Liga prvaka, Glavna runda, 2, 4. kolo, 21.02.2009, 17:35 h, Celje, Zlatorog, gledatelja: 3.000
Suci: Brunovsky i Canda (Slovačka)
Celje Pivovarna L.
22:25(11:16) RK Zagreb
RK Zagreb

Zagrebaši rezali živce

Ivor Krapac • subota, 21.02.2009.

Ono najvažnije - rukometaši zagrebačkog Croatia osiguranja uzeli su pobjedu u Celju i zadržali nadu u prolaz u četvrtfinale Lige prvaka. No, način na koji su Zagrebaši to ostvarili zabrinjava. Da su odigrali bolje, Pivovarna Laško pala bi bez toliko muke i čupanja u završnici utakmice. Iz Celja za Sportnet.hr Ivor Krapac...

UKUPNO25103/31

Iako su prošli kroz zonu sumraka i veliki, pomalo nevjerojatni pad u igri u drugom poluvremenu, Zagrebaši su na kraju ipak došli do 25:22 (16:11) protiv Pivovarne Laško i ugrabili dva boda nužna za ostanak na životu u Ligi prvaka. Drugih 30 minuta nije izgledalo dobro, no ako CO ostvari minimalni ovosezonski cilj i prođe u četvrtfinale, i to će već nekako pasti u zaborav.

Tvrd i obostrano prilično nervozan početak nije donio veći rezultatski bijeg na bilo kojoj strani. Zagrebaši su, istina, otvorili s 3:0, domaća momčad se na otvaranju susreta nije snašla protiv Maglajlijinih 3-2-1, no uz dva pogotka Kokšarova, po jednom iz sedmerca i s njegovog lijevog krila, Celjani su se u 11. minuti vratili do 3:3.

No, Zagreb je već i u tom razdoblju jednostavno pokazivao više. Da se nisu dogodili promašeni ziceri Vukića i Duvnjaka u kontri, vjerojatno ne bi ispustili rano stečenu prednost, no u nastavku su ipak kapitalizirali što je u obrani sve bilo odlično pokriveno. Pomagalo je, treba priznati, i blijedo izdanje domaćih, koji očito nisu slučajno tu gdje jesu - na začelju skupine i bez veće šanse za prolaz u četvrtfinale.

Ulazak Ivana Balića umjesto Duvnjaka u 13. minuti pokazao se kao pun pogodak, za razliku od prošlotjednog susreta sa Chamberyjem. S Balićem je krenulo još bolje nego s Duvnjakom na srednjem vanjskom, jedno vrijeme Maglajlija ih je istovremeno držao u igri u napadu, a kad se tome pridodalo nekoliko uobičajenih "bombi" Kire Lazarova i dva uzastopna pogotka Mirze Džombe s desnog krila, sve je izgledalo sjajno - u 23. minuti 12:7, nešto kasnije i šest pogodaka prednosti.

Prvo poluvrijeme okončano je sa 16:11 za Zagreb, a rano u drugom dijelu, u 34. minuti, Vukićev pogodak u kontri donio je odmak do dotad maksimalnih 19:12. No, u nastavku su Zagrebaši jednostavno stali.

Domaći su, istina, nešto čvršće zaigrali u obrani, ne mijenjajući svojih standardnih 5-1, no Maglajlijina momčad je unatoč tom jačem angažmanu Celjana imala pristojan broj zicera, čak i više nego su uspjeli promašiti u drugom poluvremenu prošlotjednog susreta sa Chamberyjem. Tada je vratar-junak bio Robin, ovog puta zvao se Aljoša Rezar, no kad se dvaput zaredom ponovi da je prvi junak vratar, možda je ipak nešto i na igračima protivničke momčadi. Velik dio krivnje.

Osim promašenih zicera, bilo je i dodavanja u kojima se lopta kao vruć krumpir prebacuje nekom drugom, nakon čega taj drugi puca pod pritiskom - ukratko, vidjeli smo cjelokupni paket napadačke nemoći neke momčadi, a Celjani su sve to mogli iskoristiti i puno bolje. Da je s druge strane bila kvalitetnija momčad, Zagreb bi možda i ispustio bodove, no i igrači Pivovarne imali su podosta pogrešaka u situacijama koje su im obećavale više.

Celjani su nakon minusa od sedam pogodaka najbliže stigli na samo gol zaostatka, bili su na 22:21 i 23:22, imali i napad za poravnanje, no krivo vođenje Špilera kod 23:22 onemogućilo im je povratak u potpuni egal. Bilo je to otprilike dvije minute do kraja i, pokazalo se, tom pogreškom propala je i najbolja prilika Pivovarne do kraja utakmice.

Nakon što je Hrvatin s lijevog krila minutu i pol prije zadnje sirene povisio na 24:22, Kozlina je poslao previsoki šut u prilici da smanji na jedan razlike i tu je bio kraj priče. Tonči Valčić je potom zabio za završnih tri pogotka prednosti za Zagreb.

Pobjeda koja je bila nužnost stigla je na krilima sedam pogodaka Lazarova (tri sa 7 m), pet golova Tončija Valčića i četiri pogotka Džombe. Gorazd Škof prikupio je 9+1 obranu. Celjane je s 15 obrana vodio Rezar, a Eduard Kokšarov i Dragan Gajič ubilježili su po pet golova, Kokšarov s dva, a Gajič s jednim iskorištenim sedmercem.