Bez motiva, bez šanse

Borna Rupnik • subota, 14.03.2009.

U pretposljednjem kolu regionalnog natjecanja Crvena Zvezda je u svojoj dvorani svladala Zagreb rezultatom 95:83, ali i mnogo uvjerljivijom igrom nego što to konačni ishod pokazuje. No, Mravima bi pobjeda ionako bila tek kozmetički dodatak...

Zagreb je na noge Crvenoj Zvezdi otputovao neopterećen rezultatom jer je samo začelje NLB lige izbjegnuto prošlotjednom pobjedom nad FMP-om, a sve su misli u Trnskom već usmjerene na početak hrvatskog prvenstva. Beograđani se bore za što bolju startnu poziciju uoči Final Foura, a pokazalo se da je motiv u ovom susretu odigrao vrlo značajnu ulogu.

Naime, domaći su košarkaši već u prve četiri minute nagovijestili rasplet. Bez ikakve su zadrške odmah ušli u seriju 12:1, a Zagreb se trgnuo tek pogocima Krstića, Tomića i Mulaomerovića. Do kraja prve četvrtine Mravi su najviše zahvaljujući mirnoj ruci Ante Tomića i tricama Andreja Štimca uspjeli izjednačiti rezultat (19:19), ali to je bio njihov maksimalan domet.

Naime, Zvezda preciznim dalekometnim šutom i brojnim raspoloženim pucačima - trice su ubacivali Dragičević, Keselj, Owens i Bakić - bježi na dvoznamenkastu razliku, a da se na odmor ne ode i s većom prednošću domaćina od 48:40 pobrinuo se dobrom igrom pod košem Ante Tomić.

U nastavku su crveno-bijeli nastavili tamo gdje su stali i njihovo je vodstvo neprestano raslo, da bi zakucavanjem Elmedina Kikanovića u 27. minuti, nakon furiozne višeminutne serije, imali nedostižnih +23 (69:46). Iz Zagrebove je perspektive ostatak utakmice bio tek sanacija štete.

Tako su pale u vodu najave da će Mravi čekati izglednu priliku da iznenade Crvenu Zvezdu, čime bi neizravno pomogli zadarskim nastojanjima da se domognu završnog turnira, no Zadar je u međuvremenu propustio odraditi svoj dio posla u Ljubljani.

Stoga je Denis Bajramović malo veću minutažu pružio Ivanu Papcu i Dženanu Rahimiću, koji se u posljednjih nekoliko susreta nisu naigrali, a pokrivali su izostanak lakše ozlijeđenog Luke Žorića. Treba zabilježiti da je u zbivanjima na parketu ponovno sudjelovao Jakov Vladović, koji se tek vraća u pravu natjecateljsku formu.

Upravo je Rahimić upečatljivim nastupom u posljednjoj dionici malo ublažio poraz zagrebačke momčadi, iskoristivši lagano opuštanje domaćih igrača, a u posljednjim su minutama počeli pogađati i Krunoslav Simon te Petar Babić, pa je na semaforu po isteku vremena pisalo pristojnijih 95:83.

Najefikasniji igrač Crvene Zvezde bio je Marko Keselj s 19 koševa, dok su po 14 poena ubacili Dragičević, Owens i Roberts Lawrence. Hrvatskog su predstavnika predvodili Ante Tomić (17 koševa, devet skokova) i Dženan Rahimić (14 pogodaka). Nedostatak koncentracije košarkaša Zagreba najbolje pokazuje čak 18 izgubljenih lopti, od čega trećina ide na dušu Damira Mulaomerovića.