SP 2009, Drugi krug, Skupina 1, 2. kolo, 25.01.2009, 20:30 h, Zagreb, Arena Zagreb, gledatelja: 16.500
Suci: Gousko, Repkin (Bjelorusija)
Hrvatska
Hrvatska
31:25(18:13) Slovačka
Slovačka

Tomislav Pacak, Ivana Strahija, Vedran Attias • nedjelja, 25.01.2009.

Izvrsnim nastupom protiv Slovačke i sedmom pobjedom na ovom SP-u, reprezentacija Hrvatske osigurala je plasman u polufinale natjecanja, a o prvom mjestu u skupini odlučivat će međusobni dvoboj Hrvatske i Francuske, jedinih stopostotnih momčadi na turniru...

UKUPNO25132/24

U još boljoj atmosferi nego što je bila protiv Mađarske, Hrvatska je s 31:25 svladala Slovačku te tako i teoretski potvrdila svoj plasman u polufinale SP-a. Hrvatska je Slovake slomila u prvom poluvremenu, a usprkos trudu Slovačke u nastavku da učini utakmicu zanimljivijom, pred 15-ak tisuća navijača Hrvatska to nije dopustila te je upisala sedmu uzastopnu pobjedu.

Prijateljski doček Slovaka i njihovih simpatičnih navijača trajao je samo do trenutka kad se krenulo s centra. Potaknuta žestokim navijanjem s tribina, Hrvatska je krenula agresivno, željna što prije slomiti protivnika i priuštiti i zagrebačkoj publici rapsodiju nalik onima protiv Španjolske i Švedske.

Ponovno smo krenuli u napadačkoj sedmorci Čupić - Metličić, Duvnjak, Valčić - Hrvatin - Vori, a posebno raspoložen bio je Domagoj Duvnjak. S tri projektila i nekoliko izvrsnih asistencija predvodio je Hrvatsku do vodstva od 9:6; Slovaci su se dobro držali ponajviše zahvaljujući svojim krilima, Martinu i Tomašu Stranovskom, koji su uglavnom iz kontri bušili naše vratare.

Napadački smo sjajno nastavili i pod ravnanjem maestra Ivana Balića, a kada se podignula i obrana (premda bez velikog učinka obojice vratara) razlika je do poluvremena narasla na ugodnih +5 (18:13) zahvaljujući pogotku Lackovića u posljednjim sekundama. Zanimljivo, kod Slovaka je poluvrijeme na golu proveo Paul, kojeg su naši uglavnom s vanjskih pozicija lako "bušili", dok je inače izvanredni Stochl sjedio na klupi.

Bilo kako bilo, Hrvatske je tako u prvih 30 minuta ostvarila željeno, pobjegla Slovačkoj, pa se činilo kao da je osiguran relativno miran nastavak. Kada smo poveli s 21:14 početkom drugog dijela, činilo se da je pred nama lagana završnica.

Ipak, s time se nisu složili Slovaci koji nisu htjeli samo tako "leći" pred 15.000 ljudi, pa su iskoristili isključenje Valčića povratkom na samo -3, a na toj su se razlici održavali veći dio poluvremena. Ionako ozlijeđeni Balić uganuo je i gležanj pa nakon toga nije igrao, a Hrvatska se sa Shejbalom na golu mučila puno više nego s Paulom.

Na 25:22 Hrvati su odlučili reći dosta neizvjesnosti. Spojilo se nekoliko Alilovićevih obrana, isključenja Slovaka, laganih kontri, pa smo projektilom Duvnjaka otišli na 29:22 desetak minuta prije kraja i tada je bilo jasno - Hrvatska je u polufinalu.

Do kraja smo lako održali stečenu prednost, pa je sve spremno na veliki sudar Hrvatske i Francuske za prvo mjesto u skupini. Kako je ionako teško reći tko je lakši protivnik u polufinalu, teško je govoriti o rezultatskom značaju utakmice, dojam je da će Onesta i Červar ipak skrivati karte za potencijalno finale. No nema dvojbe da će Arena ključati i na tom ogledu s Francuzima, po do sada prikazanom na ovom turniru - prvom od dva.

Pobjednike je predvodio Mateo Hrvatin kojem je Slovačka ostavila puno prostora, ali Hrvatin sa svojih šest golova ipak neće biti prezadovoljan jer je puno prilika i propustio. Tonči Valčić i Duvnjak dodali su po pet pogodaka, a četiri Čupić. Kod Slovaka se posebno istaknuo František Šulc sa sedam pogodaka, dok smo Stranovske dobro zadržali nakon početka pa su ostali na po četiri pogotka.