Real neometano prošao Mallorcu

Borna Rupnik • nedjelja, 11.01.2009.

U Real Madridu stvari polako sjedaju na svoje mjesto, dok njihovi crveno-bijeli sugrađani ponovno pokazuju zašto su najnepredvidljivija momčad lige. Mate Bilić vjerojatno će biti razočaran što se izaslaniku Slavena Bilića mogao predstaviti tek kao zamjena...

Real se na tradicionalno neugodnom gostovanju u Mallorci rano doveo u ugodnu situaciju. Već je u trećoj minuti Ivan Ramis pokušao ugroziti Ikera Casillasa, a u protunapadu je Gonzalo Higuain pronašao Arjena Robbena na desnoj strani, a Nizozemac dobrim udarcem šalje loptu iza leđa Dudua Aouatea.

Na 2:0 povisio je Raul. Asistent je u 17. minuti ponovno bio oporavljeni Higuain, a kapetan Kraljevskog kluba izraelskog je vratara svladao iz velike blizine. Nogometaši s Baleara nisu klonuli duhom, prijetili su gostima, ali do pogotka nisu došli.

Vezane vijesti

Eventualne dvojbe oko pobjednika riješio je Sergio Ramos u 66. minuti susreta. Njega je proigrao Fernando Gago, a branič Reala s ruba peterca postiže treći pogodak za goste. Momčad Juandea Ramosa s ova se tri boda izjednačila na drugom mjestu sa Sevillom.

Robert Prosinečki neugodno se iznenadio otkrivši da potencijalni hrvatski reprezentativac Mate Bilić utakmicu protiv Valladolida počinje na klupi. Doduše, Manuel Preciado na klupi Sportinga opravdao je svoj potez, jer je i bez najboljeg strijelca njegov Sporting svladao Valladolid (2:0).

Strijelci za domaće bili su Carmelo i Barral, a Bilićevim suigračima posao je svojim isključenjem znatno olakšao i Valladolidov branič Marcos. On je u prvih pola sata skupio dva žuta kartona te ga je sudac poslao na prijevremeno tuširanje. Naš je nogometaš ipak zaigrao: u 65. minuti zamijenio je Barrala, pokazao je želju i borbenost, ali prilike za nešto više nije imao.

Počasni pogodak za Valladolid postigao je Garcia Calvo dvije minute prije kraja susreta.

Malaga je protiv Betisa stigla u vodstvo nakon 19 minuta igre. Jedanaesterac za goste sigurnim je udarcem po sredini gola u pogodak pretvorio Apono. Treneru Betisa Pacu Chaparru vjerojatno je pao mrak na oči kada je u 24. minuti Melli dobio izravni crveni karton, ali mu je raspoloženje popravio Achille Emana nedugo prije odmora, postavivši 1:1 iz slobodnog udarca.

Štoviše, Chaparro je do posljednje minute mogao biti iznimno zadovoljan viđenim. Unatoč igraču manje Betis je stvarao više prilika, a posljednjih je 25 minuta igrao samo s devetoricom. Drugi žuti karton pokazan je strijelcu Emani. Međutim, naposljetku su ipak slavili gosti: u posljednjoj akciji na utakmici Eliseu sa 16 metara pogađa rašlje Ricardovog gola, a Malaga se priključuje borbi za Europu. Marko Babić ponovno nije bio niti na klupi Betisa.

U Madridu se igrao "atletski" dvoboj. Atletico iz Madrida svoj je trenutak veselja u prvom dijelu doživio u 16. minuti, kada je Antonio Lopez izvrsno upotrijebio korner Simaa Sabrose, dok su se nogometaši Athletica iz Bilbaa radovali preciznom dalekometnom udarcu Koikilija Del Campa minutu prije predaha.

Na iznenađenje prisutnih na Vicente Calderonu, Baski su u istom tempu otvorili i drugo poluvrijeme. Rezultat je s desetak metara preokrenuo Fernando Llorente, uz pomoć domaćeg braniča Antonija Lopeza. No, da ne ostane i bez službeno upisanog pogotka na ovom susretu, Llorente se pobrinuo u 66. minuti, kada je na dodavanje Gabilonda na semaforu ispisao 1:3.

Loš dan Atletica upotpunio je Maniche, ostavivši svoju momčad brojčano inferiornom. Diego Forlan u sudačkoj je nadoknadi uspio samo smanjiti rezultat. Poraz od Athletica težak je udarac Atleticovim snovima o novom nastupu u Ligi prvaka, dok će nogometaši iz Bilbaa, ukoliko zadrže ovakvu formu, vrlo brzo prebrinuti brige o ostanku.

Getafe se u Numanciji našao u velikim problemima odmah na početku susreta. Nisu prošle niti četiri minute kada je vratar Roberto Abbondanzieri u svom kaznenom prostoru prekršajem zaustavio Asiera Gorku Etxebarriju, zaradio crveni karton, a siguran izvođač s bijele točke bio je Jose Javier Barkero.

No, igrači Sergija Krešića strepili su sve do same završnice, kada vrijednu pobjedu (2:0) osigurava Carlos Reina Aranda. Numanciji novi bodovi znače bitan odmak od samog dna prvenstvene ljestvice.

U Santanderu je vodeći pogodak Racinga - djelo Jonathana Pereire Rodrigueza u 34. minuti - samo deset minuta kasnije poništio napadač Recreativa, Javier Camunas. Neodlučeni rezultat po svemu prikazanom je i najpravedniji, a zadovoljniji će ipak biti gosti, jer se u Huelvi svaki bod s gostovanja posebno cijeni.