Mirna nedjelja u Nizozemskoj

Vedran Babić • nedjelja, 15.02.2009.

Posljednja četiri dvoboja 23. kola Eredivisie nisu ponudila nikakve iznenađujuće ishode. Ajax je slavio protiv starih rivala Feyenoorda, Groningen je produljio Heraclesovu muku na gostujućim utakmicama, dok je Heerenveen našeg Danijela Pranjića osvojio bod u Nijmegenu...

Po prvi put nakon jako dugo vremena Ajax je u jednome kolu ugrabio veći plijen od AZ-a. Lideri prvenstva jučer su odigrali 2:2 s PSV-om, što je Ajax iskoristio za smanjenje ionako već velikog zaostatka. Kopljanici su pred više od 50.000 navijača u Amsterdam Areni s dva pogotka u drugom poluvremenu porazili Feyenoord 2:0 i momčadi iz Alkmaara se primakli na "samo" 13 bodova. Mnogo važnije, na tri su boda od drugoplasiranog Twentea.

Pogotke su postigli branič Thomas Vermaelen u 52. minuti i Urby Emanuelson u prvoj minuti sučeve nadoknade. Nekoliko minuta ranije Feyenoord je ostao s igračem manje nakon što je drugi žuti karton dobio Dwight Tiendalli. Dario Cvitanić ponovno nije bio među 18 igrača na popisu zbog ozljede zadnje lože, dok je hrvatski U-21 reprezentativac Darko Bodul, unatoč nagađanjima kako će započeti utakmicu u prvom sastavu, susret odgledao s klupe.

Danijel Pranjić odigrao je 80 minuta u remiju Heerenveena protiv NEC-a (1:1). Goste je u vodstvo već u četvrtoj minuti doveo Viktor Elm, da bi u 39. s bijele točke izjednačio Youssef El Akchaoui. Heerenveen je na ovaj način propustio preskočiti PSV na četvrtoj poziciji, pa i dalje ostaje na petome mjestu s 42 boda.

Pobjedom nad Heraclesom 2:0, Groningen je nastavio niz od šest utakmica bez poraza. Dovoljno je bilo par minuta agresivne igre i brzo su se u protivničkoj mreži našle dvije lopte. U 39. minuti Gonzalo Garcia pogodio je za 1:0, a konačan rezultat postavio je tri minute kasnije švedski reprezentativni napadač Marcus Berg. Heracles je najlošija momčad lige što se učinka u gostima tiče. Nakon 12 odigranih utakmica, 14. sastav lige ima tek četiri remija i osam poraza uz gol razliku 9:28, a uz to je i jedini bez pobjede na strani.