Majstor Del Piero diže Juventus

Ivana Spahija • nedjelja, 11.01.2009.

Susreti 18. kola Serie A obilovali su pogocima, ali ne i iznenađenjima. Juventus je na domaćem terenu minimalnom pobjedom svladao Sienu, zahvaljujući majstorskom pogotku Alessandra Del Piera, a jedini veći kiks ostvarila je Fiorentina domaćim porazom od Leccea. Lazio je u Reggio Calabriji slavio zahvaljujući hat tricku Gorana Pandeva...

Juventus je odlično iskoristio kiks Intera protiv Cagliarija i u svom susretu 18. kola na domaćem terenu s minimalnih 1:0 svladao Sienu za sva tri boda i smanjivanje razlike za vodećom momčadi prvenstva. Izabranici Claudija Ranierija nisu odigrali "ljepoticu" protiv momčadi s donjeg dijela ljestvice, no i minimalna pobjeda igra ulogu u lovu za crno-plavima. Ipak, nije nevažno istaknuti da je pobjedu Staroj dami ponovno donio kapetan Alessandro Del Piero na svoj prepoznatljivi način, pogotkom iz slobodnog udarca. Naš Dario Knežević zbog ozljede nije konkurirao za ovaj susret.

Utakmica je započela u prilično slabom ritmu, izuzevši polupriliku Kharje u četvrtoj minuti kada je gađao iznad gola Juventusa, prva veća opasnost po domaća vrata dogodila se tek u 26. minuti. Del Grosso je odlično pronašao Kharju, kojeg je zaboravila obrana Juventusa, ali je veznjak Siene ponovno bio neprecizan i gađao je pokraj gola.

Juventus je po kratkom postupku kaznio promašaje gostiju. U 33. minuti dosuđen je slobodan udarac za Staru damu zbog prekršaja Jarolima nad Nedvedom, a na mjesto izvođača je došao Alessandro Del Piero. Nije teško pogoditi ishod majstorskog slobodnog udarca Juventusova Il capitana, Del Piero je po 253. put u karijeri zatresao talijanske mreže i maestralnim pogotkom domaćinima donio prednost od 1:0. Tim je rezultatom i završena utakmica, Juventus se Interu približio na samo četiri boda zaostatka i sigurno drži drugo mjesto na ljestvici.

Najveće iznenađenje ovog kola je domaći poraz Fiorentine od fenjeraša Leccea. Viole su pokvarile dobar dojam iz prvog dijela sezone i propustile priliku preoteti treće mjesto Milanu. Gosti iz Leccea iskoristili su poklone obrane Fiorentine i s pobjedom od 2:1 u džep spremili tri boda koja su im i više nego potrebna u borbi za opstanak u ligi. Fiorentina je s četvrtog pala na peto mjesto na ljestvici, čime je Genoi otvorila put prema mjestu koje vodi u Ligu prvaka.

Susret je riješen već u uvodnih pola sata. Gosti su otvorili susret šokantno po Viole, mreža domaćeg vratara Freya tresla se već u šestoj minuti. Castillo je dugom loptom pronašao Giacomazzija koji je zaobišao Freya i loptu pospremio u praznu mrežu Fiorentine za vodstvo gostiju od 1:0. Viole su do izjednačenja uspjele doći u 25. minuti, Santana je ubacio idealnu loptu za Mela, koji je glavom zatresao mrežu Leccea i poravnao rezultat na 1:1. Veselje domaćina potrajalo je samo četiri minute, u 28. minuti Castillo je pronašao put do mreže Viola za konačnih 2:1 i vrijednu pobjedu Leccea u borbi za opstanak.

Makedonac Goran Pandev Lazijev je junak dana. Napadač Nebesko plavih odigrao je do sada najbolju utakmicu ove sezone i hat trickom donio Laziju pobjedu u teškom i neizvjesnom dvoboju s Regginom. Rimljani su na gostujućem terenu u Reggio Calabriji slavili rezultatom 3:2.

Domaćini su poveli već u trećoj minuti nakon pogotka Corradija s bijele točke, a deset minuta kasnije Pandev je uspio preoteti loptu braniču Reggine Costi i sam je s lakoćom svladao Campagnola za izjednačenje od 1:1. Mreža Reggine ponovno se tresla u 23. minuti, Pandev je ovaj put nakon asistencije Zaratea matirao Campagnola i Laziju donio preokret i vodstvo od 2:1.

Reggina je do novog izjednačenja došla u 62. minuti zahvaljujući zgoditku Cozze, a raspoloženi duo Zarate-Pandev je u 75. minuti donio pobjedu Rimljanima, Argentinac je asistirao, a Pandev po treći put pronašao put do mreže domaćina za konačnih 3:2 i sva tri boda Laziju koja ga stavljaju na sedmo mjesto na ljestvici. Reggina je pala na pretposljednje, 19. mjesto.

"Derbi posrnulih" između Udinesea i Sampdorije, odigran na stadionu Friuli u Udinama, završio je s miroljubivih 1:1 i podjelom bodova. Nakon prvog poluvremena bez pogodaka, prednost gostima iz Genove donio je Delvecchio pogotkom u 57. minuti, a samo pet minuta kasnije Domizzi je spasio obraz domaćina i postavio rezultat na konačnih 1:1. Udinese se trenutno nalazi na 11., a Sampdoria na 14. mjestu na ljestvici. Uzmimo u obzir da su oba kluba u protekloj sezoni konkurirala za sam vrh, dok se sada polako, ali sigurno spuštaju sve niže.

Palermo našeg Igora Budana je i bez našeg reprezentativca došao do pobjede nad Atalantom. U susretu odigranom u Palermu domaćini su slavili s tijesnih 3:2, a Budan je i dalje van stroja zbog ozljede koljena. Palermo je nakon prvog poluvremena imao vodstvo od 2:0 nakon pogodaka Miccolija i Bresciana, ali su gosti iz Bergama u nastavku uspjeli doći do izjednačenja. Sva tri boda Sicilijancima donio je Cavani golom u 81. minuti susreta. Palermo se nakon ove pobjede podigao na osmo mjesto na ljestvici, a Atalanta ostaje deseta.