. Jesus Navas odlično je povukao kontru koju je završio Capel i postavio konačnih 1:3.

Utakmica sezone na Mestalli

Odličnu utakmicu utakmicu vidjeli su gledatelji na Mestalli. Valencia i Villarreal igrali su utakmicu koja bi Rafaela Beniteza, inače bivšeg trener Valencije - "gurnula preko ruba". Naime, igralo se u NBA stilu - "run and gun".

Bez ikakvih pretjerivanja, u prvom dijelu trebalo je biti najmanje osam golova i to samo ako računamo da su igrači Valencije i Villarreala zabili samo ono što su zaista - morali.

Prvi smo gol vidjeli nakon samo 58 sekundi kada su domaći brzo izveli korner, Joaquin nabacio, a u sredini glavom u gol loptu šalje Baraja.

U 10. minuti bilo je 2:0. Albelda je dodao Davidu Villi u sredini, a ovaj se prekrasnom varkom riješio Godina koji je uklizao "u prazno" te potom lijevom nogom poslao loptu u mrežu.

Tada je došao red na goste koji su odgovorili odličnim prilikama, ali bez smanjenja vodstva. Eguren i Rossi promašili su nemoguće, a zatim se ozlijedio srednji branič Gonzalo pa su stvari za goste postale još teže.

Nije to previše omelo goste i Eguren je u 27. minuti dobro pucao glavom, no Renan upisuje još jednu sjajnu obranu. Deset minuta kasnije, Renan je "zaplivao" u prazno, Llorente poslao glavom loptu prema praznoj mreži, no tamo se našao Albiol koji spašava gol.

U istom napadu Valencia promašuje još bolju priliku. Mata je povukao kontru, Joaquin dao povratnu, a Silva s desetak metara šalje loptu malo preko gola. U 40. minuti domaćinima je poništen gol zbog zaleđa, a u 42. Matu milimetri dijele od pogotka i povećanja vodstva.

Utakmica bez obrana se nastavila u posljednjim minutama nastavka, no siloviti udarac Joaquina u 45. minuti odlazi preko gola da bi kazna stigla u sljedećoj minuti. Naprosto nije bilo moguće da Villarreal ne zabije nakon ovakve igre i dogodilo se to u posljednjim sekundama prvog dijela.

Ibagaza je izveo korner, lopta je prenesena u sredinu gdje potpuno sam bio Fuentes, koji je zamijenio ozlijeđenog Gonzala, i zabio za 2:1. Možemo slobodno reći, samo 2:1 jer je rezultat vrlo lako mogao biti 4:4.

U nastavak su obje momčadi ušle ne znajući što mogu očekivati; kako od protivnika tako i od sebe. Bivši igrač Barcelone Edmilson ušao u poluvremenu u igru kako bi donio sigurnosti u obrani, no nije previše pomoglo.

Drugih 45 minuta počelo je onakvim nogometom kakav smo gledali i prvih 45 - otvorenim. Mata, Joaquin i Villa bili su nezadrživi u (polu)kontrama domaćina dok su i gosti opasno prijetili.

U 51. minuti Cazorla je imao odličnu priliku, no iz blizine je pucao visoko preko gola. Samo minutu kasnije Baraja je trebao dobiti crveni jer je laktom udario Brunu, ali Luis Medina Cantalejo koji je bio vrlo blizu nije bio takvog mišljenja i strijelcu prvog pogotka pokazao je (samo) žuti karton.

Tada se utakmica zaoštrila, a posebno se startovima isticao Fuentes koji je prvo silovito ušao u Matu, a potom i u Villu te opravdano dobio žuti karton. Pola sata prije kraja u igru je ušao Del Horno koji se"proslavio" protiv Reala na Bernabeu kada ga je Arjen Robben potpuno "uništio" svojim prolazima, a odgovor gostiju bio je ulazak Roberta Piresa koji je trebao donijeti ideju u vezni red Villarreala.

Kao i Gonzalo, srednji branič Valencije Albiol igru je morao napustiti 20 minuta prije kraja utakmice zbog ozljede, a u 74. minuti Villa je promašio nevjerojatno. Silva mu je dodao s lijeve strane, a Villa sa samo pet metara puca preko gola.

Na isti način "uzvratili" su gosti. Naime, samo par minuta kasnije Cazorla je izbio sam ispred Renana, no nije zabio, ali zato u 77. minuti ipak - izjednačenje. Pires je počeo akciju, Renan obranio prvi udarac Llorentea, no lopta se ponovno odbija Llorenteu koji od prečke zakucava loptu u mrežu za 2:2.

Dvije minute nakon izjednačenja, novi gol. Ista akcija Šišmiša kao i kod prvog gola: kratki korner, ovoga puta Joaquin dao Mati koji centrira, a Edu najviše skače i zabija za novu prednost "Šišmiša".

Ponovno je Edu odlično pucao glavom samo minutu kasnije, no Diego Lopez je fantastično reagirao i obranio. Šanse su se redale kao na traci, a sljedeći su na redu bili gosti, ali udarac Godina nakon kornera odlazi tik pored vratnice.

Kada smo mislili da smo sve vidjeli - penal. Joaquin je bez nekog razloga povukao Capdevillu za dres, ovaj je pao "kao pokošen" i Cantalejo je pokazao na bijelu točku. Iako se u početku činilo kako se radi o prestrogoj odluci, usporena snimka daje zapravo sucu, a Rossi rutinski zabija za 3:3 u 84. minuti.

Ako ste mislili da je to bio kraj, varate se jer u samo nekoliko minuta Valencia i Villarreal mogu stvoriti više prilika nego neki klubovi Serie A u sezoni. Rossi je imao dobru priliku iz kontre, Villa je opasno pucao nogom, Villarreal je izbijao loptu s crte, Cazorla prijetio iz kornera, no vjerovali ili ne - pogodaka više nije bilo.

Sve u svemu, zaista je teško nabrojati sve što smo večeras vidjeli u 90 minuta na Mestalli. Osim što smo vidjeli šest pogodaka, mogli je biti još (barem) toliko i, iako se ne radi o nekoj posebno bitnoj utakmici jer je još puno do kraja prvenstva, oni koji su imali priliku gledati ono što su večeras pružili Valencia i Villarreal - sigurno će pamtiti ovu utakmicu.