Premiership, 29. kolo, 14.03.2009, 13:45 h
Manchester United 1:4 Liverpool
Liverpool

Liverpool razbio United i vratio nadu

Marin Vuković • subota, 14.03.2009.

Liverpool je u najvećem derbiju engleskog nogometa potopio Manchester United i potpuno zasluženo izborio pobjedu, prvu na Old Traffordu nakon pet godina suše. Lider prvenstva propustio je priliku već sada praktički osigurati naslov prvaka, no i dalje svoju sudbinu drži samo u svojim rukama.

Svoje nade u osvajanje naslova prvaka Liverpool je vratio u život impresivnom predstavom na Old Traffordu, gdje je upisao jednu od najvećih pobjeda u povijesti i napunio mrežu aktualnog prvaka s čak četiri pogotka. Ono što u Ligi prvaka nije znao kazniti milanski Inter, Liverpool je danas u potpunosti iskoristio i mogao domaćinu nanijeti i teži poraz.

Obrana Manchester Uniteda koja je proteklih četiri mjeseca primala samo hvalospjeve i u proteklih 14 premierligaških dvoboja primila samo jedan jedini pogodak danas je u potpunosti zakazala, a posebno lošom predstavom istaknuo se Nemanja Vidić, koji je uz crveni karton izravni krivac za dva pogotka Redsa.

Benitez: "Danas smo bili bolji"

Rafael Benitez: Imamo dobre igrače, mentalnu snagu i karakter. Znali smo da moramo pobijediti, nakon primljenog pogotka morali smo pritisnuti i vjerovati da to možemo učiniti. Bila je to dobra utakmica, a mi smo danas bili bolji."

Steven Gerrard: "Bilo je fantastično, pokazali smo karakter vrativši se iz zaostatka od jednog pogotka. Na kraju smo bili puno bolji, ali i oni su igrači s igračem manje. Svi smo odigrali muški i nadam se da će ovo ostalim momčadima dati nadu da mogu pobijediti Manchester United."

Dvadesetak minuta trajalo je nadmudrivanje uglavnom na sredini terena, uz blagu inicijativu Manchester Uniteda, ali i povremene prijetnje gostiju. Praktički bez prave prilike u dotadašnjem tijeku utakmice, u 23. minuti United je ipak došao do vodstva, i to iz kaznenog udarca.

Pepe Reina je nesmotreno startao na Korejca Ji-Sung Parka, pa sucu Alanu Wileyu nije preostalo ništa nego da pokaže na bijelu točku. Siguran izvođač jedanaesterca bio je Cristiano Ronaldo i donio prednost aktualnom prvaku.

Glavni krivac što je to vodstvo na semaforu stajalo tek pet minuta srpski je reprezentativac Nemanja Vidić. Umjesto laganog raščišćavanja situacije, odlučio se poigravati s brzinom Fernanda Torresa, izgubio loptu, a Španjolac se našao oči u oči s Edwinom van der Sarom i izašao kao pobjednik.

Brzo izjednačenje Liverpoola ponovno je utakmicu vratilo u ravnotežu, a na samom kraju prvog dijela nova velika pogreška Unitedove obrane poklonila je Redsima i vodstvo. Steven Gerrard je pobjegao Patriceu Evri, koji ga ruši u kaznenom prostoru, a sudac Wiley ponovno pokazuje na bijelu točku. Gerrard je precizan i gostima donosi prednost nakon prvih 45 minuta.

Liverpool je svoj zadatak obavio već u prvom poluvremenu, pa je u nastavku konsolidirao svoje redove, bez većih teškoća upijao pritisak domaćina i strpljivo čekao svoju priliku. United je u nastavku uspio stvoriti tek jednu jedinu priliku, što je Alexa Fergusona natjeralo na trostruku izmjenu.

Ulazak Dimitra Berbatova, Ryana Giggsa i Paula Scholesa nije donio nikakvu prevagu budući da je već u 76. minuti još jednu veliku pogrešku napravio Vidić, izgubio loptu od Gerrarda i potom ga srušio u izravnoj gol prilici. Sudac Wiley pokazao mu je crveni karton, a iz slobodnog udarca Fabio Aurelio zapečatio svaku nadu Uniteda.

Kraj utakmice protekao je u potpunoj dominaciji Liverpoola koji je u 90. minuti dokrajčio domaćina. Reina je ispucao dugu loptu prema Andrei Dosseni, koji prebacuje potpuno pogrešno postavljenog Van der Sara i postavlja konačnih 4:1.

Posljednji put Manchester United je ovakav poraz na svom stadionu doživio još davne 1992. godine, tada je pjevajući s Old Trafforda otišao Queens Park Rangers. Bodovna prednost branitelja naslova sada iznosi četiri boda, no United i dalje ima utakmicu manje i svoju sudbinu ipak čvrsto drži u svojim rukama.