Zadrani potonuli u nastavku

Ante Jukić • subota, 14.03.2009.

Ionako male šanse Zadra za plasman na Final Four NLB lige večeras su postale još manje. Aktualni prvaci Hrvatske rezultatom 73:67 poraženi su na gostovanju u Ljubljani, i to nakon što su imali deset poena prednosti na poluvremenu...

Nekada se za susrete Union Olimpije i Zadra tražila karta više, no večerašnji dvoboj bio je daleko od derbija. Iako njima ova utakmica rezultatski ništa nije donosila, Zmajčeki su se nakon dvoznamenkastog zaostatka na poluvremenu uspjeli vratiti i zagorčati svom bivšem treneru Zmagi Sagadinu.

Zadrani već na početku daju do znanja kome je pobjeda u Tivoliju važnija - nakon početnih 2:0 Olimpije seriju 5:0 radi Rok Stipčević, a zatim se s linije slobodnih bacanja dvaput upisuje i Desmon Farmer, za lijepih 7:2 našeg prvaka u četvrtoj minuti. Kada je Miha Zupan u osmoj minuti pogodio tricu za 14:14, činilo se da Zmajčeki hvataju zalet, no Zadar je posljednje dvije minute prve četvrtine odigrao furiozno te na kratki odmor otišao s ugodnih 26:17. Bez konkurencije prvo ime u uvodnih deset minuta bio je Rok Stipčević, koji je ubacio deset poena, dok je primjerice Todor Gečevski ostao bez ubačaja.

Ako je prva četvrtina bila demonstracija napadačke raskoši Zadrana, početnih sedam minuta druge ponudilo je potpuno drugačiju sliku. Uspjeli su gosti u tom razdoblju ubaciti samo jedan poen (slobodno bacanje Stipčevića), no sreća je što ni domaćini nisu bili pretjerano precizni, tako da do izjednačenja stigli nisu.

Nakon poena Begića za 29:26, konačno se probudio uspavani Gečevski, čija trica daje novi impuls gostima. Ponajviše se to odnosi na Farmera, koji najprije, na isteku 18. minute, realizira dva slobodna bacanja za 34:28, zatim odmah u sljedećem napadu "stavlja" i tricu, i eto Zadrana ponovno na prednosti s kojom su ušli u drugu četvrtinu. Da na poluvrijeme gosti odu s okruglih +10, jednim realiziranim slobodnim bacanjem pobrinuo se Vladimer Boisa.

U usporedbi sa situacijom poslije prve četvrtine, pogled na listu strijelaca našeg prvaka nakon 20 minuta igre nudio je puno realniju sliku - Stipčeviću (11) su se priključili Farmer s devet, Boisa sa šest i Gečevski s pet ubačaja. Olimpiju je, pak, s 12 poena predvodio odlični Hukić.

Očekivalo se da će Zadar po povratku na parket dodatno stisnuti i već u trećoj četvrtini riješiti utakmicu, no dogodilo se upravo suprotno. Na krilima Hukića i probuđenog Klobučara, domaćini se u 25. minuti ponovno spuštaju na -3 (39:36), i Sagadin je prisiljen tražiti nova rješenja na klupi. Dobro je u sljedećim minutama odreagirala veza Rančić - Perić, ali s druge strane neumoljivi su Klobučar (13 poena u trećoj četvrtini) i Ožbolt, pa Olimpija u posljednju četvrtinu ulazi s 56:54, što im je bilo tek drugo vodstvo nakon početnih 2:0.

Slobodnim bacanjima Ožbolta Zmajčeki odlaze na 58:54 u 32. minuti, što je sada već popriličan razlog za zabrinutost u redovima Zadrana. Nažalost, olako izgubljeno vodstvo očito je obezglavilo našu momčad, tako da Olimpija praktički bez ikakvog otpora bježi na, pokazat će se kasnije nedostižnih, 65:55 četiri minute prije kraja. Uzalud je bilo trica Roka Stipčevića za 65:63, kad je već u sljedećem napadu istom mjerom uzvratio Damjan Rudež i definitivno prelomio utakmicu.

U konačnih 73:67 najviše su poena u pobjedničkim redovima ugradili Ožbolt (18), Hukić (15) i Klobučar (14, dok je naš Damjan Rudež pridodao šest ubačaja. Kod Zadra, Stipčević se zaustavio na 18, Farmer na 16, a dvoznamenkast je bio još jedino Rančić (10).

Iako je možda glupo ovo spominjati, recimo da se Zadar još uvijek može plasirati na Final Four. No, ako uzmemo u obzir da igračima Zmage Sagadina treba pobjeda u zadnjem kolu protiv Vojvodine, te porazi Hemofarma u oba preostala nastupa (večeras u Novom Sadu i sljedeći vikend kod kuće od Splita), jasno je da je zadarska ovogodišnja avantura u regionalnoj ligi završena.