Realu dovoljno i jedno poluvrijeme

Borna Rupnik • nedjelja, 18.01.2009.

Kraljevski klub novi je šok izbjegao tek u drugih 45 minuta protiv nimalo uplašene Osasune. Zaostatak za Barcelonom tako je vraćen na 12 bodova, ali u igri Madriđana svakako ima još mnogo prostora za napredak. Espayol i Mallorca tonu sve dublje...

Real iz Madrida ponovno nije briljirao, ali nakon potresa uzrokovanih ostavkom predsjednika Ramona Calderona pamtit će samo tri boda osvojena u utakmici s posljednjeplasiranom Osasunom. Javad Nekounam šokirao je Santiago Bernabeu nakon 20 minuta igre, kada je ubacivanje češkog reprezentativca Jaroslava Plašila pospremio iza leđa Ikera Casillasa.

Na odmoru je u svlačionici Reala vjerojatno bilo vrlo burno, ali sve što je Juande Ramos rekao svojim igračima imalo je učinka. Tek pet minuta nakon što je lopta krenula s centra, za poravnanje se pobrinuo Sergio Ramos. Izvrsnim je udarcem pogodio mrežu momčadi iz Pamplone s 25 metara.

Drugi je pogodak bio djelo Gonzala Higuaina. Njega je u 64. minuti dobro pronašao Arjen Robben, a sada već redoviti Realov spasitelj iz vrlo velike blizine nije mogao promašiti. U želji za izjednačenjem Juanfran je Osasunu sedam minuta prije kraja ostavio s igračem manje, a to je u posljednjim trenucima utakmice kaznio Arjen Robben.

Iznimno vrijednu pobjedu u borbi za opstanak ostvario je Recreativo iz Huelve. Autogolom Jorgea i pogotkom Adriana Colunge svladali su Sporting iz Gijona našeg Mate Bilića. Hrvatski je nogometaš zaigrao od prve minute, nakon pola sata igre zaradio žuti karton, a u 57. minuti zamijenio ga je David Barral.

Malaga je na svom terenu uvjerljivo pobijedila Espanyol i gurnula ga još dublje prema drugoj ligi. Domaćini su poveli golom Adriana u 35. minuti susreta, a na 2:0 povisio je Apono u 57. minuti, realiziravši kazneni udarac.

Drugi jedanaesterac na utakmici u pogodak je pretvorio Baha, a konačnih 4:0 postavio je Alberto Luque u 90. minuti, nakon samo četiri minute provedene na terenu. Malaga tako postaje ozbiljan kandidat za mjestu u Kupu UEFA.

Villarreal je na El Madrigalu sve dvojbe oko pobjednika riješio već u prvom dijelu. Izraelskog vratara Aouatea matirali su Joan Capdevila i mladi Talijan Giuseppe Rossi, pogotkom s 11 metara. Žuta podmornica je s ova tri boda očuvala svoje snove o nastupu u Ligi prvaka, dok će nogometaši s Baleara spas ipak morati potražiti protiv sebi ravnih protivnika.

Nikola Žigić pokazao se vrlo dobrom investicijom čelnika Racinga iz Santandera. Njegovim su zgoditkom iz 25. minute iz madridskog predgrađa odnijeli bodove Getafeu, ali ni jedne ni druge ne čeka značajan pomak na ljestvici.

Betis je bez našeg Marka Babića slavio u Valladolidu. Za odmak od dna zeleno-bijele momčadi iz Seville najzaslužniji su Xisco, koji je zabio u 16. minuti, te Sergio Garcia, koji je nakon Prietovog izjednačenja vratio prednost na stranu gostiju. Isti je igrač svoj drugi pogodak postigao u samoj završnici i ispisao na semaforu za domaće razočaravajućih 1:3.

Kasnije večeras igraju Athletic iz Bilbaa protiv Valencije, te Almeria i Atletico Madrid.