Inter osramoćen, Roma se izvukla

Ivana Spahija • nedjelja, 18.01.2009.

Najveći šok i iznenađenje u susretima 19. kola Serie A izazvao je potop vodećeg Intera na gostovanju kod Atalante u Bergamu. Raspoloženi domaćini su rezultatom 3:1 kući ispratili vodeću momčad Italije. Roma je u samoj završnici ugrabila sva tri boda Torinu, a Ivan Jurić asistirao je za novu pobjedu Genoe...

Niz neuspjeha nastavlja se za vodeću momčad Italije, nakon laganog kiksa i remija s Cagliarijem (1:1) na San Siru u susretu prošlog kola, Inter ni u 19. kolu nije došao do sva tri boda. I ne samo to, crno-plavi su doživjeli ogromno razočaranje na gostovanju kod Atalante u Bergamu, gdje su domaćini s visokih 3:1 potpuno nadigrali aktualnog talijanskog prvaka.

Da sve bude gore po momčad Josea Mourinha, Inter je u Bergamo stigao u najjačem sastavu sa svim raspoloživim igračima, a u napadu su se našli Ibrahimović i Crespo. Ni to nije pomoglo vodećima da zaustave nalet Atalante. Utakmica je, šokantno za goste iz Milana, riješena već u prvih pola sata. Domaćini su od samog početka krenuli agresivno i mreža Intera zatresla se već u 18. minuti susreta. Manfredini je izveo slobodan udarac, gostujuća obrana je uhvaćena na spavanju, a Doni je glavom asistirao za Floccarija, koji je matirao Julia Cesara za vodstvo Atalante od 1:0.

Vezane vijesti

Naleti domaćina nastavljali su se i dalje, a crno-plavi su se potpuno izgubili na terenu. Julio Cesar je u 28. minuti ponovno morao vaditi loptu iz mreže, ovaj put je Doni iz slobodnog udarca povisio vodstvo Atalante na 2:0. Samo pet minuta kasnije uslijedio je i treći hladan tuš za Inter, Valdes je centrirao za Donija, koji je po drugi put u susretu, ovaj put glavom, pronašao put do mreže gostiju za velikih 3:0 Atalante.

Nogometaši Intera probudili su se tek u drugom dijelu i propustili nekoliko prilika za smanjenje vodstva Atalante. Dva uzastopna pokušaja Adriana iz 58. minute odlično je zaustavio Coppola, a domaći je vratar dobro reagirao i dvije minute kasnije, kada je uspio zaustaviti Ibrahimovićev pokušaj s ruba prostora.

Inter je ipak stigao do pogotka u drugom dijelu, ali samo počasnog, i to u drugoj minuti sudačke nadoknade kada je Ibrahimović postavio rezultat na konačnih 3:1 za najveću pobjedu Atalante ove sezone. Pobjeda momčadi iz Bergama unijela je dozu neizvjesnosti u rasplet prvenstva, Inter i dalje ima četiri boda pred Juventusom, koji ima i utakmicu manje. Ukoliko ostvare pobjedu nad Lazijem, nogometaši Stare dame naći će se "za vratom" aktualnom prvaku sa samo jednim bodom zaostatka.

Julio Baptista ponovno je junak Rome. Brazilski napadač je sa svoja dva pogotka Vukovima donio bod iz derbija s Milanom, a u ovom kolu je pogotkom u posljednjim trenucima susreta uzeo pobjedu Torinu. Nogometaši Rome nisu loše ušli u susret, u prvom poluvremenu nisu iskoristili nekoliko poluprilika za vodstvo, među kojima je najizglednija bila ona iz 26. minute, kada je Baptista nakon slaloma kroz domaću obranu pogodio vanjski dio mreže gola Torina.

Gosti su nastavili s pritiskom i u drugom dijelu, upravo je Baptista najviše prijetio vratima Calderonija, a trud mu se isplatio tek u 90. minuti. Mexes je dugom loptom pronašao Baptistu, koji je akrobatski u padu zatresao mrežu Torina za konačnu pobjedu Rome od 1:0. Vukovi se i dalje nalaze na osmom mjestu na ljestvici i polako približavaju dijelu koji vodi u Europu.

Novo razočaranje ostvarili su nogometaši Udinesea, koji su na Sardiniji doživjeli poraz od Cagliarija rezultatom 2:0. Sve bolji Cagliari polako se uzdiže na ljestvici, nakon boda uzetog Interu na San Siru, momčad sa Sardinije se s nova tri boda iz dvoboja s Udineseom približila sredini ljestvice i trenutno je na 11. mjestu. Gosti iz Udina su već nakon 20 minuta igre potpisali kapitulaciju. Mrežu Handanovića načeo je Conti pogotkom u trećoj minuti susreta, a rezultat je na konačnih 2:0 za domaćine postavio Biondini u 20. minuti. Udineseu je ovaj poraz donio pad na 13. mjesto na ljestvici, što je prilično razočaranje za momčad iz Udina, koja je nekoliko kola provela i na vodećoj poziciji na ljestvici.

Što se naših nogometaša tiče, Jurićeva Genoa ostvarila je pobjedu na gostovanju kod Leccea, a Jurić je odigrao svih 90 minuta u dresu gostiju i pri tom bio asistent kod drugog pogotka. Momčad iz Genove se zahvaljujući pogocima Jankovića i Scullija uzdigla na četvrto mjesto na ljestvici, sa samo dva boda zaostatka za Milanom.

Do pobjede su došli i nogometaši Palerma na gostovanju kod Sampdorije, bilo je 2:0 za momčad sa Sicilije, a Igor Budan zbog ozljede nije konkurirao za pobjedničku momčad. Jedno od većih iznenađenja je i poraz Napolija od dojučerašnjeg fenjeraša Chieva, koji je pobjedom od 2:1 nad napuljskom momčadi dno ljestvice prepustio Reggini.