AZ povećao prednost

Vedran Babić • nedjelja, 08.03.2009.

Derbi 26. kola Eredivisie završen je bez pobjednika i to u dramatičnim okolnostima nakon što je u posljednjoj akciji utakmice Twente izjednačio protiv PSV-a. Vodeći AZ je s minimalnih 1:0 pobijedio u Nijmegenu i brzo zaboravio na razočaravajući poraz u četvrtfinalu Kupa...

Iako se činilo sasvim izvjesno kako će PSV sa sva tri boda napustiti Enschede, domaćin Twente je pogotkom svog najboljeg strijelca Blaisea N' Kufa u četvrtoj minuti sučeve nadoknade osvojio važan bod. Prethodno je mladi Mađar Balazs Dzsudzsak doveo goste u vodstvo u 64. minuti.

Ovakav razvoj situacije najviše odgovara vodećem AZ-u, čija je prednost ispred Twentea porasla na 11 bodova uz samo osam utakmica do kraja regularnog dijela prvenstva. S druge strane, Twente je nastavio svoj veliki niz od sada već 16 ligaških utakmica bez poraza, ali ga čeka uzbudljiva borba za drugo mjesto, s obzirom da je lider već dosta odmakao.

S 55 osvojenih bodova Twente je na pole positionu što se te borbe tiče, a prate ga Ajax (52) i Heerenveen (51). PSV je na petome mjestu s 46 bodova, no njegovo mjesto u playoffu za Ligu prvaka ne bi smjelo doći pod znak pitanja. Naime, šestoplasirani Groningen zaostaje šest bodova.

Iako je u Nijmegen stigao bez prvog vratara Sergija Romera, AZ je s 1:0 protiv domaćina NEC-a produljio svoj niz neporaženosti u prvenstvu na 24 utakmice. Podsjetimo, mladi Argentinac je bijesan nakon ispadanja u četvrtfinalu domaćeg Kupa sredinom tjedna svom snagom udario šakom u zid svlačionice, što je rezultiralo slomljenom rukom.

Na njegovo mjesto između vratnica stao je bivši hrvatski reprezentativac Joey Didulica, a pogodak vrijedan tri boda postigao je u šestoj minuti nastavka Kew Jaliens. AZ-u je ovo 14. pobjeda u posljednjih 15 utakmica, s kojom se i dalje nalazi usamljen na vrhu prvenstvene ljestvice.

Trećeplasirani Ajax davno se oprostio od borbe za naslov, a to je i potvrdio današnjim remijem protiv 14. na ljestvici, Den Haaga. Kopljanici su poveli nakon sat vremena igre preko Robbieja Wielaerta, ali samo četiri minute potom konačni rezultat postavlja Wesley Verhoek. Dario Cvitanić u igru je ušao u 69. minuti, zamijenivši Urbyja Emanuelsona, i tako upisao prvi nastup poslije nekoliko utakmica izbivanja zbog ozljede zadnje lože.

Drugu pobjedu u zadnje tri utakmice ostvario je Feyenoord u gostima kod NAC-a. Deseta momčad lige na odmor je otišla sa zaostatkom od 1:0 (Gorter), ali je pogocima Wijnalduma (50.) i Tomassona (82.) ipak stigla do punog plijena.

U ostalim utakmicama posljednjeplasirani Volendam je iščupao važnu pobjedu protiv Vitessea, dok su Roda i Utrecht odigrali bez golova.