Barcelona spašavala živu glavu

Borna Rupnik • nedjelja, 11.01.2009.

Nakon što su nogometaši Osasune u prošlom kolu u zadnjoj minuti uzeli bod Sevilli, u nedjelju su zamalo ostvarili još veći pothvat i pobijedili Barcelonu. No, s Messijem u momčadi stvarno je teško izgubiti...

Bez obzira što im stanje na tablici nije ostavljalo puno šanse, nogometaši Osasune hrabro su se suprostavili favoriziranoj Barceloni. Od prvih je minuta bilo očito da će se dugo igrati samo na jedan gol, ali Lionela Messija u 11. je minuti zaustavila desna vratnica, dok minutu kasnije Roberta ne uspijeva savladati Thierry Henry.

Sredinom prvog dijela pokušavaju Xavi i ponovno Henry, ali bez rezultata. Jedinu priliku za momčad iz Pamplone propustio je u 41. minuti Walter Pandiani nakon ubačaja Juanfrana, ali njegov je udarac Victor Valdes obranio.

Vezane vijesti

Josep Guardiola u svlačionici bi vjerojatno morao podići ton glasa da minutu prije odlaska na odmor Samuel Eto'o nije doveo Barcelonu u vodstvo. Na Messijevo dodavanje Kamerunac je vratara Osasune svladao s ruba šesnaesterca.

Nastavak je ponudio laganu premoć vodeće ekipe Primere, ali su domaćini nakon prilike Monreala osjetili svoju šansu. U 55. minuti Seydou Keita propušta riješiti utakmicu i pogađa još jednu vratnicu, a kazna stiže osam minuta kasnije. Jaroslav Plašil nabacuje u kazneni prostor, a najviše skače Miguel Flano i poravnava na 1:1.

Potpuni preokret zbio se u 73. minuti. Novi centaršut Juanfrana Pandiani ovoga puta bolje koristi: lijevom nogom pogađa desni kut Barceloninog gola i dovodi Osasunu u neočekivano vodstvo. No, veselje u Pamploni nije bilo dugog vijeka. Samo par minuta kasnije Daniel Alves je asistent, a Xavi strijelac za 2:2.

A Lionel Messi svoj je status vjerojatno i najboljeg igrača na svijetu opravdao pet minuta prije kraja. Loptu je u gol pospremio s 18 metara i osigurao svojoj momčadi nova tri boda. Sevilli i Realu Katalonci ponovno bježe 12 bodova.

Dvoboj dvojice novih trenera na klupama španjolskih prvoligaša završio je podjelom bodova. Na Montjuicu su Maneov Espanyol i Almeria Huga Sancheza odigrali 2:2 u utakmici s vrlo uzbudljivim krajem.

Nedjeljnu tradiciju ranog postizanja pogodaka nastavio je Almerijin Kalu Uche. Nigerijac je već u četvrtoj minuti centaršut Manuela Ortiza skrenuo u mrežu. Inicijativu su tada preuzeli domaćini, ali Nicolas Pareja iz slobodnog udarca i te nakon Rufeteovog kornera nije bio precizan.

U nastavku su ponovno opasniji nogometaši Espanyola, ali gosti su ti koji postižu pogodak. Albert Crusat u brzoj je akciji pronašao je Uchea, a 26-godišnji nogometaš - koji je prvu europsku epizodu upisao upravo u Espanyolu - udvostručava vodstvo Almerije.

Ipak, pritisak domaćih isplatio se u 62. minuti, kada Roman smanjuje na 2:1, a bod Espanyolu donosi Pareja početkom sudačke nadoknade vremena. On je sa 20 metara, izravno iz slobodnog udarca, pogodio gornji lijevi kut vratiju Diega Alvesa. Nažalost po okupljene gledatelje, taj bod još uvijek nije dovoljan da izvuče Espanyol iz zone ispadanja.