Šišmišima pao mrak na oči

Borna Rupnik • nedjelja, 18.01.2009.

Najuzbudljivija utakmica nedjeljnog programa 19. kola španjolskog nogometnog prvenstva odigrana je na San Mamesu, a domaći je Athletic sva tri boda osvojio doslovno u posljednjim sekundama...

Dvoboj u srcu Baskije nije mogao bolje početi za Valenciju. Već u prvom napadu, nakon nepune dvije minute igre, Juan Mata odigrava savršeno dodavanje za Davida Villu, a najbolji strijelac Šišmiša u svom prvom dodiru s loptom ne griješi.

Na izjednačenje se nije dugo čekalo. U 18. minuti David Lopez probija desnu stranu pokraj Emiliana Morettija, nabacuje na glavu Igora Gabilonda, a on svojim drugim pogotkom u pet dana zabija za 1:1.

Uzbuđenjima se nije nazirao kraj. Nakon pola sata igre Joaquin ponovno pronalazi Davida Villu, koji povratnu loptu šalje prema Fernandu Morientesu, čiji ubojiti instinkt ne zakazuje i s ruba peterca ponovno dovodi Valenciju u vodstvo.

Netom prije odmora gostujuće su ambicije primile neugodan udarac kada se ozlijedio prvi vratar Renan. Njegovo je mjesto na vratima zauzeo Vicente Guaita, koji je tako potpuno neočekivano debitirao na u dresu svog kluba.

A tek što je ušao, morao je vaditi loptu iz mreže. U prvom je sljedećem napadu Athletica David Lopez slobodni udarac iskoristio za centaršut, a mladog je vratara glavom matirao Javier Martinez, te se na poluvrijeme otišlo s neodlučenih 2:2.

Valencia je zamalo opet povela u prvim minutama poluvremena, ali se Joaquinu ispriječila vratnica. Nešto kasnije je Mata u izglednoj prilici loptu poslao nebu pod oblake, dok je Fernandu Llorenteu s druge strane igrališta pogodak poništen zbog zaleđa.

Kada je David Lopez u samoj završnici pogodio vratnicu činilo se da će na kraju svakome pripasti po bod, ali je duboku u sudačkoj nadoknadi na pozornicu stupio - sudac. Carlos Megia Devila uočio je prekršaj Manuela Fernandesa na Javieru Martinezu, dosudio jedanaesterac, Fernandesa drugim žutim kartonom poslao u svlačionicu, a Llorente pogodio za sva tri boda.

Athletic je svoj niz bez poraza produžio na devet utakmica i domogao se devetog mjesta na tablici, dok je Valencia ostala četvrta, ali sada ima četiri boda zaostatka za trećeplasiranim Realom iz Madrida.

Kolo su u Almeriji zaključili istoimeni domaćin i Atletico Madrid. Almeria je povela već u 6. minuti preko Kalua Uchea, a rezultat je poravnao Florent Sinama-Pongolle u 23. minuti. Isti je igrač u istoj minuti u srijedu postigao pogodak i Barceloni u kupu.

Iako su domaći gotovo cijelo drugo poluvrijeme bili brojčano oslabljeni - u 54. je minuti zbog drugog žutog kartona isključen Hernan Pellerano - nogometaši Javiera Aguirrea nisu pronašli put do njihovog gola te je ostalo 1:1. Tek je Ever Banega crvenim kartonom u 90. minuti ujednačio brojno stanje na terenu.