Barcelona oduševljava i obara rekorde

Vedran Attias • subota, 17.01.2009.

Barcelona je jednostavno - predobra. Nogomet koji igra momčad Josepa Guardiole je prebrz, predobar, preuvjerljiv; zapravo, Barcelona igra "prenogomet"...

Genijalnim Kataloncima trebao je bod kod kuće protiv Deportiva kako bi oborili rekord u broju bodova nakon 19 kola odnosno nakon pola sezone. Naravno, nitko na Camp Nou stadionu o bodu nije niti razmišljao i to - s pravom.

Barcelona je već standardno od prve minute počela igrati svoju igru dok su protivnici, ili kako ih na hramu nogometa u Barceloni zovu "statisti", samo - gledali. Igrači Deportiva su i prije utakmice govorili kako idu na najteže ne samo nogometno nego trenutno i sportsko gostovanje na svijetu, a da je poštovanje prema Barceloni bilo opravdano uvjerili su se vrlo brzo.

Nakon nekoliko propuštenih prilika, trenutno uvjerljivo najbolji igrač na svijetu Leo Messi zabio je iz ničega. Sjajni je Argentinac uzeo loptu na desnoj strani te krenuo prema sredini. Messi je samo prolazio pored igrača iz La Corune i kada je došao na desetak metara, laganim je udarcem poslao loptu u drugi kut od onoga u kojem je Aranzubia očekivao loptu. Bila je to 21. minuta.

Barcelona nije stala nakon vodstva i na novi se pogodak čekalo samo šest minuta. Messi i Dani Alves su kombinirali na desnoj strani, a potom je Brazilac precizno ubacio u sredini gdje je sam bio Henry koji glavom povećava vodstvo.

Nekoliko minuta kasnije, ponovno je odlični Brazilac "ubacio", a zapravo dodao, ovoga puta Messiju, no omaleni je Argentinac pokazao kako i on ima manu, a to je - igra glavom. Naime, sa samo pet metara je iz odlične situacije glavom poslao loptu pored gola. Poslije Messija i Keita je promašio dvije prilike, no baš je on (po)najviše zaslužan za treći pogodak Barcelone.

Već pogađate tko je centrirao s desne strane na glavu Keite čiji udarac Aranzubia samo kratko odbija, a Samuel Eto'o takve poklone ne odbija i Barcelona u 42. minuti vodi 3:0. Katalonci su tako u prvom poluvremenu dostigli prosjek od tri zabijena gola na domaćem terenu i osigurali rekord u osvajanju bodova.

U nastavku, sve po starom, a svakako vrijedi spomenuti jedini kakav-takav pokušaj gostiju iz 54. minute kada je Lafita pucao pored gola. Barcelona je i dalje dominirala, no prvih 20-tak minuta nastavka nisu stvarali toliko šansi kao i prvom dijelu i onda baš kada su gosti pomislili kako su "dobili svoju porciju" u igru je ušao Andres Iniesta koji je bio izuzetno raspoložen.

Barca je tada još više stisnula goste i novi je gol u mreži Deportiva bio samo pitanje vremena. To je vrijeme bila 82. minuta kada Henry svojim drugim pogotkom, ovoga puta nogom, povisuje na 4:0.

Nažalost za goste - bilo je toga još. Samo dvije minute kasnije Aranzubia ruši Puyola u kaznenom prostoru, dobiva crveni karton, a Eto'o priliku s 11 metara koju Kamerunac ne propušta i rezultat je 5:0.

Sve u svemu, još jedna prekrasna večer za sve ljubitelje nogometa kojima Barcelona iz kola u kolo pruža veličanstvene partije. 21 udarac naspram jednoga gostiju, 64 posto vremena loptu su u nogama držali igrači Barcelone, "slobodan dan" za Victora Valdesa, uostalom - 5:0. Treba li još što dodati?

U drugoj utakmici večeri igrali su Sevilla i Numancia. Favorizirani domaćin dugo je lomio otpor Numancije koja je imala nekoliko vrlo dobrih prilika, no do pogotka nisu došli.

Nakon podjednakog prvog dijela nakon kojeg su gosti lako mogli, a možda i trebali, voditi ostali su s igračem manje na početku nastavka nakon drugog žutog kartona Dominga.

Tada su se gosti povukli i potpuno prepustili igru Sevilli. Iako su odoljevali do samog kraja, Renato se dobro snašao u kaznenom prostoru u 82. minuti i donio Sevilli vrijedna tri boda.