U gostima je najbolje

Tea Lokas • nedjelja, 01.03.2009.

U iščekivanju današnjeg derbija, grčki su se košarkaški klubovi susreli u prvom dijelu 20. kola prvenstva. Aris i Panellinios očekivano su slavili na domaćem parketu, dok su PAOK i Maroussi odnijeli bodove u gostima...

Od pet odigranih utakmica tri su otišle na stranu gostujućih ekipa, dok su u domaćem ambijentu slavili Panellinios i Aris. Iznenađenje dana ponudila je momčad Maroussija koja je slavila protiv jedno mjesto više rangirane ekipe Panioniosa. Oni su držali priključak do poluvremena, no tada se Maroussi odvaja i drži distancu do posljednjeg sučeva zvižduka. Konačnih 14 poena razlike ostvareno je na krilima Stevensona (22) i Keysa (17). Najviše je poena za Panionios sakupio Lonny Baxter (19), a upisao je i šest skokova te isto toliko izborenih prekršaja.

Olympia ipak nije uspjela iznenaditi PAOK, koji je nakon prve četvrtine imao prednost čak 21:9. Prednost se do poluvremena istopila, no košarkaši PAOK-a ostaju čvrsti i uspijevaju ostvariti vrijednu pobjedu na gostujućem terenu. Za PAOK je najbolji bio Britton Johnsen s 22 poena, šest skokova, šest izborenih prekršaja i dvije asistencije, a slijedi ga i Christos Harissis s 19 poena i četiri izborena prekršaja. Kod Olympije se istaknuo Terrell Castle s 21 poenom.

Sudionici tijesne borbe u posljednjoj četvrtini bili su Egaleo i AEK. Unatoč konstantnom (i gotovo dvostrukom) vodstvu AEK-a kroz veći dio utakmice, Egaleo je izborio dramatičnu završnicu u kojoj je deblji kraj ipak otišao zasluženo, gostima. Utakmica bez istaknutijeg pojedinca u prvi je plan izbacila dvojicu igrača Egalea - Mcgratha i Kallinikidisa, obojicu s 13 postignutih poena.

Utakmice iz kojih su Aris i Panellinios izišli uzdignutih glava započele su usporeno za te favorizirane ekipe. Obje su se držale "po strani" do drugog dijela kada kreću u napad. Aris je protiv Kavale na kraju izborio rezultat od 78:59, dok je Panellinios uspio slaviti tek sa 70:66 protiv ravnopravnijeg protivnika - Kolossosa. Clark Keydren vodio je momčad Arisa do još jedne prvenstvene pobjede s ubačenih 18 poena.