Koevermans spasio PSV

Vedran Babić • subota, 14.02.2009.

Dugo iščekivani derbi nizozemskog prvenstva između PSV-a i AZ-a u 23. kolu završio je podjelom bodova. Iako je vodeća momčad lige na poluvrijeme otišla s 2:0, PSV je dvama pogocima bivšeg igrača AZ-a, Dannyja Koevermansa, nadoknadio minus i spriječio katastrofu...

Nakon 90 odigranih minuta na Phillips stadionu u Eindhovenu pred oko 35.000 gledatelja, veće razočarenje mogu osjećati nogometaši AZ-a, koji su propustili "nokautirati" aktualnog prvaka i još mu malo staviti soli na ranu. Belgijski duo Gill Swerts i Maarten Martens već je poslije pola sata igre donio gostima prednost od 2:0, ali je bivši član AZ-a Danny Koevermans u 49. i 83. minuti poravnao rezultat. Tko će kome, nego svoj svome.

Razlika između vodećeg AZ-a, kojem je prekinut niz od 11 pobjeda, i četvrtog PSV-a i dalje je golemih 15 bodova, no glavnu prijetnju AZ-u u ovome trenutku ne predstavlja PSV, već Twente, koji nastavlja svoj impresivni niz i s razlogom ga se tretira kao najugodnije otkriće ove sezone. Momčad iz Enschedea je u sjeni derbija pobijedila posljednjeplasirani Volendam s 2:1 i zadržala drugu poziciju, smanjivši zaostatak za AZ-om s 11 na devet bodova.

Gosti su iznenađujuće poveli u 6. minuti pogotkom Paula de Langea s 11 metara i činilo se kako bi mogli izvući pozitivan rezultat. Međutim, svoje, ali i planove svojih suigrača, pokvario je Gerry Koning isključenjem u 19. minuti, a Twenteu nije dugo trebalo da višak igrača pretvori u pogotke. Prvo je u 28. minuti Marko Arnautovic izjednačio, a šest minuta kasnije Blaise N'Kufo iz najstrože kazne postiže svoj 13. prvenstveni pogodak za 14. pobjedu ove sezone.

O sjajnoj formi bivšeg engleskog izbornika Stevea McClarena i njegovih nogometaša svjedoči i činjenica da su poraz posljednji put doživjeli još početkom studenoga i to u Alkmaaru kod lidera prvenstva (0:3).

U derbiju začelja Den Haag je protiv De Graafschapa skoro cijelu utakmicu igrao s igračem manje, ali je ipak uspio prekinuti seriju od tri uzastopna poraza i pobjeći iz zone najugroženijih. U 14. minuti Christiaan Kum zaradio je izravni crveni karton, no nemoć pretposljednje momčadi lige kaznio je u završnici prvoga dijela Berry Powel.

U posljednjoj utakmici večeri NAC je na domaćem terenu s 1:0 nadvisio Rodu i prekinuo niz od šest utakmica bez pobjede. Odlučujući pogodak postigao je pred kraj prvoga dijela Nourdin Boukhari, a vrijedi spomenuti i kako su gosti iz Kerkradea od 53. minute igrali s igračem manje. Pod tuš je bio poslan kapetan Davy De Fauw.